Spółdzielcy zdecydują o przyszłości„Zgody”. Czerwcowe Walne Zgromadzenie z ważnymi głosowaniami

0
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W połowie czerwca członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej „Zgoda” w Brzegu zdecydują o przyszłości wielu kluczowych kwestii. Głosowania dotyczyć będą m.in. zmian w statucie, podziału nadwyżki finansowej oraz uchylenia zgody na sprzedaż majątku.

W dniach 17 i 18 czerwca 2025 roku odbędzie się Walne Zgromadzenie członków Spółdzielni Mieszkaniowej „Zgoda” w Brzegu.
Walne Zgromadzenie odbędzie się w ciągu dwóch dni, podobnie jak w ubiegłym roku. Jest to drugi rok z rzędu, kiedy Walne zaplanowano na dwa dni, a nie – jak przez wiele lat – na dziewięć dni.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama
Reklama
Reklama

– Są to realne oszczędności dla spółdzielni. Na Walnym Zgromadzeniu przedstawionych zostanie 10 uchwał, wśród nich są uchwały, które co roku są przedmiotem głosowania przez członków spółdzielni – wyjaśnia przewodniczący Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Zgoda” Krzysztof Grabowiecki.
Prócz tego Walne Zgromadzenie zajmie się uchwałami o zmianie statutu spółdzielni, uchwałą uchylającą zgody na sprzedaż nieruchomości oraz uchwałą o oznaczeniu najwyższej sumy zobowiązań.

Podział nadwyżki bilansowej


Uchwała nr 2 dotyczyć będzie nadwyżki bilansowej. Tutaj – podobnie jak w ubiegłym roku – część z nadwyżki zostanie podzielona na poszczególne budynki i zasili fundusz remontowy tych budynków.

– Zarząd przedstawił inną propozycję podziału nadwyżki, jednak Rada Nadzorcza dokonała korekty tej propozycji. Podobnie jak w poprzednim roku znaczną część nadwyżki przeznaczyliśmy na zasilenie funduszu remontowego poszczególnych budynków, czego nie uwzględniała propozycja zarządu. Myślę, że takie rozwiązanie jest najlepsze, a sami mieszkańcy zdecydują, na jakie prace przeznaczą pieniądze z funduszu remontowego ich budynku – informuje przewodniczący Rady Nadzorczej spółdzielni Krzysztof Grabowiecki.
Pieniądze z nadwyżki przeznaczone na fundusze centralne spółdzielni były wydatkowane przez zarządy nie zawsze zgodnie z interesem spółdzielców i ich najpilniejszymi potrzebami. Taka sytuacja miała miejsce, kiedy zarząd podjął decyzję o budowie windy, której koszty amortyzacji spółdzielcy będą spłacać przez 10 lat (a nie była to wtedy najpilniejsza potrzeba). Podobnie duże kontrowersje wśród spółdzielców wzbudził montaż nakładek na wodomierze. Wówczas zarząd zasłaniał się rzekomymi wymogami wynikającymi z przepisów w tym zakresie. Jak się okazało, te wymogi dotyczą tylko wodomierzy na ciepłą wodę i to od 2027 roku…

Zmiany w statucie spółdzielni. Zmniejszenie liczby członków Rady Nadzorczej


Kolejna ważna uchwała (nr 8) na Walnym będzie dotyczyła zmiany Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej „Zgoda” w Brzegu (§ 66).

– Główne założenia proponowanej zmiany to obniżenie liczby członków Rady Nadzorczej z 9 do 7 osób, co wiąże się z konkretnymi oszczędnościami – łącznie z wprowadzoną kilka lat wcześniej, na mój wniosek, obniżką diet członkom rady nadzorczej o niemal 50 procent. Jest to kolejna zmiana powodująca obniżenie kosztów administracji w naszej spółdzielni – informuje Krzysztof Grabowiecki.

Członkowie Rady Nadzorczej nadal będą wybierani z poszczególnych osiedli, które zostaną określone w statucie. Obecnie liczba członków Rady Nadzorczej zależy od samej Rady i od tego, na ile części rada podzieli Walne Zgromadzenie. Proponowana zmiana powoduje, że o liczbie członków Rady decydować będą członkowie spółdzielni, a nie sama Rada we własnej sprawie. Ponadto zmiany te usprawnią sam proces wyboru członków Rady, gdyż spółdzielnia będzie mogła przygotować karty do głosowania przed Walnym po uprzednim zgłoszeniu się kandydatów do Rady Nadzorczej.

– Rozwiązanie to z powodzeniem funkcjonuje w innych spółdzielniach i się sprawdza. Przede wszystkim wynikną z tego realne oszczędności, gdyż zmniejszy się liczba członków Rady Nadzorczej, a ponadto usprawni się proces wyboru członków Rady. Określenie w statucie, jakie ulice będą zaliczone do poszczególnych osiedli w wyborach członka Rady, uniemożliwi też Radzie Nadzorczej dowolne „przerzucanie” ulic z jednej części Walnego Zgromadzenia do drugiej – z czym mieliśmy już niegdyś do czynienia. A co budziło zawsze wątpliwości – podsumowuje przewodniczący Grabowiecki.
Brak zgody na wyprzedaż majątku spółdzielni
Następna uchwała (nr 9) dotyczy uchylenia uchwał Walnego Zgromadzenia Członków dotyczących wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości gruntowych i lokali użytkowych. Proponowana uchwała uchyla zgodę na sprzedaż nieruchomości gruntowych i lokali użytkowych wydaną w poprzednich latach.

