Historia zespołu wokalnego „Leśne Echo” cz. 2 autorstwa Eugeniusza Szewczuka
Wspaniale zaprezentował się nasz zespół podczas II Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Artystycznej „Opolskie Szmaragdy”, na którym 13.09.2014 roku reprezentowaliśmy i promowaliśmy Gminę Lubsza. Przez dwa dni na scenie Filharmonii Opolskiej i plenerowej estradzie ustawionej na Placu Wolności w Opolu występowały zespoły, chóry, wokaliści oraz orkiestry dęte reprezentujące województwo opolskie. Imprezę prowadził znany z teleturnieju „Familiada” Karol Strasburger, który nie stronił od pochwał pod adresem naszych wokalistów. „Opolskie Szmaragdy” to przedsięwzięcie, które dzięki swojej unikalnej formule stało się znaczącym wydarzeniem wśród opolskich imprez kulturalnych, z naszym udziałem przez kolejne 3 lata (2014–2016).
Podczas III Przeglądu na scenie pojawiło się 40 zespołów, każdy z innej gminy naszego województwa. Poszczególne gminy naszego powiatu brzeskiego reprezentowały zespoły: Gmina Lubsza – zespół wokalny „Leśne Echo”, Gmina Olszanka – zespół „Gaudi”, Gmina Skarbimierz – zespół „Skarby”, Gmina Brzeg – grupa „Antytemat Productions”, Gmina Lewin Brzeski – duet wokalny Małgorzata Kulińska oraz Janusz Tekiela. Imprezę prowadziła Katarzyna Dowbor.
Organizatorem IV Wojewódzkiego Przeglądu w 2016 roku (z naszym udziałem) tak jak w latach poprzednich był Departament Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Na umiejscowionej przed pałacem w Mosznej gm. Strzeleczki scenie wystąpiło tym razem około 300 artystów reprezentujących 26 zespołów. Festiwal poprowadzili Karol Strasburger i Robert Janowski. Nasz trzykrotny udział w przeglądzie to głównie zasługa dyrektorek GOK w Lubszy – Joanny Leja i Beaty Zatoń-Kowalczyk, która była z nami od maja 2015 do końca grudnia 2016 roku. Po niej nową dyrektorką została Alicja Jakimowska.
W lipcu 2016 roku do świetlicy w Michałowicach, miejsca naszych prób wokalnych, dociera Dyrektor Brzeskiego Centrum Kultury w Brzegu Jacek Ochmański. Od tego momentu do dnia dzisiejszego jest z nami jako kierownik artystyczny zespołu „Leśne Echo”, sposobiąc nas do wszystkich koncertów wokalnie i organizacyjnie.
10 września 2016 roku po raz szósty goście z całej Polski przybyli do Świątnik w gminie Sobótka na Dolnym Śląsku, wsi małej, a wielkiej sercem. Po raz trzeci gości z Czech (Nowy Malin, powiat Šumperk), Niemiec i Ukrainy przywitał śpiewem nasz zespół, który zaprezentował kilkanaście piosenek kresowych. Otwarcia VI Międzynarodowych Spotkań Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich dokonał prof. śp. Henryk Słowiński, żołnierz AK i Honorowy Prezes Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej we Wrocławiu (organizator Spotkań) w asyście posła RP Michała Jarosa. Od tego momentu corocznie byliśmy zapraszani na kolejne Spotkania, nieprzerwanie przez 7 kolejnych lat aż do 2023 roku, stając się ich wiodącym zespołem artystycznym. W 2024 roku przygotowane uroczystości nie odbyły się z powodu klęski powodzi, jaka nawiedziła tereny Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Niejednokrotnie dawaliśmy dwa koncerty w ciągu jednego dnia razem z innymi zespołami folklorystycznymi zapraszanymi na tę imprezę przez nasz zespół. Podczas kilkuletniego koncertowania w Świątnikach zespół zrobił furorę wśród biesiadujących kresowian, dając popis swoich możliwości wokalnych i estradowych. Zawsze wyśmienicie bawili się z nami kresowianie, nie pozwalając nam zejść ze sceny.
Począwszy od uroczystości w Świątnikach, we wrześniu 2017 roku w naszym zespole zadebiutowała inna utalentowana wokalistka – Małgorzata Kalińska. Niemal przez pięć kolejnych lat do czerwca 2022 roku śpiewała i koncertowała z nami, wnosząc do zespołu swój niepowtarzalny głos i nowe piosenki, które później weszły na stałe do naszego repertuaru.
Rok 2017 to kolejnych 16 koncertów: Dobrzyń, Lubsza, Smarchowice Śląskie, dożynki (Grodków, Siedlce w gm. Oława, Gać), Świątniki, Krzyżowice (Targi Chłopskie), Dzień Seniora (Kościerzyce, Mąkoszyce, Michałowice), Pogorzela (Festiwal „Tobie Polsko”) i najważniejsza na naszym terenie Gminy Lubsza – Dożynki Gminno-Powiatowe w Lubszy, które odbyły się 10 września 2017. Obchody powiatowego święta plonów połączone zostały z gminnymi celem zminimalizowania kosztów organizacji. W programie nie zabrakło tradycyjnego korowodu dożynkowego i polowej Mszy św. Zadbano także o część artystyczną, a obok innych śpiewających grup dominującym był nasz zespół, który trzykrotnie wchodził na lubszańską scenę, za każdym razem w innych gustownych strojach przygotowanych specjalnie na tę okazję. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych, a zakończył ją wspaniały wrocławski zespół (folk góralski) „uElectroGórale”.
Plenerowe koncertowanie w 2018 roku zaczęliśmy w Bierkowicach na terenie Muzeum Wsi Opolskiej podczas Jarmarku Wielkanocnego, corocznie odbywającego się w Niedzielę Palmową przed Świętami Wielkanocnymi. Potem były koncerty: na Placu Zamkowym w Brzegu podczas Święta Powiatu Brzeskiego, w Leśnej Wodzie na zjeździe absolwentów Technikum Samochodowego w Jelczu-Laskowicach i w Głuchołazach na kolejnym Przeglądzie Piosenki Kresowej, imprezie, która po Łosiowie na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych. Tam gościnnie wystąpił zespół ze Lwowa „Lwowska Fala”, który prowadzi lwowianin Edek Sosulski. Po jakimś czasie „Lwowska Fala” zaproszona przez wokalistę naszego zespołu Gienka Szewczuka przybyła do Brzegu, by dać wspaniały koncert na brzeskiej Marinie. Fundatorem koncertu było Brzeskie Centrum Kultury.
Początek lata to olbrzymia, powiedzieć można historyczna zmiana w naszym zespole. Wykorzystując chęć poprawienia statusu (transport na koncerty i zakup nowych strojów) wszyscy wokaliści „Leśnego Echa”, na zaproszenie Dyrektora BCK w Brzegu i jednocześnie kierownika artystycznego zespołu Jacka Ochmańskiego, jednogłośnie podjęli trudną dla wszystkich decyzję przejścia pod kuratelę Brzeskiego Centrum Kultury. Stało się to od 1 lipca 2018 roku. Nie zmieniły się plany koncertowe, jedynie dotychczasowe miejsce prób z Michałowic zostało przeniesione do Brzegu na ulicę Mickiewicza.
Zespół przeniósł się do Brzegu, by pod solidnym mecenatem rozwijać i doskonalić swoje umiejętności wokalne. Na efekty tych przenosin nie trzeba było długo czekać – kolejny wielki ogólnopolski sukces podczas trwania Międzynarodowych Spotkań Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich w Świątnikach na Dolnym Śląsku, gdzie zjechało wielu kresowian z całej Polski i z zagranicy.
