Lewin Brzeski: Dożynki Gminne 2023 w Oldrzyszowicach

0
Reklama

Dożynki to szczególna chwila, żeby podziękować szczególnym ludziom za ich pracę i trud – Rolnikom. Nie inaczej było w ostatnią niedzielę września w Gminie Lewin Brzeski. Tegoroczne Święto Plonów odbyło się w Oldrzyszowicach i przygotowane zostało z należytą pieczołowitością.


Piękny korowód złożony był z 12 koron i prac plastycznych, stanowiących symbol pracy rolnika. Te, które znalazły się na placu dożynkowym wykonane zostały przez następujące sołectwa gminy Lewin Brzeski:

 1. Oldrzyszowice (korona o wymiarach: 1,5 m x 1,1 m, wykonana techniką ziarnkowo-kłosową z pszenicy, owsa, jęczmienia, żyta, kwiatów, ziaren i suszu kwiatowego),
 2. Borkowice (korona o wymiarach: 1,2 m x 1,2 m, wykonana ze zbóż oraz nasion roślin uprawianych w kraju),
 3. Buszyce (wieniec o wymiarach 1,2 m x 1 m, wykonany jest metodą tradycyjną – czterech ramion, ze zbóż tj. jęczmień, pszenica, owies, żyto, dekoracje z kwiatów polnych i ziół),
 4. Chróścina  (korona o wymiarach 1,1 m x 1,6 m, wykonana techniką ziarnkowo-kłosową, z owsa, pszenicy, żyta, pszenżyta, jęczmienia, kwiatów ogrodowych, ziaren zbóż),
 5. Golczowice (korona o wymiarach 1 m x 1,2 m, wykonana na stelażu metalowym ze zbóż i ziół),
 6. Kantorowice (korona zbożowa, tradycyjna, o wymiarach 1,2 m x 1,2 m, ozdobiona suszonymi kwiatami i nasionami),
 7. Łosiów (korona o wymiarach 1,7 m x 80 cm, wykonana z 4 gatunków zbóż, metodą kłosowo-ziarnkową z przeplataniem i przekładaniem ręcznym zbóż, ozdobiona suszonymi kwiatami),
 8. Przecza (praca plastyczna o wymiarach 1,5 m x 1,8 m, wykonana z ziaren i źdźbeł),
 9. Różyna (korona dożynkowa o wymiarach 1,7 m x 1 m, wykonana metodą plecenia i klejenia z kłosów, kwiatów i nasion),
 10. Sarny Małe (korona sześcioramienna o wymiarach 1,5 m, wykonana z 4 zbóż, techniką plecioną, ozdobiona kwiatami wykonanymi ręcznie),
 11. Skorogoszcz (korona o wymiarach 1,5 m x 2 m, wykonana techniką kłosowo-ziarnkową, konstrukcja wieńca wykonana z metalowych prętów oplecionych różnym gatunkiem zbóż z tegorocznych plonów),
 12. Wronów (praca plastyczna o wymiarach 60 cm x 1 m, w formie makiety – kłosy zboża i kwiatów na tle zabytkowego zamku wsi Wronów).

W programie gali dożynkowej nie mogło również zabraknąć uroczystej mszy polowej koncelebrowanej przez proboszcza parafii p.w. WNMP w Lewinie Brzeskim ks. Krzysztofa Dudojcia, a także ceremonii dzielenia się chlebem. W naszym kraju chleb to szczególny symbol urodzaju, dostatku, szacunku i oddania. To nieodłączny element polskiej gościnności i dzielenia się z drugim człowiekiem. Gospodarz Gminy Pan Artur Kotara przyjął pierwszy chleb z tegorocznych zbiorów z rąk Starostów Dożynek: Pani Judyty Kłonowskiej – sołtysa Oldrzyszowic oraz Michała Baucza rolnika, który wraz z żoną i rodzicami prowadzi wielopokoleniowe gospodarstwo rolne położone właśnie w Oldrzyszowicach, dzieląc się ze zgromadzonymi na dożynkach gośćmi.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

W gali dożynkowej wzięło udział wielu oficjeli z regionu. Byli to posłowie ziemi opolskiej, przedstawicele instytucji rolniczych i samorządowych, radni Powiatu Brzeskiego, radni Rady Miejskiej, służby mundurowe, dyrektorzy gminnych placówek oświatowych, przedstawiciele organizacji pozarządowych, członkowie Rady Miasta Lewin Brzeski.

Gośćmi specjalnymi była delegacja z Węgier, a dokładnie gminy Szegvar, która od przeszło 25 lat jest partnerską gminą Lewina Brzeskiego.

