Willa Magnolia

1
Willa Magnolia, 1874 r. (fot. T. Fronckiewicz)

Dobiegają końca prace remontowe i wyposażanie leżącej w sąsiedztwie restauracji „Wozownia” willi, która w nawiązaniu do utworzonego tutaj w 2014 r. towarzystwa, otrzymała nazwę „Magnolia”. W tym miejscu zacznie funkcjonować już wkrótce w Brzegu nowa restauracja pod szyldem „Willa Magnolia”.

         Położona tuż przy parkowej promenadzie przy dawnej Piastenstraße 39 (obecnie ul. Piastowska 8) willa, wybudowana została w 1874 r., jako miejski pałac w stylu eklektycznym, łączącym elementy stylu renesansowego i barokowego. Należała ona do rodziny Zwez. Na przełomie XIX i XX w. mieszkał w niej oficer brzeskiego 157. regimentu Otto Zwez i jego żona Marie, spokrewniona ze starostą brzeskim Heinrichem von Reuss. Od początku XX w. willę, której właścicielami pozostawała nadal rodzina Zwez, wynajmowała rodzina dyrektora Amstgericht (Sądu Obwodowego) w Brzegu ‒ Antona Rauhuta, która zamieszkiwała w niej do 1933 r., kiedy to sędzia przeszedł w stan spoczynku. Do końca ostatniej wojny przebywała w niej m.in. córka pierwszych właścicieli Helene Zwez, a parter wynajmował lekarz Fritz Günther.

         Po wojnie willa przeznaczona została na cele mieszkalne i uległa niestety dewastacji. Po przeprowadzeniu prac remontowych i adaptacyjnych od 1965 r. funkcjonowało w niej przedszkole dla dzieci pracowników brzeskiej garbarni. Po jej sprywatyzowaniu budynek przedszkola został skomunalizowany w 1990 r. W 1991 r. willa została wniesiona jako aport miasta Brzeg w udziałach Krakowskiego Banku Mieszkaniowego „Interkrakbank”. Potem zmieniała często właścicieli. W 2004 r., bardzo zdekapitalizowaną, z całkowicie przebudowanym wnętrzem, nieruchomość zakupił znany brzeski przedsiębiorca i restaurator Janusz Piotrowicz. W 2008 r. rozpoczął remont willi i przywracanie ‒ z niezwykłym pietyzmem ‒ jej dawnej świetności. Właśnie teraz zakończyły się prace restauratorskie i urządzanie wnętrz, które przywróciły temu miejscu niezwykłą i magiczną atmosferę dziewiętnastowiecznych pałacowych salonów.

         Niewiele możemy powiedzieć o pierwotnym wnętrzu willi Zweza. Można jedynie przyjąć, że niektóre przestrzenie, takie jak westybul, klatka schodowa czy salony parteru zachowały swój pierwotny układ. Dzięki swojemu wielkiemu zaangażowaniu i pasji obecny właściciel dokonał niezwykle udanej próby odtworzenia wyglądu i atmosfery salonów z minionej epoki. To pozwoli gościom restauracji „Willa Magnolia” uzyskać nieodparte wrażenie, że znajdują się we wnętrzu o dziewiętnastowiecznym charakterze, jedynym tego rodzaju miejscu w Brzegu i okolicach.

         Przy tej okazji Janusz Piotrowicz, chcąc zgłębiać wiedzę na temat najnowszej historii willi, zwraca się do mieszkańców Brzegu z prośbą o przekazywanie bezpośrednio do restauracji „Wozownia” lub za pośrednictwem „Panoramy” (email: idb@idb.com.pl) fotografii, które zostały wykonane w dawnej willi w czasie, gdy budynek pełnił funkcje mieszkalne, a potem był przedszkolem. Każda fotografia, nawet taka okolicznościowa, może być cenna. Liczymy szczególnie na rodzinne zdjęcia wychowanków przedszkola, bo one mogą być szczególnie przydatne i ukazywać w drugim planie wnętrza. Za pozytywny odzew z góry dziękujemy.