Rok 2019 przyniósł nienotowaną dotychczas w naszym zespole ilość koncertów, bo aż 33. Koncertowanie rozpoczęliśmy już 6 stycznia podczas święta Trzech Króli w Minkowicach Oławskich (gm. Jelcz-Laskowice). Były kolędy, pastorałki, biesiada i piosenki kresowe. Potem nadchodziły kolejne zaproszenia – Czepielowice, Pogorzela, Lubsza, Bierkowice. Wspaniałą ucztę świąteczną okraszoną kolędami przeżyliśmy w Żurawinie na Dolnym Śląsku. Zaproszenie tam to efekt wspaniałych koncertów w Świątnikach, na których zawsze przebywał wójt tej gminy Jan Żukowski, czynnie uczestnicząc z zabawie.
W kwietniu tegoż roku zostaliśmy zaproszeni na uroczyste obchody kolejnego zaprzyjaźnionego z nami zespołu „Łosiowianie” z Łosiowa (gm. Lewin Brzeski). Zespół obchodził swoje 15-lecie. Maj i czerwiec 2019 roku to udział z sukcesami na przeglądach i konkursach, jak 9 maja na XXIV Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych „Śpiewanie nad wodą” nad Zalewem Mietkowskim w Borzygniewie (gm. Mietków) z udziałem 24 zespołów z Dolnego Śląska.
9 czerwca 2019 stanęliśmy w szranki konkursu w kategorii wokalnej – VII Przegląd Zespołów Ludowych „Biskupicki Złoty Kłos”, który odbył się w Biskupicach Oławskich (gm. Jelcz-Laskowice), którego celem była konfrontacja i promocja dorobku kulturalnego poszczególnych grup i zespołów ludowych. Nasz zespół zaśpiewał 5 piosenek regionu śląskiego, m.in. „Poszła Karolinka do Gogolina”. Kolejny duży sukces zespołu, bowiem pośród 23 zespołów z Dolnego Śląska i województwa świętokrzyskiego zdobyliśmy III miejsce i nagrodę Dolnośląskiej Izby Rolniczej, piękny puchar. Na kolejny sukces w Biskupicach czekaliśmy aż 5 lat, ponieważ następny VIII już Przegląd odbył się dopiero w 2024 roku z prozaicznych powodów – pandemii i braku finansów, jako że to olbrzymie przedsięwzięcie.
Na naszej trasie koncertowej w 2019 roku znalazły się nowe miejscowości: Gać, Małujowice, Piekary i Kopalina k. Jelcza-Laskowic, Bystrzyca Oławska, Oława, Jeszkowice w gm. Czernica.
Dla wielu z nas wielkim przeżyciem (o tym marzyliśmy od dawna) był występ naszego zespołu przed szeroką publicznością w brzeskim amfiteatrze 21 lipca 2019 roku podczas letniego koncertu z cyklu „Kulturalne wakacje”. Lato minęło na koncertach plenerowych podczas dożynek w wymienionych miejscowościach. Jesienne koncerty mieliśmy już w różnych obiektach, a dwa pierwsze w przepięknej Sali Pinottiego w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Sala ożyła podczas naszego koncertu, po raz pierwszy kiedy brzeska Rada Seniorów podejmowała z gościną seniorów z Kędzierzyna-Koźla. Pani Teresa Bączkowska – Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Koźlu była tak zachwycona naszym koncertem i strojami (balowe niebieskie suknie), że w latach następnych trzykrotnie koncertowaliśmy u nich w Koźlu podczas uroczystych Dni Seniora.
Na kolejnym koncercie w brzeskim zamku wypełniliśmy całą część artystyczną podczas organizowanych tam obchodów „Dni Honorowego Krwiodawstwa” PCK w Brzegu.
Rok 2019, w którym odnieśliśmy spektakularne sukcesy i pełne zadowolenie, zakończyliśmy kolędowaniem na brzeskim Rynku podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego i spotkania opłatkowego w Urzędzie Miasta dla pracowników Urzędu z udziałem brzeskiego duchowieństwa.
W roku 2020 otrzymaliśmy zaproszenia na koncerty w jeszcze większej ilości niż w roku poprzednim. Na trwałej przeszkodzie w realizacji tego stanął nam wirus SARS-CoV-2 i trwająca na całym świecie pandemia. Zanim to jednak nastąpiło, ogłoszono ją 20 marca 2020 roku, zdołaliśmy niczego nie obawiając się wziąć udział w jeszcze 9 koncertach. Tradycyjne spotkania opłatkowe odbyły się w Dobrzyniu i Gaci. To miejscowości, które w ostatnich latach najczęściej nas gościły, zresztą niezwykłą serdecznością witano nas wszędzie, w każdym miejscu gdzie występowaliśmy. Jednakże bywało też tak, że musieliśmy skrócić koncert z winy organizatorów, gdyż źle zaplanowali czasowo występy poszczególnych grup lub inni, np. tzw. „gwiazdy wieczoru”, musiały o wyznaczonej godzinie rozpocząć swój koncert.
Z kolędami wybraliśmy się do Wińska (pow. Wołów, kraniec Dolnego Śląska) na XIX Przegląd Zespołów Kolędniczych. Radio, telewizja, niezapomniana atmosfera, 23 zespoły kolędnicze z całego Dolnego Śląska, a wśród nich my, jedyny przedstawiciel z Opolszczyzny, co nas satysfakcjonowało, gdyż organizatorzy podkreślali to na każdym kroku.
Uczestniczyliśmy także w trzech ciekawych imprezach: biesiada z seniorami (Dzień babci i dziadka) w Pogorzeli w gm. Olszanka, „Złote Gody” dla jubilatów w USC w Lubszy oraz na zaproszenie Andrzeja Torbusa, dyrektora GOK w Kamienniku (pow. Nysa), w II Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych „Ludowe granie”. To był prawdziwy maraton piosenki ludowej w Kamienniku. „Leśne Echo” wyjechało na przegląd po południu, a wróciło grubo po północy. Prawdę mówiąc, jeszcze nam się nie zdarzyło tak późno wracać z imprezy. Na estradzie Domu Kultury wystąpiło 14 zespołów, głównie z Dolnego Śląska. Sala pękała w szwach od uczestników i widzów. Któż się mógł spodziewać, że po tym przeglądzie nastąpi tak długa przerwa koncertowa. Nasz zespół zaprezentował tam regulaminowe 4 piosenki ludowe przygotowane do najnowszego programu artystycznego 2020 roku. Można je wysłuchać i obejrzeć na platformie Youtube.
Pomimo trwającej pandemii, zakazów i nakazów związanych z wirusem, sprawy polityczne w Polsce toczyły się swoim rytmem, w pełni trwała intensywna i burzliwa kampania wyborcza w związku z wyborami prezydenckimi, które miały się odbyć 28 czerwca 2020 roku.
W sobotę 13 czerwca urzędujący Prezydent RP Andrzej Duda zawitał do Brzegu, w którym rozpoczął swoje odwiedziny na Opolszczyźnie. Spotkanie z głową państwa zostało zorganizowane na placu przed Muzeum Piastów Śląskich. Mieszkańcy Brzegu tłumnie zgromadzili się przed dawną piastowską rezydencją. Dla przypomnienia w 2018 roku Zamek Piastów Śląskich z renesansową bramą i kaplicą zamkową pod wezwaniem św. Jadwigi został ustanowiony przez prezydenta Pomnikiem Historii w ramach akcji „100 Pomników Historii na stulecie odzyskania niepodległości”.
„Leśne Echo” witało prezydenta podczas plenerowego koncertu na tymże placu w przepięknych strojach krakowskich, śpiewając swoje najlepsze piosenki ludowe z repertuaru znanego zespołu folkowego z Lubelszczyzny „Rokiczanka”.
10 października 2020 roku podczas uroczystej gali dokonano otwarcia Brzeskiego Centrum Kultury po gruntownej modernizacji. Nowa sala teatralna, garderoby, mała scena, kino oraz winda dla niepełnosprawnych – to tylko niektóre udogodnienia, które pojawiły się w odrestaurowanym budynku przy Placu Polonii Amerykańskiej.
Zespół „Leśne Echo” otrzymał nagrodę Burmistrza Miasta Brzegu za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. Po uroczystym otwarciu z udziałem wielu znamienitych gości i wręczeniu nagrody naszemu zespołowi w kategorii upowszechniania kultury wokalnej, regionalnej, ludowej i kresowej na rzecz upowszechniania i aktywizacji życia kulturalnego mieszkańców Brzegu i budowania pozytywnego wizerunku miasta, odbyła się część artystyczna. Na scenie zaprezentowali się nie tylko brzescy artyści. Wspólnie z kapitalnym Zespołem Stylizowanych Tańców Ludowych „Piast” daliśmy koncert polskich piosenek ludowych. Ach, gdyby nie ta pandemia….
Pandemia dała się we znaki wszystkim, niektóre osoby z naszego zespołu ciężko chorowały z powodu tego paskudnego wirusa. Po poluzowaniu obostrzeń zaczęliśmy się spotykać na próbach na ulicy Mickiewicza i szykować do wielkiego koncertu dla mieszkańców naszego miasta, spragnionych spotkań, imprez i wszelakiej rozrywki.
19 marca 2021 roku na scenie Brzeskiego Centrum Kultury odbył się zapowiadany dużo wcześniej koncert „I znowu nadeszła wiosna”. Nas wspierał reaktywowany przez Jacka Ochmańskiego Zespół Stylizowanych Tańców Ludowych „Piast”. Mówiąc po sportowemu, dosłownie „rzutem na taśmę” przed kolejnym pełnym zakazem organizacji imprez masowych obowiązującym od 20 marca odbył się nasz koncert. To była wyjątkowa produkcja, w której oprócz tradycyjnych narodowych tańców (polonez, kujawiak, mazurek, krakowiak) w wykonaniu zespołu „Piast”, zaprezentowaliśmy wiele folkowych i estradowych piosenek z lat 1970–1990. Dodać tylko należy dla pełnej satysfakcji naszych wokalistów, że zaprzyjaźnione zespoły ludowe z Dolnego Śląska zazdrościły nam tego koncertu przez długi okres, a na stronach internetowych komentarze były tego rodzaju w oryginalnym brzmieniu:
„Cuuuudowna oprawa, wysoki poziom, pasja i sceniczna werwa aż się nogi rwały do tańca. Brawooooo, brawoooo „Leśne Echo, brawoooo „Piast” aż miło po tak długim czasie skorzystać z takiej uczty”.
Rok 2021 to wiele imprez i koncertów z tym wspaniałym zespołem: amfiteatr Brzeg, dożynki Gminy Świerczów w miejscowości Miejsce, Strzelinie, Dobrzyniu, Domaszowicach (pow. Namysłów) i Gaci.
Zespół wykorzystał przerwę w koncertach spowodowaną pandemią i wykonał profesjonalną sesję zdjęciową w Muzeum Wsi Opolskiej (skansen w Opolu-Bierkowicach). Swoją obecnością wzbudził niebywałą sensację wśród licznej rzeszy zwiedzających ten ciekawy zakątek Opolszczyzny.
10 lipca 2021 zapowiedzieliśmy wcześniej niespodziankę i wystąpiliśmy na estradzie ulokowanej na „basenie” w Brzegu (ul. Korfantego), dając aż 2 koncerty podczas pięknego festynu rodzinnego. Wśród dzieci nastąpiła eksplozja kolorów i różnych zabaw. Pierwszego
koncertu stylizowanych piosenek ludowych wysłuchała także Pani Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu RP wraz z towarzyszącymi jej europosłami, posłami Ziemi Opolskiej, byłymi ministrami RP, wojewodą opolskim i innymi osobistościami.
