2. maja obchodzimy nie tylko Dzień Flagi, ale także Dzień Polonii i Polaków za Granicą

0
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

To polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 obchodzone 2 maja. Zgodnie z ustawą nie jest dniem wolnym od pracy. 15 października 2003 do laski marszałkowskiej jako poselski  autorstwa posła Edwarda Płonki wpłynął projekt zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiający m.in. Dzień Flagi RP. Jak wynika z uzasadnienia ustawy wprowadzającej święto, wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii. Pomysłodawcą ustanowienia święta był dziennikarz Andrzej Zaporowski.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Dzień Polonii i Polaków za Granicą jest świętem, które ustanowiono w 2002 roku, przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z inicjatywy Senatu RP. Warto dodać, że to święto obchodzone jest na całym świecie, ponieważ za ojczystymi granicami, w każdym kraju, na praktycznie każdym kontynencie znajdują się Polacy, a ich liczba wynosi nawet 20 milionów.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama
Reklama

Cel święta ma swój aspekt historyczny, którym jest podkreślenie roli Polonii i Polaków za  granicami kraju w odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz podkreślenie roli udzielanej pomocy w najtrudniejszych chwilach dla kraju lub obywateli. Podczas tego święta w Polsce i innych krajach są organizowane różne spotkania, imprezy, a także przedstawiciele Polonii spotykają się z prezydentem Polski.

Poza granicami Polski znajduje się coraz więcej Polaków. Najwięcej jest ich w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Brazylii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji. W wielu krajach Polacy stanowią największą grupę cudzoziemców, na przykład w Norwegii, gdzie jest ich blisko 100 tysięcy.

Reklama
Reklama
Reklama