II Festiwal Praw Dziecka

0
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W sobotę 16 listopada 2024 w przestrzeniach BCK odbyło się niezwykłe wydarzenie określane mianem festiwalu, czyli radosnego uczestniczenia w szeregu imprez, których wiodącym motywem były prawa dziecka.

Jego organizatorem była po raz kolejny Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Brzegu i jej studenci. Imprezę przygotowali z wielkim zaangażowaniem dziekan dr Aneta Ratajek oraz prodziekan dr Wojciech Ratajek. Uczestniczyli w niej bezpłatnie dzieci i rodzice, na których czekało moc atrakcji. Projekt został zrealizowany przez przyuczelnianą Fundację Alma Prudentia, dzięki wsparciu finansowemu Samorząd Województwa Opolskiego w ramach programu „Opolskie dla studentów”.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama
Reklama

Tegoroczny festiwal objęli patronatem honorowym: Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, Burmistrzyni Brzegu Violetta Jaskólska-Palus, Kapituła Orderu Uśmiechu. Swoją obecnością zaszczycili imprezę przedstawiciele władz samorządowych województwa, powiatu i miasta oraz reprezentanci bardzo wielu organizacji i stowarzyszeń. Kadra naukowa i studenci WSHE w Brzegu w atrakcyjnej, zróżnicowanej i przystępnej formie przybliżali uczestnikom prawa dziecka. Wydarzenie skierowane było głównie do dzieci oraz ich rodziców i miało na celu popularyzację tych praw. Dziecko powinno je znać, rozumieć i świadomie z nich korzystać. Atrakcyjna formuła festiwalu uświadomiła zarówno rodzicom, opiekunom jak i nauczycielom, że prawa dziecka nie kolidują z prawami dorosłych, lecz się uzupełniają.
Program uroczystości zainaugurował wokalista Damian Lis, a potem na scenie Sali widowiskowej BCK można było podziwiać wzruszające występy artystyczne, przygotowane przez reprezentantów wszystkich brzeskich szkół podstawowych, w tym również Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Świętego Tomasza z Akwinu, którzy zaprezentowali specjalny spektakl.
Punktem kulminacyjnym festiwalu była uroczysta gala wręczenia na scenie nagród wszystkim uczestnikom konkursu – dzieciom, które pod opieką pedagogów (PSP 1, PSP 3, PSP 5, PSP 6, PSP 8, ZSS 7, PSP w Dobrzyniu) stworzyły interesujące prace konkursowe, dotyczące praw dziecka. W tym roku konkurs ten został rozszerzony o nowy format pod nazwą – School Masters, którego celem jest odkrywanie dziecięcych talentów.
Przyznane zostały także specjalne wyróżnienia dla szkół, które osobiście wręczał Kanclerz WSHE Stanisław Widocki. W tym roku Puchar Kanclerza w kategorii „Poławiacz Uczniowskich Talentów” otrzymała Szkoła Podstawowa nr 6, a Puchar Dziekana WSHE w kategorii „Poławiacz Artystycznych Talentów”, zdobyła PSP nr 1. Dzięki inicjatywie nauczycielki z tej szkoły – Pani Monice Bukowskiej powstał też oryginalny hymn festiwalu, który miał swoją premierę podczas sobotniej uroczystości.

Później, po tych wszystkich emocjach, dzieci mogły uczestniczyć w serii różnorodnych warsztatów edukacyjnych, prowadzonych przez studentki i studentów WSHE, w których najmłodsi mieli okazję do zapoznania się w atrakcyjnej formule z prawami, które im przysługują. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwali ratownicy medyczni, którzy przeprowadzili także wśród najmłodszych kurs pierwszej pomocy.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama