Drogi są dwie: pijesz albo nie pijesz. Rozmowa z Kamilem Młodzianowskim, prezesem Brzeskiego Stowarzyszenia Abstynenta „TAMA”.

2
Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

 

 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

Skupiają wokół siebie ludzi uzależnionych. Nie tylko alkoholików. Na pomoc mogą liczyć również osoby, które „biorą lub grają”. Narkomania i hazard to takie samo uzależnienie jak alkoholizm. Do Tamy przychodzą też współuzależnieni ,czyli rodziny uzależnionych.


 

Redakcja: Dlaczego alkoholizm pozostaje tematem tabu ?

Kamil Młodzianowski: Osoba pijąca wciąga w mechanizm picia najbliższą rodzinę. Te osoby stają się współuzależnione, są zmanipulowane przez pijącego. Nie chcą o tym mówić, bo się wstydzą, mogą czuć się winne całej sytuacji.

Red: „Żółty szalik” i „Pod Mocnym Aniołem”, pokazują rzeczywistość alkoholików i ich rodzin, czy to tylko reżyserska wyobraźnia ?

KM: Te dwa filmy są mocne, a także, niestety, ukazują prawdziwe oblicza osób uzależnionych. Oczywiście, przypadki są różne, ale wszystkie dążą do dna. Jeden pije codziennie, inny robi krótsze lub dłuższe przerwy, ale wszyscy zatrzymują się w rozwoju i idą na dno.

Red: Ile już nie pije Kamil Młodzianowski ?

KM: Jestem w abstynencji od ponad czterech lat. Ale zanim przestałem pić, też sięgnąłem tego dna. Jest taka zasada, że aby zrozumieć problem i chcieć spróbować być lepszym człowiekiem, trzeba zejść na sam dół i stracić wszystko.

Red: Jak alkoholik ma wytrzymać bez picia ?

KM: W naszym stowarzyszeniu są ludzie, którzy nie piją 20, a nawet 27 lat. Ja dzisiaj mogę zabrać żonę i dzieci na wycieczkę, odkrywać w sobie jakieś talenty, zainteresowania, potrafię pracować. Aby nie pić, trzeba zrozumieć, że alkohol nie jest nam do tego wszystkiego potrzebny. Ja nie robię tego na siłę. To nie jest przymus. Ja to zrozumiałem dzięki terapii i naszej „Tamie”.

Red: „Tama” pozwala uzależnionym zapomnieć o alkoholu i innych używkach ?

KM: Alkoholikiem jest się do końca życia. Czas abstynencji (proces trzeźwienia) to czas zmian w naszym życiu, a nasze stowarzyszenie ułatwia uzależnionym wprowadzanie takich zmian. Mamy klub kibica, gdzie spotykamy się przy herbacie i oglądamy wszystkie ważne wydarzenia sportowe, organizujemy wycieczki całymi rodzinami, mamy własną kawiarenkę internetową, bibliotekę, a w najbliższą sobotę będziemy mieli bal karnawałowy – oczywiście bez alkoholu (śmiech). Każdy, kto chciałby wyjść z nałogu, może liczyć na naszą pomoc.

Red: A co jeśli przyjdzie chwila słabości? Przecież nie spędzacie ze sobą 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

KM: Mamy ze sobą stały kontakt. Osoby uzależnione znają swój organizm i wiedzą, kiedy przychodzą trudne chwile. O każdej porze dnia i nocy, kiedy coś się dzieje, to dzwonimy do siebie i spotykamy się. Niejednokrotnie był taki przypadek, że zadzwonił kolega o 24:00 i mówi „Kamil, stoję pod sklepem, nie wiem, co mam zrobić” – wsiadam w auto, jadę po niego i rozmawiamy. Zazwyczaj rozmowa wystarcza i wszystko się układa. Człowiek nie wrócił do picia.

Red: Jak dajecie sobie radę pod względem finansowym? Musicie  w ramach Stowarzyszenia opłacić abonament za Internet, telewizję cyfrową, czynsz za lokal i jeszcze organizujecie wycieczki.

KM: Urząd Miasta w Brzegu od zawsze wspierał i wspiera finansowo nasze stowarzyszenie. Są dla nas przychylni, za co chciałbym w tym miejscu serdecznie podziękować. Mamy również ustanowione składki członkowskie, które domykają nasz budżet. Przydałby się jakiś sponsor, szczególnie teraz, kiedy chcemy wyjść z nowym projektem.

Red: Jaki to projekt ?

KM: Chcemy zorganizować takie miejsce, gdzie będzie można zostawić dzieci pod opieką. Będą miały przygotowane coś w rodzaju świetlicy, w której będą czekały gry, zabawy i czytanie książek. Ta oferta będzie skierowana do wszystkich osób, które chciałyby podjąć terapię, ale nie mają gdzie zostawić na ten czas swoich pociech. Chciałbym w tym miejscu zwrócić się do osób współuzależnionych aby zgłosiły się do nas w celu utworzenia grupy AL-ANON.

Red: Dziękuję za rozmowę i trzymam za was kciuki.

„Chcemy zorganizować wspólny, wielki wyjazd do parku rozrywki pod Katowicami. Kiedyś musieliśmy pić, żeby mieć karuzelę – teraz wolimy bawić się na karuzeli bez alkoholu, bo nie jest nam potrzebny”

Kamil Młodzianowski
Prezes Brzeskiego Stowarzyszenia Abstynenta TAMA w Brzegu

Każdy, kto chciałby nawiązać kontakt z grupą TAMA, może kontaktować się mailowo pod adresem: tama-bsa@wp.pl  lub telefonicznie: 77  416 33 36  i  519 333 387 oraz osobiście podczas trwania dyżurów w Brzegu przy ul. Jana Pawła II  2 (II piętro), codziennie od godz. 18:00 do 20:00. www.tamabrzeg.zafriko.pl

Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA