Wszystko wskazuje, że pałac w Kopicach zostanie uratowany!

0
Reklama
Reklama
Reklama

Wszystko wskazuje, że pałac w Kopicach zostanie uratowany od dalszej naturalnej dewastacji. Rodzina Wiesiollek – właściciele zabytkowego obiektu w Kopicach, rozpoczęli na początku roku działania zabezpieczające sam pałac.  

Jest to pierwsze poważne działanie zabezpieczające ten intrygujący przez lata zabytek. Ostatnie działania zabezpieczające obiekt, miały miejsce w 2008 roku. To dzięki interwencji ówczesnej konserwator zabytków, nakazał zabezpieczenie kaplicy pałacowej. Od tego czasu zaniechano dalszych działań ratujących ten zachwycający obiekt. Wstrzymanie dalszych działań zabezpieczających, było spowodowanie z wydaniem pozwolenia na eksploatację żwiru z pobliskich pól.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama

Działalność państwa Wiesiollek jest znana w Żyrowej, gdzie od ponad dekady z sukcesem odrestaurowuje pałac. W Kopicach już teraz widać dobrą rękę nowego gospodarza. Rozglądając się widzimy zrewitalizowaną części drzewostanu parkowego i odrestaurowaną  mysią wieżę. Na początku roku informowałem, że inwestor rozpoczął prace zabezpieczające pałacu w Kopicach. Jak poinformował serwis kopice.pl z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Województwa Opolskiego rezydencja Schaffgotschów w Kopicach otrzymała łącznie 700 tys. złotych.  Ministerstwo przekazało środki w kwocie 500 tys. na zabezpieczenie ruin pałacu. Zaś Sejmik Województwa Opolskiego przekazał 200 tys. złotych na renowację drugiego mauzoleum rodziny Schaffgotsch w Kopicach. Przypomnijmy, że z inicjatywy księdza proboszcza z Kopic i społecznego opiekuna zabytków Macieja Mischoka zostało uratowane mauzoleum przy kościele. Punktem kulminacyjnym, tegoż działania była ekshumacja szczątków rodziny Schaffgotsch, jak i Śląskiego kopciuszka.  

Adrian Niewiadomski

Fotografie: Kopice.pl

Reklama
Reklama
Reklama