Spotkanie Młodzieży na wyspie Uznam ’07r.

0
Reklama

 W dniach 16-27 lipca 2007 roku odbyło się międzynarodowe spotkanie młodzieży na wyspie Uznam, w którym uczestniczyła młodzież z Grodkowa.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

W dniach 16-27 lipca 2007 roku odbyło się międzynarodowe spotkanie młodzieży na wyspie Uznam, w którym uczestniczyła młodzież z Grodkowa. 

W niemieckim Ośrodku Spotkań Młodzieży Gdm, w gminie Heringsdorf spotkały się 74 osoby w wieku od 15 do 18 lat z Niemiec, Włoch, Maroka i Polski. Tematem przewodnim była tolerancja dla pokoju i utrwalenie w młodych ludziach postaw sprzeciwu wobec rasizmu i ksenofobii. Była to świetna okazja, żeby poznać kulturę i zwyczaje panujące w innych krajach, a także porozmawiać z rówieśnikami o ich radościach i kłopotach.

Udaliśmy się w wiele pięknych i ciekawych miejsc, a także włączyliśmy się w mnóstwo interesujących projektów. W czasie trwania obozu kilkakrotnie udaliśmy się nad Zalew Szczeciński, ponieważ ośrodek znajdował się w odległości 2 km od akwenu.

Byliśmy także w mieście Heringsdorf, Greiswald, Ralswiek i Ahlbeck – słynnych niemieckich miejscowościach wypoczynkowych. Mogliśmy więc wygrzewać się na plaży, kąpać się w Bałtyku i spacerować na promenadzie.

Podczas trwania obozu część dziewcząt uczestniczyła w profesjonalnym pokazie mody marokańskiej, który odbył się w Heringsdorfie. Wśród zaproszonych gości na pokazie pojawił się m.in. ambasador marokański. Dziewczęta prezentowały stroje z najnowszej kolekcji, z których część kosztowała nawet 2000€. Tłumnie zgromadzona widownia nagrodziła ów występ gromkimi brawami.

Warte wspomnienia jest również to, że w zawodach piłki nożnej zorganizowanych podczas pobytu na wyspie, drużyna z Polski zajęła I miejsce.

Młodzi ludzie interesują się poza zabawą także poważnymi tematami, dlatego zorganizowana została debata, której uczestniczyli burmistrz Grodkowa, Heringsdorfu i poseł Bundestagu oraz uczestnicy obozu. Pytania zadawane podczas tego spotkania dotyczyły zniesienia barier finansowych w edukacji, europejskiej biurokracji, kłopotów z niedopasowaniem studiów do sytuacji na rynku pracy i wielu innych bardzo ważnych kwestii.

Mieliśmy także okazję wziąć udział w przedstawieniu teatralnym na wodzie – Störtebeker Festspile’07. było to widowisko o przygodach pirata, zrobione z wielkim rozmachem i zachwycało grą światła, dźwięku i kolorów.

Jednakże spotkanie na wyspie Uznam nie było tylko czasem zabawy, ośrodek Gdm zlokalizowany jest obok cmentarza ofiar nalotu bombowego z 12 marca 1945 roku, w którym zginęło ok. 20 000 osób. Miejsce spotkanie nie było, więc przypadkowe – chodziło bowiem, aby pokazać młodym ludziom do czego może prowadzić nienawiść, uprzedzenia i brak tolerancji.

W ramach wzajemnej pracy na rzecz pokoju, uczestnicy spotkania wykonali drogę prowadząca na cmentarz, która jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

W pocie czoła, z łopatami w ręku uczyliśmy się czym tak naprawdę jest współpraca. Zniknęły różnice religijne i kulturowe. Połączył nas wspólny cel – budowa drogi, który udało nam się zrealizować. Drogę tą młodzież nazwała Itapdgerma – pomysł nazwania drogi to inicjatywa polskiej młodzieży. Uroczystość otwarcia miała miejsce 25.07.2007r. i miała bardzo podniosły charakter.

 Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Młodzi w akcji” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Ten niezapomniany wyjazd nie byłby możliwy, gdyby nie praca i zaangażowanie wielu osób. Dlatego pragniemy podziękować Gminie Beckum i Gminie Heringsdorf za dofinansowanie tego wyjazdu.

Wyrazy wdzięczności kierujemy także dla pana Burmistrza Marka Antoniewicza oraz Rady Gminy za umożliwienie nam udziału w spotkaniu, a także pani Annie Zając i pani Marcie Zwolak oraz naszym nauczycielkom pani Renacie Kleinert i pani Reginie Synówce za poświęcenie i troskę okazaną nam podczas wyjazdu.

Te piękne chwilę wyjazdu pozostaną w naszej pamięci na zawsze, a wzruszenie i łzy towarzyszące przy pożegnaniu są dowodem na wielkość tego typu spotkań.

 
Agnieszka Krems

Reklama