W sierpniu powróciliśmy na estradę po urlopach, by w niedzielę 15 sierpnia wystąpić na terenie Zamku Piastów Śląskich oraz terenów przyległych do Parku Nadodrzańskiego w Brzegu, gdzie odbyły się uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego połączone z piknikiem i występami artystycznymi. Wystąpiliśmy z dwuczęściowym koncertem. Setki ludzi przybyło w to miejsce, aby podziwiać nowoczesny sprzęt wojskowy, artystów i delektować się żołnierską grochówką.
21 sierpnia 2021, sobota. Jesteśmy w naszej Lubszy w pow. Brzeg. Do tej gościnnej wsi zjechali pielgrzymi 15 parafii z całej niemal Polski. Rozpoczyna się prezentacja grup pielgrzymkowych, bowiem każda z nich uczestniczy w XXXI Pielgrzymce Ruchu Dla Lepszego Świata pn. „Zgromadziliśmy się na świętej wieczerzy”.
Oprawę muzyczną prezentacji przygotował i prowadził zespół nasz zespół wokalny.
W niedzielę w miejscowym kościele NMP w Lubszy odbyła się centralna uroczystość pielgrzymkowa. Mszy św. przewodniczył abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski, który dokonał Rekoncyliacji Ubiorów wizerunku Matki Bożej z Czerwonogrodu (1604 r.).
Mieszkańcy Lubszy i okolic to głównie dawni mieszkańcy Czerwonogrodu i Nyrkowa na Kresach. Rekoncyliacja – obrzęd liturgiczny przywracający charakter sakralny zdewastowanym bądź sprofanowanym miejscom, takim jak kościoły, cmentarze i tym podobne. W przypadku Lubszy – poświęcenie ubiorów wizerunku Matki Boskiej.
3.10.2021, Krzyżowice. Tłumy ludzi z kilku województw południowej Polski odwiedziły XX Europejskie Targi Chłopskie, które corocznie odbywają się w Krzyżowicach w gm. Olszanka na Opolszczyźnie. W ramach targów odbyły się różnorodne konkursy, zabawy dla dzieci. Uroczyście otwarto Centrum Ekokultura, zrealizowane przez Stowarzyszenie „Brzesko-Oławska Wieś Historyczna”. Nasz zespół tradycyjnie dał dwuczęściowy koncert dla zebranej publiczności. Było wspaniale, bisować nie pozwolono, gdyż brakowało czasu dla innych.
5.10.2021, Koźle, dzielnica Kędzierzyna-Koźla (Opolszczyzna). Kolejne już nowe stroje zakupione przez BCK w Brzegu, nowe piosenki i rewelacyjna publiczność na czele z Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle Sabiną Nowosielską towarzyszyły naszemu koncertowi („Leśne Echo”) w Domu Kultury „Koźle” podczas miejskich obchodów Dni Seniora. Bisowaliśmy, a na koniec otrzymaliśmy piękne kwiaty od Pani Teresy Bączkowskiej – Prezesa Uniwersytetu Trzeciego Wieku Ziemi Kozielskiej. To ta, o której pisałem przy okazji wizyty seniorów z K-K na zamku Piastów Śląskich w Brzegu.
24.10.2021, Domaszowice w pow. Namysłów. Wspaniałą imprezę przygotowały władze samorządowe Gminy Domaszowice swoim najstarszym mieszkańcom. W niedzielne popołudnie do Domaszowic zjechali niemal wszyscy seniorzy, by świętować i biesiadować przy muzyce, kawie, herbacie i słodkościom.
Atmosfera super zabawy udzieliła się wszystkim zebranym już od początku. A kto śpiewał? Oczywiście nasz zespół, po raz kolejny zaproszony przez panią wójt Urszulę Medyk.
C.d.n.
Historię zespołu spisał Eugeniusz Szewczuk, wokalista zespołu „Leśne Echo” z ponad 10-letnim stażem w tym wspaniałym zespole. Zdjęcia: ze zbiorów własnych zespołu.