– Po analizie uchwał z lat poprzednich dotyczących zgody na sprzedaż majątku spółdzielni postanowiliśmy jako Rada doprowadzić do uchylenia tych uchwał na Walnym Zgromadzeniu. Uchwały podejmowane były nawet kilkanaście lat temu (niektóre jeszcze w 2007 roku), w innych okolicznościach ekonomicznych i w innych warunkach. Analizując te uchwały, odnosiłem wrażenie, jakby ktoś przygotowywał wyprzedaż majątku spółdzielni. Tymczasem, jak pokazały głosowania w podobnych sprawach na Walnym Zgromadzeniu – choćby w poprzednim roku – członkowie spółdzielni nie chcą sprzedaży nieruchomości, które przynoszą dochód spółdzielni, takich jak np. lokale użytkowe czy działki, które przynoszą dochód i po prostu stanowią majątek członków spółdzielni – informuje Krzysztof Grabowiecki.
Jak wynika z dokumentów, do sprzedaży przygotowywano m.in. 20 działek, w tym 11 działek na terenie bazy spółdzielni przy ul. Poprzecznej oraz 18 lokali użytkowych. Na marginesie należy przypomnieć, że ówczesny prezes spółdzielni, Henryk Wujek, przed ewentualną sprzedażą tych działek – oczywiście na koszt spółdzielni – chciał wybudować tam drogę i uzbroić te działki. Pomysł ten jednak na całe szczęście nie został zrealizowany.

Rada Nadzorcza negatywnie o uchwale nr 10


Uchwała nr 10 dotyczy określenia maksymalnej kwoty zobowiązań, jakie zarząd mógłby zaciągnąć w imieniu spółdzielni. Zarząd proponował kwotę 10 milionów złotych. Rada Nadzorcza negatywnie odniosła się do tego projektu uchwały.
Projekt ten wniósł zarząd spółdzielni. Jednak Rada Nadzorcza negatywnie wypowiedziała się na temat tej uchwały podczas posiedzenia w dniu 9 maja 2025 roku – zarówno co do proponowanej maksymalnej kwoty zobowiązań, jak i do samej możliwości zaciągania zobowiązań. Członkowie Rady wyrazili sprzeciw wobec planu zaciągania jakichkolwiek pożyczek – tym bardziej w tak znacznych kwotach.

Harmonogram obrad Walnego Zgromadzenia SM „Zgoda” w Brzegu w 2025r.

Data, godzina, miejsce obradCzęść Walnego Zgroma-dzeniaCzłonkowie, których prawa do lokali związane są z lokalami mieszkalnymi lub lokalami o innym przeznaczeniu w budynkach oraz garaże
 ISŁOWIAŃSKA 1 -16; ROBOTNICZA 7-7A; WYSZYŃSKIEGO 15 ABC; ANDERSA 5-7-9-11 GARAŻE STAROBRZESKA I, II, III, WIEDEŃSKA I, II, ARMII KRAJOWEJ, OFIAR KATYNIA, RYBACKA I, WESTERPLATTE, MAKARSKIEGO, ROBOTNICZA, ANDERSA, SŁOWACKIEGO G-11
17.06.2025r.               godz. 17:00   wtorek Klub „Sawa”IIARMII KRAJOWEJ 21 a,b,c,d;  JANA PAWŁA II 21a,b, 23 a,b POPIEŁUSZKI 8a-8b, 10-32; RYNEK 8;  DZIERŻONIA 7-9-11; ZAKONNIC 6-8, 10-12; WOJSKA POLSKIEGO 18; WILEŃSKA 37a-b;      SZPITALNA  2A
Część I – VIII WESTERPLATTE 40, 41, 43, 44, 45, WESTERPLATTE 16-39 
 IVCHOCIMSKA 1, 1a, 3, ZOZ; SUCHARSKIEGO 1-8 ROWECKIEGO 1-18 GARAŻE POPRZECZNA, CHOCIMSKA
 KAMIENNA 5-13; KRZYSZOWICA 1-1a-3-3a MICKIEWICZA 3-13; 10-16; RYBACKA 4-4c; RYBACKA 6-6c; RYBACKA 12-32; GARAŻE MICKIEWICZA , RYBACKA II
 VIMAKUSZYŃSKIEGO 2, 4, 6, 8-16, 18, 20, 22 KORCZAKA 2-10; SZANCERA 2-10 JANCZARSKIEGO 2-12; GARAŻE MAKUSZYŃSKIEGO
18.06.2025r.               godz. 17:00 środa Klub „Sawa”VII  WIERZBOWA 1-18; WŁOŚCIAŃSKA 6-14; MORCINKA 1-20;  MAKARSKIEGO 6, 8, 10, 12    GARAŻE MORCINKA
Część VI – IXVIII  PORAZIŃSKIEJ 2-12; BRZECHWY 4,6;8-16;18,20; BRZECHWY 3 SŁOWACKIEGO 30-62
 IX  MAKARSKIEGO 7, 9, 11 MAKARSKIEGO 13-47 SŁOWACKIEGO 22,24,26    POLNA  1-1A JANKOWICE WLK.  I GARAŻE SŁOWACKIEGO (DOMKI)
Reklama
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj