Podsumowanie Biegu Tropem Wilczym w Grodkowie – 02 marca 2025 roku

0
Reklama
Reklama
Reklama

2 marca 2025 roku odbył się w Grodkowie po raz dziewiąty Narodowy Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, a była to jego XIII edycja ogólnopolska.

Zanim rozpoczęły się biegi Danuta Trzaskawska – koordynator lokalny i reprezentant Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Grodkowie, która była organizatorem biegu – przywitała zaproszonych gości, w tym Barbarę Dybczak – Wójta Gminy Skoroszyce, Agnieszkę Maj reprezentującą władze Grodkowa, wszystkich radnych sejmiku wojewódzkiego, rad powiatowych i gminnych, przedstawicieli organów państwowych, administracji państwowej i samorządowej, instytucji, firm, służb mundurowych, grup rekonstrukcyjnych, harcerzy, przedstawicieli mass mediów regionalnych i lokalnych.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama

Szczególnie gorąco została powitana Aleksandra Moroń, przedstawicielka rodzin Żołnierzy Niezłomnych pomordowanych w Starym Grodkowie – córka ppor. Tadeusza Przewoźnika ps. Kuba, który był szefem ochrony sztabu Zgrupowania Partyzanckiego NSZ VII Okręgu Śląska Cieszyńskiego kpt. Henryka Flamego „Bartka”.

A warto przypomnieć, że uczestnicy BTW w Grodkowie pamiętają szczególnie o Żołnierzach Wyklętych tego oddziału, których szczątki odkryła w 2016 roku w lesie w pobliżu Starego Grodkowa, grupa archeologów pod kierownictwem Prof. Krzysztofa Szwagrzyka, a udział w biegu jest dla wielu osób wyrazem hołdu dla bohaterów.

Danuta Trzaskawska powitała bardzo serdecznie mieszkańców miasta i gminy Grodków, osób przybyłych z innych miejscowości województwa opolskiego i województw ościennych.

Szczególne słowa powitania zostały skierowane do wszystkich uczestników obydwu biegów, a było łącznie prawie 300 zawodników – dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym wraz z rodzicami, młodzież szkolna oraz osoby dorosłe w różnym wieku.

Start i meta tegorocznych biegów usytuowane były w ładnej scenerii grodkowskiego Rynku tuż przy Ratuszu, a trasy wiodły ulicami Grodkowa, dróżkami Parku „Cegielnia” i w części Tarnowa Grodkowskiego

O godz. 12.00 rozpoczął się bieg na dystansie 1963 m – ukończyło 156 osób, a zwycięzcami zostali (wszystkie czasy brutto):

w kategorii „open kobiet”:

I miejsce – Natalia Jońska z Brzegu z czasem 07:57 min.;

– II miejsce – Julia Inglot z Grodkowa z czasem 09:16 min.;

– III miejsce – Zuzanna Grabny z Brzegu z czasem 09:38 min.;

w kategorii „open mężczyzn”:

– I miejsce – Marcin Wilk z Brzegu z czasem 06:59 min.,

– II miejsce – Janusz Rudner z Lewina Brzeskiego z czasem 07:08 min.;

– III miejsce – Damian Waliduda z Wierzbnika z czasem 07:18 min

Na tym dystansie przyznano także nagrody:

– w kategorii „mieszkanka Grodkowa”Julii Inglot – czas 09:16 min.;

– w kategorii „mieszkaniec Grodkowa”Adrianowi Walczakowiczas 07:44 min.

Ok. godz. 12.40 zawodnicy wystartowali do biegu na dystansie 5 km – ukończyło bieg 135 osób, a zwycięzcami zostali:

w kategorii „open kobiet”:

– I miejsce – Natalia Jońska z Brzegu z czasem 21:01 min.,

– II miejsce – Anna Waliduda z Brzegu z czasem 21:15 min.,

– III miejsce – Daria Prygorajew z Brzegu z czasem 23:39 min.;

w kategorii „open mężczyzn”:

– I miejsce – Paweł Pac z Brzegu z czasem 17:12 min.,

– II miejsce – Kamil Goździk z Sędziejowic z czasem 17:18 min.;

– III miejsce – Marcin Wilk z Brzegu z czasem 17:33 min.

Na tym dystansie najlepszy wynik uzyskali w kategorii:

„mieszkanka Grodkowa” – Aleksandra Surnik– czas 25:54 min.,

„mieszkaniec Grodkowa” – Maciej Grzybowski – czas 18:04 min.

Organizatorzy wręczyli także dyplomy w kategorii „najliczniejsza drużyna szkolna” dla Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Grodkowie oraz w kategorii „najliczniejsza reprezentacja szkolna” dla Publicznej Szkoły Podstawowej w Kopicach.

Koniecznie trzeba wspomnieć, że najmłodszym uczestnikiem biegu okazał się Jan Załugowicz – rocznik 2019 z Przedszkola Publicznego nr 5 z Brzegu.

Skoro najmłodszy, to wymieniamy także najstarszego uczestnika biegu – była to Józefa Duczkowska – legendarna działaczka nyskiej Solidarności, która wystartowała na dystansie 1963 m.

Zwycięzcy biegów w ww. kategoriach i w wielu innych kategoriach otrzymali oprócz specjalnych dyplomów, także puchary, nagrody książkowe i rzeczowe.

Ponadto organizatorzy złożyli podziękowania i także za pośrednictwem mass mediów dziękują za patronaty honorowe, których udzielili:

Dariusz Brzęczek – Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”

 Śląska Opolskiego;

Marcin Marczak – Zastępca Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu – kierujący Delegaturą IPN w Opolu

Miłosz Krok – Burmistrz Grodkowa;

Barbara Dybczak – Wójt Gminy Skoroszyc.

Organizatorzy podziękowali także za wsparcie materialne i ogromną pomoc wielu instytucji, organizacji i firm oraz wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie i organizację imprezy, wolontariuszy wydających pakiety startowe i numery startowe, serwujących kawę, herbatę i gorący posiłek, pracowników: Urzędu Miejskiego w Grodkowie, OKiR w Grodkowie i MiGBP w Grodkowie.

Wielkie podziękowania dla policjantów WRD KPP w Brzegu i Komisariatu Policji w Grodkowie, żołnierzy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Brzegu i 171 Batalionu Piechoty Lekkiej w Brzegu, funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Grodkowie, druhów Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Grodków, harcerzy z drużyny ZHP w Grodkowie, ratownikom medycznym oraz pracowników firmy ZmierzymyCzas.pl z Opola za profesjonalną obsługę biegu.

Nie zabrakło także podziękowań dla przedstawicieli mass-mediów, w szczególności TVP3 Opole, Radia Opole, Radio Doxa, NTO, Kwartalnika Wyklęci, Panoramy Brzeskiej.

Ponieważ nie sposób wymienić wszystkich darczyńców i osób zaangażowanych w przygotowanie i przeprowadzenie zawodów organizatorzy przekazali im specjalne podziękowania w formie dyplomu lub przekażą w najbliższym czasie.

Na koniec należy wspomnieć, że było chłodno, a zatem dla „rozgrzewki” organizatorzy przygotowali herbatę, kawę, słodkie bułeczki – w tym miejscu podziękowania dla firmy „PIEKARNIA JĘDRUŚ ANDRZEJ PAWLETA i WSPÓLNICY Sp. j.” z Łojowic, znalazł się nawet „kawałek” domowego ciasta, a bo biegu zaserwowano pyszny żurek – podziękowania dla Pani Izabeli i pracowników firmy Dom Weselny ”Pod Złotym Gryfem” w Kopicach.

Dziewiąty Bieg Tropem Wilczym w Grodkowie zgromadził wielu zawodników, zwycięzcy biegów na obu dystansach, którym jeszcze raz gratulujemy, uzyskali bardzo dobre czas przeszedł do historii – wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w biegu, pamiętając o słowach Lucy Maud Montgomery „Najpiękniej jest walczyć i zwyciężać, ale również dobrze jest walczyć i szlachetnie przegrać”.

Organizatorzy biegów w Grodkowie zapraszają już teraz na imprezę, która odbędzie się w przyszłym roku, a to będzie szczególna okazja, ponieważ będzie to dziesiąty – jubileuszowy Bieg Tropem Wilczym w Grodkowie!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama