DNI SKARBIMIERZA 2014

0

Od soboty do niedzieli odbywało się coroczne święto Skarbimierza. Pierwszy dzień był organizowany wspólnie z Radiem Park, drugi przebiegał pod znakiem Dożynek Gminnych.

Dni Skarbimierza miały w tym roku bardziej podniosły charakter. Były bowiem wsparciem charytatywnym dla Brzeskiego Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane. Pracownicy stowarzyszenia, instruktorzy oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej wspomogli organizację imprezy. Do zakupienia zostały przekazane ręczne prace wykonane przez uczestników WTZ-etów, część z nich wylicytowano na aukcji. Wsparcie akcji nadeszło także ze strony Stowarzyszenia 4×4, które zgromadzone przez siebie pieniądze przekazało na Stowarzyszenie Chorych na SM. Niezapowiedzianym gościem w sobotnie popołudnie był Paweł Kukiz, który przyjechał, by okazać poparcie dla tej szczytnej inicjatywy.

Za sprawą Stowarzyszenia Chorych na SM i Stowarzyszenia 4×4 zwolennicy sportów ekstremalnych mogli się przejechać samochodami terenowymi oraz popływać kajakami. Innymi atrakcjami był symulator dachowania i autogogli, które przygotowała Akademia Nauki Jazdy Auto Świat. W jednym z konkursów do wygrania był kurs prawa jazdy.
Pierwszy raz w Skarbimierzu zagościły tzw. soccer bubble, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem dzieci i dorosłych. Na najmłodszych czekały dmuchane zamki, kule wodne i samochód w mini rozmiarach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również prezentacje na temat bezpieczeństwa, zarówno w wykonaniu straży pożarnej, wojska, jak i policji.

Smacznym urozmaiceniem imprezy były przekąski. W sobotę degustowano wędliny z brzeskiego Inter Marche oraz pań ze Stowarzyszenia SM. W niedzielę na stołach królowały ciasta i swojskie przysmaki, przygotowane przez Stowarzyszenie Wilijki ze Żłobizny, Stowarzyszenie Kamień z Brzeziny, Koło Gospodyń Wiejskich z Brzeziny i Stowarzyszenie Lipowa Osada z Lipek.

Pierwszy dzień święta rozpoczął się Spartakiadą Dożynkową. Zawody zainaugurował mecz Rada Gminy kontra pracownicy Urzędu Gminy Skarbimierz. Po nim nastąpił Turniej Sołectw i Zakładów Pracy Gminy Skarbimierz. Wzięło w nim udział pięć drużyn: Stowarzyszenie Wilijki ze Żłobizny, Miary i Wagi ze Skarbimierza, sołectwo Brzezina, sołectwo Skarbimierz-Osiedle, OSP SPR Lipki. Po siedmiu konkurencjach najlepszy okazał się zespół ze Skarbimierza-Osiedle. Dzieci rywalizowały w biegowej Spartakiadzie, w czterech kategoriach: przedszkolaków, uczniów klas I-III, IV-VI oraz gimnazjalistów.
Po zmaganiach sportowych przyszedł czas na występy. Sobota była dniem coverów. Utwory funkowe zagrał zespół Funk You, a Jarek Dobrowolski wcielił się w rolę Elvisa Presleya. Anna Żebrowska urzekła publiczność swoim wykonaniem największych przebojów Anny Jantar. Zaprezentowały się także lokalne zespoły młodzieżowe: zespół taneczny Loża ze Skarbimierza, Biedronki i Inwencja z Brzeskiego Klubu Garnizonowego. W międzyczasie odbył się pokaz zumby w wykonaniu Joli Wilkowskiej, a na scenie przygrywał DJ z Radia Park oraz zespół Helios z Brzegu.
Niedzielne obchody Dożynek Gminnych rozpoczęła uroczysta Msza Św. w Kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu. Stamtąd, korowodem dożynkowym orkiestra, delegacje z wieńcami oraz zgromadzeni goście przenieśli się na plac dożynkowy. Tam nastąpiło uroczyste powitanie przez Wójta Gminy Skarbimierz Andrzeja Pulita oraz starostów dożynek: Katarzyny Grądziel i Dariusza Kozłowskiego. Do ceremonii dożynkowej tanecznym krokiem przyłączył się zespół Kulinianie. W czasie ich występu, jury w składzie: Brygida Jakubowicz, Krzysztof Kowalczyk i Renata Zimmerman, oceniało wieńce i korony dożynkowe. Pierwsze miejsce w konkursie zajęło sołectwo Zwanowice, drugie – Pawłów, trzecie Skarbimierz-Osiedle Na ręce sołtysów Wójt Gminy Skarbimierz oraz Prezesi Banków Spółdzielczych: Oława, Grodków-Łosiów, Brzeg, wręczyli nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy. Po ogłoszeniu wyników na scenie zagościła ponownie Ozi-Brass Orkestra z koncertem instrumentalnym.

Ważną częścią obchodów były koncerty ludowe i folklorystyczne. Na scenie pojawiły się: Kulinianie, zespół wokalno-instrumentalny Lwowska Fala ze Lwowa, Kresowianki ze Skarbimierza, zespoły Zbrucz i Słoneczka z Filharmonii z Tarnopola i zespół wokalny Loża ze Skarbimierza. Wieczorem, już mniej ludowo, w repertuarze Czerwonych Gitar i Trzech Koron wystąpił zespół Trzy Gitary. Ich koncert, uwieńczony pięcioma bisami, zakończył także oficjalnie kolejne Dni Skarbimierza i Dożynki Gminne.

Organizatorami tegorocznych obchodów byli: Urząd Gminy Skarbimierz, Rada Osiedla Skarbimierz-Osiedle, Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu. Organizatorzy składają podziękowania: Radiu Park, Brzeskiemu Stowarzyszeniu Chorych na Stwardnienie Rozsiane, Stowarzyszeniu 4×4, Akademii Nauki Jazdy Auto Świat, a także: Gminnemu Zespołowi Szkół w Skarbimierzu, Bankom Spółdzielczym w Brzegu, Grodków-Łosiów, oraz w Oławie, Zakładowi Miary i Wagi, Stacji Kontroli Pojazdów Oliwera, Team Sport, Hotel Atrium, Piekarni Cuper, Inter Marche, Spółce EKO Skarbimierz.

Magdalena Zamoroka