Duża ilość pożarów w uprawach rolnych na Opolszczyźnie

0
Pożar na polu uprawnym / zdjęcie ilustracyjne (OSP Byczyna)
Reklama
Reklama
Reklama

Od piątku (7. lipca), w województwie opolskim odnotowano ponad 20 pożarów pól uprawnych. 4 zdarzenia miały miejsce na terenie powiatu brzeskiego. Strażacy apelują o zachowanie ostrożności podczas prac polowych.


Straty powstałe na Opolszczyźnie w wyniku ostatnich pożarów oszacowano na kwotę ponad 2,5 mln złotych. Oprócz pożarów na rżyskach, spłonęły również zboża na pniu oraz sprzęt rolniczy: kombajn, samochód osobowy i prasy do słomy – informuje mł. kpt. Łukasz Nowak, rzecznik prasowy OKW Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

W powiecie brzeskim strażacy wyjeżdżali do pożarów pól cztery razy. To właśnie na naszym terenie spłonęły m.in. kombajn, prasa do słomy oraz 20 hektarów jęczmienia na pniu.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama
  • „7 lipca otrzymaliśmy zgłoszenie o pożarze kombajnu w Gierowie. Spaleniu uległo 32 ha pola uprawnego, w tym 10 ha rżyska po jęczmieniu, 20 ha jęczmienia na pniu i 2 ha pszenicy. W akcji ratowniczo-gaśniczej brało udział kilkanaście zastępów straży pożarnej: trzy JRG z Grodkowa, dwa JRG ze Strzelina, JRG Nysa, JRG Brzeg, a także jednostki OSP ze Starowic, Bąkowa, Gnojnej, Wierzbnika, Karnkowa, Przeworna, Młodoszowic, Chruściny Nyskiej i Starego Grodkowa” – mówi nam mł. kpt. Marcin Włodarczyk, oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu.

Kolejny pożar pola odnotowano w niedzielę (9. lipca). W Brzegu przy ul. Wrocławskiej spłonęły 3 hektary jęczmienia. Do akcji zadysponowano zastępy z JRG Brzeg, OSP Lipki, OSP Łukowice Brzeskie, OSP Michałowice i OSP Przylesie.

Także we wtorek (11. lipca) strażacy mieli ręce pełne roboty. Najpierw otrzymali zgłoszenie o pożarze prasy do słomy oraz ścierniska w Kopicach, a chwilę po ugaszeniu ognia zostali przedysponowani o kilometr dalej do dużego pożaru ścierniska.

  • „Drugi pożar w Kopicach był duży. Spłonęło ok. 40 ha ścierniska, a ze względu na lokalizację istniało zagrożenie dla pobliskiego lasu. Oprócz zastępów JRG z Grodkowa i OSP pobliskich miejscowości, w akcji gaśniczej brał udział dromader oraz śmigłowiec gaśniczy, które wykonały po kilka zrzutów wody” – informuje mł. kpt. Marcin Włodarczyk z PSP w Brzegu.

W większości zdarzeń prawdopodobną przyczyną pożarów było zaprószenie ognia podczas prac żniwnych lub zaprószenie ognia przez maszyny pracujące na polu. Strażacy apelują o ostrożność przy pracach żniwnych i przekazują kilka porad, które warto przestrzegać przed i w trakcie okresu żniw:
1. Pierwszym kluczowym elementem jest odpowiednie przygotowanie pola przed rozpoczęciem zbiorów. Warto usunąć zalegające na drogach gałęzie i kamienie, które mogłyby utrudnić szybki i sprawny dojazd wozów gaśniczych. Warto również wykosić trawę i suchą roślinność, znajdującą się między polami – zdecydowanie utrudni to rozprzestrzenianie się ognia.
2. Podstawową czynnością jest również dokładne sprawdzenie sprzętu przed wyruszeniem w pole. Regularne przeglądy techniczne i konserwacja sprzętu, mogą zapobiec ewentualnym wyciekom paliwa lub iskrzeniom, które mogłyby spowodować pożar.
3. Podstawowym wyposażeniem każdego pojazdu rolniczego powinny być gaśnice. Im więcej ich będziemy mieć, tym większe szanse na szybkie ugaszenie pożaru w zarodku. Dodatkowo warto zabrać ze sobą wóz asenizacyjny z wodą, który pomoże szybko ugasić płonące zboże. Wielu rolników zabiera również ze sobą na pole pług lub bronę talerzową, którą można wykorzystać, aby oborać palące się miejsce.
4. Z pewnością pomocne okaże się opracowanie planu ewakuacji oraz rozpoznanie okolicy, w celu zlokalizowania zbiorników wodnych lub hydrantów. Również praktyczne ćwiczenia ze sprzętem przeciwpożarowym z pewnością zwiększą nasze bezpieczeństwo.

Reklama
Reklama