ZUS przypomina o nowym okresie rozliczeniowym świadczenia 800+

0
fot. Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Opolski ZUS przypomina rodzicom o możliwości składania wniosków o 800+ na nowy okres rozliczeniowy. Rozpatrywane będą wyłącznie wnioski przesłane drogą elektroniczną. Od początku lutego rodzicie i opiekunowie w regionie przekazali prawie 52 tys. wniosków o przyznanie świadczenia wychowawczego


O pieniądze można aplikować kilkoma kanałami tj. przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną, aplikację mobilną mZUS oraz portal Empatia.

  • „Od lutego ma Opolszczyźnie zarejestrowaliśmy 51,8 tysięcy wniosków o świadczenie wychowawcze na kolejny okres rozliczeniowy, który rozpocznie się w czerwcu i potrwa do maja przyszłego roku. Najwięcej wniosków wpłynęło od rodziców z Opola i powiatu opolskiego, w sumie 15,1 tysięcy oraz powiatu nyskiego i brzeskiego, odpowiednio 6,8 tysięcy i 5,1 tysięcy” – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

W całym kraju od 1 lutego ZUS przyjął już niemal 2 mln 350 tys. wniosków o świadczenie wychowawcze. Wszystkie wnioski dotyczą nowego okresu świadczeniowego, który będzie trwać od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przy składaniu wniosków o 800+ szczególnie poleca aplikację mZUS. Zawiera ona funkcje przyspieszające wypełnienie wniosku. Jeśli rodzic składał wniosek w poprzednich okresach i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy dokument na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby klient może je zmienić przed wysłaniem. W aplikacji można również sprawdzić, czy świadczenie zostało już przyznane.

Aplikacja mobilna mZUS umożliwia szybkie i wygodne składanie wniosków nie tylko o świadczenie wychowawcze 800+, ale również o świadczenie z programu Dobry Start, rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) i dofinansowanie żłobkowe. Aby aktywować aplikację, należy powiązać ją ze swoim profilem na PUE ZUS. Proces ten jest opisany krok po kroku na początkowych ekranach startowych aplikacji.

ZUS apeluje do wnioskujących o poprawne dane. Najczęstszą przyczyną opóźnień w przyznawaniu i wypłacaniu świadczenia są błędy w numerze rachunku bankowego względnie w numerze PESEL dziecka. Innym problemem jest to, że rodzice wnioskują o 800+ na to samo dziecko, a otrzymać pieniądze może tylko jedna osoba. Świadczenie będzie przyznane osobie, która pierwsza złożyła wniosek. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy rodzice sprawują nad dzieckiem opiekę naprzemienną. Wtedy świadczenie dzielone jest po równo, więc każdy z rodziców otrzyma 400 złotych.

Reklama
Reklama