Czeka nas wymiana wodomierzy

0
Reklama

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji będzie odczytywać wodomierze drogą radiową.

 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Dzięki temu odczyty wodomierzy będą bardziej dokładne i wyeliminuje to nieścisłości pomiędzy głównym wodomierzem, a wodomierzami zainstalowanymi w mieszkaniach odbiorców. Jednak, aby to było możliwe, odbiorcy będą musieli zamontować głowice radiowe, które umożliwią zdalny odczyt. Dyrektywa Unii Europejskiej nakłada obowiązek, aby do 2012 roku wszystkie urządzenia pomiarowe były dostosowane do tzw. zasady MID-u i zainstalowania głowic.
– Różnice w odczytach wynikają z niedostosowania klas wodomierzy zbiorczych i u poszczególnych odbiorców – mówi Marek Starczyk, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu. – Zastosowanie głowic radiowych i wodomierzy o wyższej klasie dokładności wyeliminuje te różnice i spowoduje bardziej racjonalne gospodarowanie wodą.
Wyeliminuje to też konieczność wystawiania rachunków wyrównawczych na koniec roku przez zarządców nieruchomości. Poza tym nie będzie konieczności wpuszczania do domu inkasenta, który odczytuje wskazania urządzeń pomiarowych.
– Nasi inkasenci są w stanie odczytać czterysta wodomierzy dziennie – mówi prezes PWiK. – Jeśli muszą odczytać pięć tysięcy wskazań, zajmuje im to cały miesiąc.
Zdalne odczytywanie wodomierzy drogą radiową umożliwi skrócenie tego czasu i ujednolicenie okresów rozliczeniowych.
Za wymianę wodomierzy i montaż głowic radiowych zapłacić będą musieli jednak odbiorcy. Koszt takiego urządzenia (wodomierza i głowicy radiowej) to około 250 złotych. Jednak powinien się on zamortyzować dzięki niższym rachunkom za wodę.
– Poza tym zróżnicujemy opłatę abonamentową w stosunku do tych odbiorców, którzy te głowice radiowe zamontują – zapowiada Marek Starczyk. – Wówczas ta stawka abonamentowa może być bardzo niska.
Okres żywotności głowicy radiowej to 12 lat. Wodomierze muszą być legalizowane co 5 lat.
Tego typu urządzenia już funkcjonują na terenie Brzegu. PWiK posiada oprogramowanie i urządzenia do odczytu radiowego, a pierwsze głowice radiowe zostały zamontowane na ulicy Tęczowej i osiedlu Słoneczna Aleja. Wodomierz z głowicą radiową zamontowany jest też w studzience wodomierzowej na ulicy Chrobrego.
W związku z planowanymi zmianami w czwartek 15 kwietnia w brzeskim ratuszu odbyła się prezentacja produktów firmy Mirometr z Cieszyna produkującej urządzenia do pomiaru ciepła, wodomierze i systemy radiowe do zdalnego odczytu. Prezentowane też były produkty firmy Hobas zajmującej się produkcją rur wodociągowych, kanalizacyjnych i przeciskowych z kompozytów kwarcowych. W spotkaniu uczestniczyli zarządcy nieruchomości oraz przedstawiciele przedsiębiorstw i budżetowych zakładów wodociągowych.

Rafał Ochociński

Reklama