Lewin Brzeski: Uroczyste otwarcie jazu na Nysie Kłodzkiej [video]

0

Ponad 102 mln zł, czterokrotnie zwiększona przepustowość powodziowa,  blisko 10 km wałów przeciwpowodziowych i ścieżek pieszo-rowerowych, nowoczesny trzyprzęsłowy jaz klapowy  –  to tylko część liczb, które wskazują na wielką inwestycję w Lewinie Brzeskim.


W czwartek (30.10) odbyło się uroczyste otwarcie jazu na Nysie Kłodzkiej. Zrealizowany projekt przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu poprawił ochronę przeciwpowodziową Lewina Brzeskiego, który mocno ucierpiał podczas powodzi w 1997r. Dzięki zrealizowanej inwestycji bezpieczna przepustowość powodziowa hydrowęzła Nysy Kłodzkiej w Lewinie Brzeskim zwiększyła się aż czterokrotnie. Spory odcinek koryta rzeki został udrożniony, zmodernizowano stare i wybudowano nowe wały przeciwpowodziowe.

To nie koniec dobrych wiadomości dla mieszkańców Lewina i okolic. Projekt przewidywał również zagospodarowanie terenów zielonych. Teraz nad Nysą Kłodzką w Lewinie Brzeskim będzie nie tylko bezpieczniej, ale też atrakcyjniej. Na prawym brzegu rzeki, w pobliżu drogi Lewin Brzeski – Niemodlin, z odkładu nadmiaru mas ziemnych powstało wzgórze rekreacyjno-widokowe z przeznaczeniem do aktywnego wypoczynku.

[images cols=”five” lightbox=”true”]
[image link=”22942″ image=”22942″]
[image link=”22943″ image=”22943″]
[image link=”22944″ image=”22944″]
[image link=”22945″ image=”22945″]
[/images]