Ile masz w ZUS? Aktualne dane o twoich składkach i przyszłej emeryturze już dostępne

0
fot. PAP / Leszek Szymański
Reklama
Reklama
Reklama

Jeśli jesteś ubezpieczony w ZUS, to możesz sprawdzić jaki kapitał zgromadziłeś i jak wygląda twoja prognozowana emerytura. Informacja za 2023 r. jest dostępna po zalogowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.


Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył coroczną akcję udostępniania klientom informacji o stanie ich kont i prognozowanych emeryturach. ZUS przygotował niemal 24 mln takich informacji, w tym dla ubezpieczonych z Opolszczyzny.

  • „Od 2020 roku nie wysyłamy już do ubezpieczonych papierowych listów z informacją o aktualnym stanie konta w ZUS. W czerwcu tego roku Zakład wygenerował niemal 24 miliony informacji o stanie konta ubezpieczonego, a z tej puli 10,5 miliona zawiadomień jest udostępnionych osobom, które mają profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS” – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

To, że ZUS nie wysyła już kopert z informacją o stanie konta i prognozowaną emeryturą nie oznacza, że nie można takiego zawiadomienia otrzymać. Na życzenie klienta, po weryfikacji tożsamości, ZUS „wydrukuje” taki dokument na sali obsługi klienta w placówce ZUS.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama
Reklama

Informację o stanie konta ubezpieczonego otrzyma każda osoba urodzona po 1948 r., której ZUS nie ustalił wysokości emerytury, a która kiedykolwiek była objęta ubezpieczeniami społecznymi i na jej koncie w ZUS-ie została zapisana choćby jedna składka. Dodatkowo ubezpieczeni, którzy w 2023 r. ukończyli 35 lat, w IOSKU znajdą również symulację hipotetycznej emerytury w czterech wariantach.

Jak co roku, ZUS zwaloryzował stan kont i subkont osób ubezpieczonych w ZUS-ie, aby skompensować inflację i inne procesy gospodarcze za ubiegły rok. Kwoty tam zapisane są podstawą obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego. Tegoroczna waloryzacja była jedną z najwyższych, również wyższa od ubiegłorocznej. Składki i kapitał początkowy wzrosły o 14,87 proc., a środki na subkontach – o 9,91 proc. W wyniku rocznej waloryzacji stan kont i subkont ubezpieczonych zwiększył się o 521,7 mld zł.

Reklama
Reklama
Reklama