Wszystkich zebranych przywitał gospodarz gminy, a po nim gospodyni sołectwa, która wspominała ostatnie dożynki we wsi, te sprzed 17 lat. I choć w tym czasie sołectwo zmieniło się w wielu obszarach, to – jak podkreśliła pani sołtys – niezmienny szacunek dla pracy na roli pozostał.

Program gali był urozmaicony. Program gali to także podsumowanie konkursów gminnych, tj.:

 • Na najładniejszą KORONĘ ŻNIWNĄ,
 • PIĘKNA WIEŚ LEWIŃSKA,
 • Najpiękniejsza Zagroda Dożynkowa 2023.

Wyniki przedstawiają się następująco:

 1.  W kategorii „Korony Dożynkowe, Wieńce i Prace Plastyczne 2023” komisja konkursowa przyznała:

Wyróżnienie sołectwu CHRÓŚCINA (nagroda w wysokości 400 zł ufundowana przez Burmistrza Lewina Brzeskiego).

III miejsce sołectwu OLDRZYSZOWICE (nagroda w wysokości 600 zł ufundowana przez Burmistrza Lewina Brzeskiego).

II miejsce sołectwu SARNY MAŁE (nagroda w wysokości 800 zł ufundowana przez Burmistrza Lewina Brzeskiego).

I miejsce sołectwu SKOROGOSZCZ (nagroda w wysokości 1000 zł ufundowana przez Bank Spółdzielczy Grodków – Łosiów).

Ponadto dyplomy za udział w konkursie oraz nagrody w wysokości 300 zł, również ufundowane przez Burmistrza Lewina Brzeskiego, otrzymały pozostałe sołectwa biorące udział w konkursie.

 1. W kategorii „Najpiękniejsza wieś” komisja konkursowa przyznała:

Wyróżnienie II sołectwu KANTOROWICE (nagroda w wysokości 600 zł oraz drzewko za udział w konkursie).

Wyróżnienie I sołectwu SARNY MAŁE (nagroda w wysokości 600 zł oraz drzewko za udział w konkursie).

III miejsce sołectwu PRZECZA (nagroda w wysokości 1 600 zł oraz drzewko za udział w konkursie).

II miejsce sołectwu SKOROGOSZCZ (nagroda w wysokości 1 800 zł oraz drzewko za udział w konkursie).

I miejsce sołectwu RÓŻYNA (nagroda w wysokości 2 200 zł oraz drzewko za udział w konkursie).

A w kategorii „Najlepszy projekt”:

II miejsce sołectwu LEŚNICZÓWKA za projekt pn.: „Rozbudowa i doposażenie terenów zielonych” (nagroda w wysokości 1 200 zł oraz drzewko za udział w konkursie).

I miejsce sołectwu OLDRZYSZOWICE za projekt pn.: „Remont świetlicy” (nagroda w wysokości 1 800 zł oraz drzewko za udział w konkursie).

Dodatkowo dyplom oraz drzewko otrzymały pozostałe sołectwa biorące udział w konkursie. Wszystkie nagrody, zarówno pieniężne jak i te rzeczowe, ufundowane zostały przez Burmistrza Lewina Brzeskiego.

 1. W kategorii „Najpiękniejsza Zagroda Dożynkowa 2023” komisja konkursowa przyznała:

Wyróżnienie: Zagroda Nr 15 – Pan Krzyszkowicz Czesław (nagroda: grill węglowy).

III miejsce: Zagroda Nr 34 – Państwo Popławscy (nagroda: podkaszarka elektryczna).

II miejsce: Zagroda Nr 72A – Państwo Dulemba (nagroda: podkaszarka akumulatorowa).

I miejsce: Zagroda Nr 23 – Państwo Fornal (nagroda: kosiarka elektryczna).

Nagrody rzeczowe ufundował Burmistrz Lewina Brzeskiego.

Po ogłoszeniu wyników rozpoczął się czas występów artystycznych na scenie. Nie zabrakło zespołów lokalnych działających przy Miejsko-Gminnym Domu Kultury: „Sami Swoi” czy „Łosiowianie”, a po nich wystąpili: zespół Progres, King Size, DJ Igła. Gwiazdą wieczoru był zespół Babylon.

Burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara długo dziękował za organizację, zaangażowanie, wykonaną pracę, podkreślając, że tylko wspólnie jesteśmy w stanie wiele zdziałać. I już ze sceny zaprosił na kolejne dożynki, które w 2024r. odbędą się w miejscowości Różyna.

Reklama