XX konkurs recytatorów poezji kresowej

0

W brzeskim Klubie garnizonowym odbył się jubileuszowy XX już „Konkurs Recytatorów Poezji Lwowskiej i Kresowej im. Mariana Hemara”.

Konkurs ma dokładnie tyle lat, co samo Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Brzegu i jest od początku istnienia Towarzystwa jednym ze statutowych punktów działania.

Jak powiedziała otwierająca XX edycję prezes Towarzystwa p. Alicja Zbyryt – pierwsi wykonawcy i laureaci, to już dzisiaj bardzo dorośli ludzie, a w ostatnią środę 9 grudnia prezentowało się kolejne pokolenie wykonawców.

Tradycyjnie też konkurs rozgrywany jest w kilku kategoriach wiekowych : dla uczniów szkół podstawowych klas I-III, klas IV-VI oraz dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Recytowane teksty niezmiennie wzruszają przywoływanym klimatem kresów, samego Lwowa, przynoszą treści patriotyczne , jak też mówią o samej lwowskiej ulicy.

Szczególną atencją cieszą się zawsze recytacje wykonane w bałaku, kiedy pojawiają się często już może dzisiejszym dzieciom obce słowa używane w coraz mniejszej ilości domostw w kolejnych już pokoleniach byłych zabużan.

Są szkoły i placówki wierne temu konkursowi i należy tu podkreślić, że to ważne aby wśród wielu skarbów przeszłości dbać również o przechowanie tych zabużańskich klimatów. Od 12 lat w konkursie uczestniczy z powodzeniem Publiczna Szkoła Podstawowa z Kopic.

Uczniowie jej wraz z opiekunką przygotowali dla organizatorów z okazji jubileuszu niespodziankę w postaci mini spektaklu opisującego twórców i historię konkursu, co zostało bardzo ciepło przyjęte zarówno przez organizatorów jak i wszystkich uczestników.