Dni Kultury Kresowej w Brzegu. Jubileusz działalności Towarzystwa

2
Reklama
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego

Na kilka dni Brzeg stał się Stolicą Kultury Kresowej. Było wspólne śpiewanie, smakowanie potraw zza Buga i wspominanie minionych czasów. Okazją było 25-lecie działalności Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.


 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

Goście przyjechali z różnych stron Opolszczyzny i Dolnego Śląska. W naszych stronach nie ma praktycznie miejscowości, której mieszkańcy nie pochodziliby z dawnych wschodnich regionów II Rzeczypospolitej, nazywanych historycznie polskimi Kresami Wschodnimi. Lwów, Kołomyja, Stryj, Drohobycz, Wilno czy Truskawiec to tylko te najbardziej znane przedwojenne ośrodki polskie, których mieszkańcy stanowili znakomity trzon dzisiejszej ludności obecnych zachodnich regionów Polski. Przez dziesięciolecia Polski Ludowej nie wolno było im kultywować tradycji przyniesionych ze wschodu. Schyłek PRL-u sprawił, że Kresowiacy niemal natychmiast zaczęli wracać do tradycji, której nie udało się zniszczyć przez dziesięciolecia państwa komunistycznego.

W sobotę uroczystą akademię jubileuszu Towarzystwa połączoną z prezentacją kultury kresowej zorganizowano w Brzeskim Centrum Kultury. Widownia zgromadziła nie tylko publiczność kresową, ale wszystkich, którym bliska jest kultura dawnych krańców Polski. Były występy artystów z Klubu Wojskowego, kabarety i lwowskie szlagiery wykonywane również przez uczniów Publicznego Gimnazjum nr 3 im. Orląt Lwowskich, a także humorystyczne skecze kabaretu „To tu to tam”

– Nasz oddział Towarzystwa był jednym z pierwszych, jakie zaczęły działać w kraju po upadku PRL-u – wspomina Alicja Zbyryt, przewodnicząca brzeskiego TMLiKP-W, jedna z inicjatorek powstania oddziału Towarzystwa w naszym mieście. – Zaczęliśmy wracać w nasze rodzinne strony, mogliśmy też m.in. rozpocząć misję edukacyjną, polegającą na propagowaniu tradycji kresowej wśród mieszkańców miasta i powiatu urodzonych już na tej ziemi, a mających przecież przodków na terenach dawnej II Rzeczypospolitej.

Burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński otwierając uroczystą akademię, przypominał, że dzisiaj niemal każdy mieszkaniec miasta i okolic ma kresowy rodowód. W imieniu brzeżan dziękował członkom Towarzystwa za wieloletnią pracę społeczną na rzecz miasta.

– Brzeg miał być tylko na chwilę dla Was ojczyzną, a stał się drugim domem – mówił Wojciech Huczyński. – Z relacji rodziców – przecież także kresowiaków – wiem, że spodziewaliście się wrócić w swoje rodzinne strony. Ponieważ sądzono, że przesiedlenie ludności polskiej będzie tylko chwilowe. Okazało się inaczej. Tutaj przyszło mieszkańcom Kresów żyć i zostać na zawsze. Dzisiaj, kiedy spojrzymy wokół nas, wszyscy jesteśmy kresowiakami. Wszyscy możemy być dumni z naszych korzeni i przodków, którzy na rubieżach II Rzeczypospolitej tworzyli Polskę, a potem taką samą ciężką pracą tworzyli nasze obecne małe ojczyzny. W tym również i nasze miasto – Brzeg. Większość z Państwa wyjeżdżając z Kresów miała kilka, kilkanaście lat. Nie przeszkodziło to Państwu, po latach zawieruchy komunistycznej, z mocą, jaką mają tylko mieszkańcy zza Buga, podjąć kolejne wyzwanie – pracę społeczną w Towarzystwie Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Za to składam Państwu serdeczne podziękowania.       

Dzisiaj brzescy „lwowiacy”, tak bowiem popularnie nazwa się działaczy Towarzystwa, na stałe wpisali się w życie kulturalno-społeczne Brzegu, powiatu brzeskiego, a także województw opolskiego i dolnośląskiego. Z ich inicjatywy powstawało wiele przedsięwzięć kulturalnych, edukacyjnych (m.in. konkursy historyczne dot. kultury kresowej), a członkowie Towarzystwa aktywnie włączali się w tworzenie miejsc pamięci o Kresach. Efektem są m.in. brzeskie gimnazja kultywujące tradycje kresowe. Mowa o Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Publiczne Gimnazjum nr 3 im. Orląt Lwowskich.

W drugim dniu obchodów jubileuszu Kresowiacy zaprosili brzeżan na nabożeństwo, a po nim na uroczyste oficjalne spotkanie w Muzeum Piastów Śląskich  połączone z wręczeniem odznaczeń pamiątkowych oraz prezentacją książek dotyczących kultury i historii Kresów, a także powojennej historii Brzegu. Publikacje własnego autorstwa prezentowali znakomici historycy, Romuald Nowak (książka „Mój Brzeg”) oraz profesor Stanisław Sławomir Nicieja, rektor Uniwersytetu Opolskiego (cykl książek pt. „Kresowa Atlantyda”). Podczas spotkania wręczono pamiątkowe medale dla osób, które od lat wspomagają działalność Kresowiaków. Wśród wielu wyróżnionych znaleźli się m.in. Burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński i Starosta Brzeski Maciej Stefański.

W zamkowym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele opolskich i dolnośląskich oddziałów TMLiKP-W. Wśród nich byli, między innymi, delegaci z Namysłowa.

– Nasz oddział liczy sobie zaledwie kilka lat i muszę przyznać, że wzorujemy się na kolegach z Brzegu. Przede wszystkim staramy się działać wśród młodego pokolenia i to właśnie ono tworzy nowe szeregi naszego Towarzystwa – powiedział Jarosław Iwanyszczuk, kresowiak i Przewodniczący Rady Miejskiej Namysłowa.

Dodajmy, że w Brzegu siedzibą TMLiKP-W jest ratusz. Tam w każdy czwartek po południu dyżurują członkowie brzeskiego oddziału Towarzystwa.

[images cols=”five” lightbox=”true”]
[image link=”22415″ image=”22415″]
[image link=”22416″ image=”22416″]
[image link=”22417″ image=”22417″]
[image link=”22418″ image=”22418″]
[image link=”22419″ image=”22419″]
[image link=”22420″ image=”22420″]
[image link=”22421″ image=”22421″]
[image link=”22422″ image=”22422″]
[image link=”22423″ image=”22423″]
[image link=”22424″ image=”22424″]
[image link=”22425″ image=”22425″]
[image link=”22426″ image=”22426″]
[/images]

Reklama
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego