Opolszczyzna będzie mieć europosła. Andrzej Buła uzyskał mandat do Parlamentu Europejskiego

0
fot. Facebook Andrzej Buła
Reklama
Reklama
Reklama

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki głosowania we wczorajszych (9. czerwca) wyborach do Parlamentu Europejskiego. Według danych PKW zwyciężyła Koalicja Obywatelska uzyskując 37.06% poparcia. Na drugim miejscu jest Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 36,15%, a podium zamyka Konfederacja (12,08%). Na Trzecią Drogę zagłosowało 6,91% wyborców, natomiast wynik Lewicy, to 6,30%


Przypomnijmy, że podział mandatów do Parlamentu Europejskiego nie ma przypisanej stałej liczby mandatów do danego okręgu wyborczego. Ilość mandatów jest ustalana dopiero po zakończeniu wyborów. W pierwszej kolejności zliczane są głosy na konkretne komitety wyborcze w skali kraju, a następnie dzieli się mandaty na poszczególne listy tych komitetów w poszczególnych okręgach. Ostatecznie mandaty europosłów otrzymują kandydaci, którzy uzyskali największą ilość głosów na tej liście w danym okręgu.

W okręgu wyborczym nr 12 obejmującym województwa dolnośląskie i opolskie, mandaty europosłów uzyskali: Bogdan Zdrojewski (KO), Andrzej Buła (KO), Michał Dworczyk (PiS), Anna Zalewska (PiS), Stanisław Tyszka (Konfederacja) i Krzysztof Śmiszek (Lewica).

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama

Dodajmy, że frekwencja wyborcza w skali kraju wyniosła 40,65%. Na Opolszczyźnie zagłosowało 34,22%, co w przypadku województw jest jednym z najsłabszych wyników w Polsce.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama