Dzisiaj (17-12) oficjalnie otwarto nowy zakład produkujący systemy zarządzania termicznego dla elektrycznych autobusów miejskich i autokarów. Nowy obiekt powstał w Przylesiu na powierzchni 12 500 metrów kwadratowych. W ciągu najbliższych trzech do pięciu lat Eberspaecher planuje zwiększyć zatrudnienie do 150 pracowników w Przylesiu.
Jednostka biznesowa autobusów i autokarów produkuje w Polsce od siedmiu lat. Wcześniej była częścią zakładu Eberspaecher w Oławie. Tam nadal produkowane są nagrzewnice samochodowe do wszystkich typów napędów. Około 100 pracowników przenosi się teraz do nowego budynku.
– „Rosnący popyt na autobusy elektryczne wymaga od nas zwiększenia naszych mocy produkcyjnych w zakresie systemów klimatyzacji autobusowej” — wyjaśnia Jörg Steins, CEO Eberspaecher Group.
Oprócz przeniesionych linii produkcyjnych i centralnego magazynu części zamiennych, powstaje tam seryjna produkcja nowego systemu zarządzania temperaturą dla elektrycznych autobusów miejskich i autokarów wiodących międzynarodowych producentów. Co roku z linii produkcyjnej zjeżdża do 20 000 systemów.
– „Dzięki około 30-procentowej większej mocy produkcyjnej w porównaniu z poprzednim zakładem jesteśmy idealnie przygotowani do realizacji bieżących i przyszłych zamówień na e-mobilność” — podkreśla Jörg Steins.
W ciągu najbliższych trzech do pięciu lat Eberspaecher planuje zwiększyć zatrudnienie do 150 pracowników w Przylesiu.
-„Wierzę, że współpraca z tak renomowanymi partnerami będzie sprzyjać dynamicznemu rozwojowi naszej gminy” – podkreśla Tymoteusz Drebschok, wójt gminy Olszanka.
Budynki z naciskiem na zrównoważony rozwój
Nowy budynek na terenie przemysłowym 7R Park Przylesie znajduje się zaledwie dwa kilometry od skrzyżowania autostrad A4/E40. „Oprócz lokalizacji, głównym celem podczas budowy były aspekty środowiskowe” — wyjaśnia Oliver Wels, wiceprezes wykonawczy Bus and Coach Business Unit.
Zakład zmniejsza emisję CO₂ podczas eksploatacji o co najmniej 50 procent, a zapotrzebowanie na energię pierwotną o 70 procent w porównaniu z budynkiem zbudowanym zgodnie z polskimi przepisami budowlanymi. Głównymi czynnikami przyczyniającymi się do tego są system fotowoltaiczny oraz system ogrzewania i chłodzenia oparty na pompach ciepła. Oprócz produkcji, w nowym obiekcie mieszczą się również obszary związane z produkcją, takie jak planowanie produkcji, przetwarzanie zamówień, zakupy i kontrola.
Produkcja w Przylesiu
Oprócz linii przeniesionych z Oławy, budowane są dwie nowe linie produkcyjne. Eberspaecher będzie produkować AC138 EVO system zarządzania termicznego dostępny tutaj od stycznia 2025 r.
– „AC138 EVO z opatentowanym odwróceniem obiegu powietrza to nasz zaawansowany technologicznie i definiujący rynek produkt najwyższej klasy dla elektromobilności” — dodaje Oliver Wels. Pompa ciepła opracowana specjalnie dla autobusów hybrydowych i akumulatorowo-elektrycznych zachwyca niską złożonością systemu i wysoką efektywnością energetyczną. Eberspaecher wprowadza system z przyjaznym dla klimatu czynnikiem chłodniczym CO₂, R744.
źródło i fot. Eberspächer