II Festiwal Praw Dziecka

0
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W sobotę 16 listopada 2024 w przestrzeniach BCK odbyło się niezwykłe wydarzenie określane mianem festiwalu, czyli radosnego uczestniczenia w szeregu imprez, których wiodącym motywem były prawa dziecka.

Jego organizatorem była po raz kolejny Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Brzegu i jej studenci. Imprezę przygotowali z wielkim zaangażowaniem dziekan dr Aneta Ratajek oraz prodziekan dr Wojciech Ratajek. Uczestniczyli w niej bezpłatnie dzieci i rodzice, na których czekało moc atrakcji. Projekt został zrealizowany przez przyuczelnianą Fundację Alma Prudentia, dzięki wsparciu finansowemu Samorząd Województwa Opolskiego w ramach programu „Opolskie dla studentów”.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama
Reklama

Tegoroczny festiwal objęli patronatem honorowym: Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, Burmistrzyni Brzegu Violetta Jaskólska-Palus, Kapituła Orderu Uśmiechu. Swoją obecnością zaszczycili imprezę przedstawiciele władz samorządowych województwa, powiatu i miasta oraz reprezentanci bardzo wielu organizacji i stowarzyszeń. Kadra naukowa i studenci WSHE w Brzegu w atrakcyjnej, zróżnicowanej i przystępnej formie przybliżali uczestnikom prawa dziecka. Wydarzenie skierowane było głównie do dzieci oraz ich rodziców i miało na celu popularyzację tych praw. Dziecko powinno je znać, rozumieć i świadomie z nich korzystać. Atrakcyjna formuła festiwalu uświadomiła zarówno rodzicom, opiekunom jak i nauczycielom, że prawa dziecka nie kolidują z prawami dorosłych, lecz się uzupełniają.
Program uroczystości zainaugurował wokalista Damian Lis, a potem na scenie Sali widowiskowej BCK można było podziwiać wzruszające występy artystyczne, przygotowane przez reprezentantów wszystkich brzeskich szkół podstawowych, w tym również Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Świętego Tomasza z Akwinu, którzy zaprezentowali specjalny spektakl.
Punktem kulminacyjnym festiwalu była uroczysta gala wręczenia na scenie nagród wszystkim uczestnikom konkursu – dzieciom, które pod opieką pedagogów (PSP 1, PSP 3, PSP 5, PSP 6, PSP 8, ZSS 7, PSP w Dobrzyniu) stworzyły interesujące prace konkursowe, dotyczące praw dziecka. W tym roku konkurs ten został rozszerzony o nowy format pod nazwą – School Masters, którego celem jest odkrywanie dziecięcych talentów.
Przyznane zostały także specjalne wyróżnienia dla szkół, które osobiście wręczał Kanclerz WSHE Stanisław Widocki. W tym roku Puchar Kanclerza w kategorii „Poławiacz Uczniowskich Talentów” otrzymała Szkoła Podstawowa nr 6, a Puchar Dziekana WSHE w kategorii „Poławiacz Artystycznych Talentów”, zdobyła PSP nr 1. Dzięki inicjatywie nauczycielki z tej szkoły – Pani Monice Bukowskiej powstał też oryginalny hymn festiwalu, który miał swoją premierę podczas sobotniej uroczystości.

Później, po tych wszystkich emocjach, dzieci mogły uczestniczyć w serii różnorodnych warsztatów edukacyjnych, prowadzonych przez studentki i studentów WSHE, w których najmłodsi mieli okazję do zapoznania się w atrakcyjnej formule z prawami, które im przysługują. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwali ratownicy medyczni, którzy przeprowadzili także wśród najmłodszych kurs pierwszej pomocy.

Reklama
Reklama
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj