Brzeg: Łatwiej o lokale komunalne i socjalne.

0
DSC05308__800x600_.JPG

Teraz o lokal z gminy mogą starać się osoby, które w dotychczasowym miejscu zamieszkania mają mniej niż 8 metrów kwadratowych powierzchni na osobę. Takie same kryteria „metrażowe” obowiązują osoby starające się o mieszkanie socjalne. Zmiany w uchwale przyjęła Rada Miejska Brzegu.


 

Mieszkania komunalne przyznawane są osobom o niskich dochodach. Jak mówi Marek Sidor, dyrektor Zarządu Nieruchomości Miejskich, dotychczas kryterium metrażowe wynosiło 6 metrów kwadratowych.

– Zdarzały się przypadki, w których osoby spełniały kryterium dochodowe , ale powierzchnia w ich aktualnym miejscu zamieszkania na jedną osobę minimalnie przekraczała zapisane w uchwale 6 metrów.  W takim wypadku nie mogliśmy przyjąć na listę oczekujących na mieszkanie komunalne czy socjalne. Stąd konieczność zmiany tych przepisów – wyjaśnia dyrektor.

Obecnie na liście osób ubiegających się o mieszkanie komunalne z gminy jest ok. 70 nazwisk. O lokal socjalny stara się blisko 30 osób. Dodatkowym warunkiem ubiegania się o lokal socjalny czy komunalny jest konieczność stałego zamieszkiwania w dotychczasowym miejscu i dochód na poziomie 125% minimalnej emerytury na osobę lokal komunalny, 75 % minimalnej emerytury lokal socjalny, przez minimum sześć miesięcy poprzedzające złożenie wniosku, a dotychczas było 12 miesięcy.