Strażacy z Michałowic zebrali już ponad 36 ton elektrośmieci. Są jedną z najaktywniejszych jednostek OSP w Polsce

0
fot. OSP Michałowice
Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

Druhowie z jednostki OSP w Michałowicach ratują nie tylko nasze zdrowie, życie i mienie. Od blisko roku aktywnie uczestniczą w ogólnopolskiej akcji ratowania środowiska. Dotychczas zebrali ponad 36 ton elektrycznych odpadów, które ostatecznie trafiły do firmy zajmującej się recyklingiem.


Przypomnijmy, że ogólnopolska akcja pn. „OSP na straży środowiska” skierowana jest do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w całej Polsce. Najprościej ujmując – program polega na systematycznej zbiórce tzw. elektrośmieci, które później przekazywane są profesjonalnym podmiotom zajmującym się recyklingiem i utylizacją.

Druhowie z Michałowic przystąpili do akcji w 2023 roku i od tamtej pory zebrali ponad 36 ton starych sprzętów RTV i AGD.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
  • „Od lipca do grudnia 2023 roku zebraliśmy i przekazaliśmy do recyklingu prawie 24,5 tony elektroodpadów, natomiast w pierwszym transporcie w roku bieżącym pojechało blisko 12 ton. Akcję prowadzimy przez cały rok, ale nie ograniczamy się tylko do przyjmowania starych i niepotrzebnych sprzętów, które ktoś nam przywiezie. Często sami robimy objazdy po regionie, aby zebrać wyrzucone pralki, lodówki, czy telewizory” – mówi Paweł Fieszak, prezes OSP w Michałowicach.

Dzięki kreatywności strażaków z Michałowic, ich jednostka OSP awansowała w ogólnopolskim rankingu akcji na 15. pozycję i obecnie jest jedną z najaktywniejszych w Polsce. Warto dodać, że w ten sposób druhowie nie tylko dbają o środowisko, ale także o swoją remizę i sprzęt.

  • Za każdą tonę przekazanych do recyklingu elektrośmieci otrzymujemy finansowe wsparcie, które przeznaczamy na rozwój naszej jednostki. Taka inicjatywa ma wiele korzyści, przede wszystkim mieszkańcy w łatwy sposób mogą pozbyć się starego sprzętu, elektrośmieci trafią do recyklingu, a nie do lasów, natomiast my za pozyskane pieniądze możemy doposażyć swoją jednostkę o niezbędny sprzęt” – dodaje Krzysztof Łacheta, naczelnik OSP w Michałowicach.

Podsumowując, jeśli ktoś posiada stare lodówki, pralki, piekarniki, telewizory, mikrofalówki, żelazka, komputery lub inne urządzenia elektryczne, może zostawić je w dogodnym dla siebie terminie w remizie OSP w Michałowicach (przy banerze „MIEJSCE SKŁADOWANIA ELEKTROŚMIECI”). W przypadku, gdy nie dysponujemy własnym transportem, można zadzwonić do strażaków, a wówczas oni przyjadą po odbiór elektroodpadów pod wskazany adres. Kontakt tel: Krzysztof 668 126 528, Tomasz 505 651 309, Paweł 692 829 847.

Reklama