Skoszoną trawę musi zabierać ZHK lub inna firma, której usługę zleciła wspólnota mieszkaniowa

1
Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego

Na brzeskich podwórkach nie ma zwierząt, które w zwinny sposób obgryzłyby rosnącą trawę, a więc po prostu trzeba ją kosić. Czasami pojawia się z tym problem, bo o ile na prywatnych posesjach każdy właściciel dba „o swoje”, o tyle na terenach należących do miasta nie często widać ekipę z kosiarkami. Innym kłopotem może okazać się odpowiedź na pytanie – co robić ze skoszoną trawą?


Od początku sezonu wiosenno-letniego przy kontenerach na śmieci można zaobserwować więcej niż zwykle zalegających worków. I chociaż znajduje się w nich np. skoszona trawa, czyli tzw. odpady biodegradowalne, to nikt ich nie chce wywieźć. Oczywiście worki zalegają obok kontenerów, bo jeden mały pojemnik na BIO nie pomieści trawy i liści z kilku lub kilkunastu trawników, a tyle bywa w zabudowach wielorodzinnych. Kolejną sprawą jest to, że bioodpady często są wystawiane w nieodpowiednich workach, np. koloru niebieskiego lub czarnego, a powinno używać się do tego celu worków biodegradowalnych koloru brązowego. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości związane z pozbywaniem się skoszonej trawy, skontaktowaliśmy z Urzędem Miasta w Brzegu.

Po pierwsze – skoszoną trawę z nieruchomości zamieszkałej zbieramy do pojemników lub worków koloru brązowego i pozbywamy się jej w standardowy sposób w ramach systemu gospodarowania odpadami, czyli zostawiamy w boksach śmietnikowych w przypadku zabudowy wielorodzinnej lub we wskazanym miejscu na odpady w przypadku domów jednorodzinnych.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

Po drugie – nie ma żadnych limitów na ilość wyrzucanej trawy, a jeśli nasz brązowy pojemnik jest zbyt mały, to dodatkowe worki biodegradowalne możemy otrzymać bezpłatnie w miejskiej spółce ZHK przy ul. Saperskiej, która odbiera odpady z terenu Gminy Brzeg.

Po trzecie – obowiązek odebrania skoszonej trawy ma właśnie firma ZHK. Wyjątek stanowi przypadek, w którym nasza wspólnota mieszkaniowa zleciała taką usługę innej firmie, i wówczas warto tego przypilnować.

Po czwarte – skoszona trawa musi pochodzić z terenu prywatnego lub dzierżawionego od Gminy Brzeg, albo z terenu wspólnotowego. Innymi słowy – trawa musi pochodzić od właścicieli bądź użytkowników nieruchomości objętych system gospodarowania odpadami. Wyrzucane „odpady zielone” NIE mogą  pochodzić z kompleksów ogródków działkowych ROD.

Z kronikarskiego obowiązku nie możemy zapomnieć o jeszcze jednej możliwości pozbywania się skoszonej trawy. Chodzi o bezpośrednie wywiezienie jej do PSZOK-u, który znajduje się na terenie ZHK przy ul. Saperskiej w Brzegu. Istnieje także opcja, że bioodpadów w ogóle nie potrzebujemy się pozbywać, ale wówczas musimy mieć miejsce na stworzenie kompostownika.

Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA