Wyższe pensje i świadczenia, ale także kary i podatki. Co nas czeka od 1 stycznia?

0
fot. archiwum / zdjęcie poglądowe
Reklama
Reklama
Reklama

Nowy rok, to nie tylko z nowe postanowienia. To przede wszystkim szereg zmianami w naszej codzienności. Od 1 stycznia będziemy zarabiać więcej. Wyższe będą także świadczenia rodzinne, ale również więcej zapłacimy za ZUS-owskie składki. O tym co jeszcze podrożeje oraz jakie będą obowiązywać nowe zakazy, można przeczytać w poniższym artykule.


 • Zamiast 500 będzie 800
  Od 1 stycznia 2024 r. ZUS będzie wypłacał świadczenie wychowawcze w nowej kwocie – 800 zł. Zakład podwyższy świadczenia automatycznie, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. Nowa kwota świadczenia wychowawczego wpłynie na konta niektórych rodziców już 2 stycznia 2024 r.

Podwyższenie kwoty świadczenia wychowawczego o 300 złotych miesięcznie sprawi, że w perspektywie roku na jedno dziecko rodzice dostaną o 3600 złotych więcej, na dwoje o 7200 złotych więcej, a w przypadku trójki dzieci, w roku kalendarzowym rodzicie zyskają aż 10800 zł.

 • Wyższe wynagrodzenie za pracę
  Minimalna płaca wynosi obecnie 3600 zł, a najniższa stawka godzinowa to 23,50 zł. W 2024 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie od 1 stycznia i wyniesie 4242 zł, a od 1 lipca będzie to 4300 zł. Dwie podwyżki dotyczą również minimalnej stawki godzinowej: od 1 stycznia – 27,70 zł, natomiast od 1 lipca – 28,10 zł.

Powyższe kwoty są kwotami brutto, a więc warto również zorientować się ile zarobimy „na rękę”. Po odliczeniu wszystkich składek społecznych oraz zaliczki na podatek dochodowy, z naszego minimalnego wynagrodzenia (4242 zł) zostanie około 3221,98 zł, a po podwyżce od 1 lipca, minimalnie „na rękę” zarobimy około 3261,53 zł.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama
Reklama
 • Powrót dodatku osłonowego
  Wszystko na to wskazuje, że w 2024 roku powróci tzw. dodatek osłonowy. To rządowe wsparcie pamiętamy z 2022 roku. Jego celem jest zniwelowanie cen energii, gazu, czy żywności. Dodatek osłonowy w 2024 roku ma wynieść od 228,8 zł do 822,25 zł, natomiast nie ulegnie zmianie kryterium dochodowe: 2100 zł dla gospodarstwa jednoosobowego oraz 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Jeśli przekroczymy powyższe limity dochodów, to i tak mamy szansę załapać się na dodatek osłonowy, tylko jego wartość będzie się stopniowo zmniejszała według zasady „złotówka za złotówkę”. Wnioski o dodatek mieszkaniowy należy złożyć najpóźniej do 30 kwietnia 2024 r. w urzędzie gminy, w której zamieszkujemy (często w jednostkach MOPS albo GOPS).

 • Składki ZUS do góry
  Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do odprowadzania składek ZUS. Nie tylko za siebie, ale także za swoich pracowników. Podstawą wysokości tych składek jest wysokość wynagrodzenia, a więc wyższe wynagrodzenie = wyższe składki. Wyżej już wspomnieliśmy, że od 1 stycznia wzrośnie minimalne wynagrodzenie, ale do góry pójdzie także średnie wynagrodzenie, które stanowi podstawę wysokości składek ZUS.  

Według TVN24.pl na podstawie wyliczeń inFaktu, poszczególne elementy składek w 2024 roku wyniosą: emerytalna 916,35 zł (obecnie 812,23 zł), rentowa 375,55 zł (obecnie 332,88 zł), wypadkowa 78,40 zł (teraz 69,49 zł), dobrowolna chorobowa 115,01 zł (obecnie 101,94 zł), natomiast składka zdrowotna dla podatników rozliczających się na skali podatkowej lub podatku liniowym wyniesie co najmniej 381,78 zł (obecnie 314,10 zł).

 • Wrosną ceny alkoholu i papierosów
  Już kilka lat temu rządzący znowelizowali ustawę o podatku akcyzowym i zaplanowali podwyżki stawek akcyzy za napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe w kolejnych latach. To oznacza, że wzrost cen za alkohol i papierosy odbywa się obligatoryjnie do 2027 roku, a więc nie ominie nas w 2024 roku.

O ile podrożeją używki? O 5% wzrosną ceny alkoholu etylowego, piwa, wina, czy napojów fermentowanych, natomiast papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki oraz wyroby nowatorskie o 10%.

 • Energetyki tylko dla osób pełnoletnich
  Wraz z nadejściem nowego roku, osoby poniżej 18. roku życia nie będą mogły kupić napojów z dodatkiem tauryny lub kofeiny. Od 1 stycznia zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży energetyków dla osób dzieci i młodzieży.

Nowy zakaz znalazł się w zmianach do ustawy o zdrowiu publicznym. „Energetyki” zdefiniowano jako napój będący środkiem spożywczym, w którego składzie znajdzie się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie. Producenci tego typu napojów będą mieli obowiązek widocznego i czytelnego oznaczenia puszki lub butelki informacją o treści „Napój energetyzujący” lub „Napój energetyczny”.

Co ciekawe, reklama „energetyków” nadal będzie legalna, jednak ich sprzedaż będzie musiała zniknąć z terenów placówek oświatowych, a więc w szkolnych automatach takich napojów już nie znajdziemy.

 • Zmiany dla kupujących samochód
  Od 1 stycznia 2024 r., kupujący pojazd nie będą już musieli zgłaszać tego faktu do urzędu, aby następnie móc pojazd przerejestrować. Ale żeby nie było zbyt kolorowo, stary obowiązek zastąpi nowy, bo po zakupie auta będzie trzeba złożyć wniosek o samą rejestrację samochodu. Tym samym wrosną również kary za niedopełnienie formalności.

Do tej pory, jeśli nie zgłosiliśmy do wydziału komunikacji zakupu pojazdu, to mogliśmy spodziewać się grzywny od 200 zł do 1 tys. zł. Od 1 stycznia 2024 roku wysokość kar wzrośnie od 500 zł do 2 tys. zł. Oczywiście jeśli zarejestrujemy nowo zakupiony samochód w ciągu 30 dni, to unikniemy finansowych kar. Przedsiębiorcy, np. prowadzący komisy, na przerejestrowanie będą mieli znacznie więcej czasu, bo 90 dni.

Reklama
Reklama
Reklama