Opolska policja bije na alarm. Motocykliści uważajcie na siebie

0
fot. KWP w Opolu
Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

Tegoroczne statystyki zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów zaczynają być bardzo niepokojące. Od 1 stycznia do 5 maja br., na drogach Opolszczyzny doszło do 13 wypadków z czego 3 były śmiertelne. W porównaniu z ubiegłym rokiem w tym samym okresie, policjanci odnotowali znaczny wzrost takich zdarzeń (wówczas były 4 wypadki bez ofiar śmiertelnych).


W ostatnich latach coraz częściej decydujemy się na zmianę sposobu podróżowania. Zamiast samochodów chętniej wybieramy motocykle albo motorowery. Niestety, wraz ze wzrostem liczby użytkowników dróg korzystających z jednośladów, na opolskich drogach zwiększa się liczba wypadków drogowych z ich udziałem.

  • „Nasze tegoroczne statystyki biją na alarm! Tylko w tym roku, w okresie od 1 stycznia do 5 maja, odnotowaliśmy aż 13 wypadków z udziałem kierowców motocykli, w których 10 osób zostało rannych, a 3 poniosły śmierć na miejscu. Niestety w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku, nastąpił znaczny wzrost tego typu zdarzeń – w 2023 roku odnotowaliśmy tylko 4 wypadki, w których 4 osoby zostały ranne. Nie było natomiast żadnych ofiar śmiertelnych” – informuje Komenda Wojewódzka Policji w Opolu.

Mundurowi podkreślają, że na niechlubne statystyki mają wpływ zarówno błędy popełnianie przez kierujących samochodami, jak i błędy motocyklistów. Kierowcy samochodów często lekceważą konieczność uważnego zerkania w lusterka, szczególnie podczas manewru zmiany pasa ruchu czy skrętu, natomiast jeżeli chodzi o kierowców motocykli, to nadal najczęstszymi przewinieniami jakich się dopuszczają jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
  • „Dlatego apelujemy! Kierowco samochodu, zanim rozpoczniesz manewr wyprzedzania upewnij się, że bezpiecznie możesz go wykonać. Motocykle ze względu na swoje gabaryty często poruszają się sprawniej i bardziej dynamicznie, stają się przez to mniej widoczne dla pozostałych uczestników ruchu. Obserwuj drogę, patrz w lusterka – w tym przypadku, te z pozoru proste czynności nabierają ogromnego znaczenia i mogą uratować ludzkie życie. Motocyklisto, przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, w tym dostosuj prędkość do warunków ruchu, zawsze zawczasu i wyraźnie sygnalizuj zamiar wykonania manewru. Pamiętajmy, że każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo własne oraz innych użytkowników dróg. Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa. Szanujmy się na drodze, bez względu na to ile „kółek” liczy nasz pojazd” – apeluje KWP w Opolu.
Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA