Bakterii nie widać gołym okiem

0
Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Brzegu jak co roku bada jakość wody w kąpieliskach. O to, na czym polega badanie i co stanowi zagrożenie, zapytaliśmy Agnieszkę Sobór, kierowniczkę Oddziału Higieny Komunalnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

 

Rafał Ochociński: – Gdzie w tym roku będziemy mogli się wykąpać?


Agnieszka Sobór:
– Ostatnie wyniki badań wody, które otrzymaliśmy z laboratorium, wskazują, że woda jest przydatna do kąpieli na kąpielisku w Brzegu przy ulicy Korfantego, na kąpielisku „Leśna Przystań” w Głębocku i na kąpielisku „Floryda” w Kościerzycach. Badania wody wykonywane są w trakcie trwania sezonu kąpieliskowego co dwa tygodnie. Kolejne próbki wody zostaną pobrane do badań w dniu 8 lipca.

Rafał Ochociński: – Na kąpielisku przy ulicy Korfantego występują problemy bakteriologiczne. Na czym polegają?

Agnieszka Sobór: – W wodzie oznaczane są następujące parametry mikrobiologiczne Salmonella, bakterie grupy coli typu kałowego, paciorkowce kałowe, jak również bakterie grupy coli. Ostatnie badania jakości wody pobranej z kąpieliska przy ul. Korfantego w Brzegu w dniu 24 czerwca wskazują, że jakość wody w zakresie wykonanych oznaczeń m.in. mikrobiologicznych spełnia wymagania, jakim powinna odpowiadać woda w kąpieliskach. W zeszłych latach pojawiały się przekroczenia parametrów mikrobiologicznych,. wynika to z tego, że kąpielisko jest akwenem naturalnym, w którym zachodzą różnego rodzaju procesy np. rozkład substancji roślinnych – procesy gnilne, które mogą mieć wpływ na występowanie zanieczyszczenia mikrobiologicznego wody . Ponadto są ryby, ptaki, które również mogą być źródłem występowania ponadnormatywnej zawartości parametrów mikrobiologicznych w wodzie.

Rafał Ochociński: – Miejskie kąpielisko boryka się też z problemem porastających glonów, z którymi trudno sobie poradzić. Czy to przeszkadza w kąpieli?

Agnieszka Sobór: – W kąpieli to nie przeszkadza, ponieważ nie jest to zakwit sinic. Gdyby to były sinice, to wtedy, tak jak przy zanieczyszczeniu mikrobiologicznym wody, może mieć to wpływ na zdrowie ludzi. Obecność glonów w wodzie wpływa na estetykę, kąpiel nie jest zagrożeniem dla zdrowia ludzi.

Rafał Ochociński: – A pałeczki salmonelli, które są groźne, a które nie?


Agnieszka Sobór:
– W wodzie oznaczamy obecność Salmonelli, jeśli jej obecność zostanie stwierdzona bez względu na typ woda w kąpielisku nie nadaje się do kąpieli. Jeśli woda w kąpielisku nie spełnia wymagań rozporządzenia w sprawie wymagań jakim powinna odpowiadać woda w kąpieliskach zarządca/właściciel kąpieliska otrzymuje decyzję nakazującą umieszczenie na terenie kąpieliska informacji o zakazie kąpieli, do czasu otrzymania pozytywnych wyników badań wody na kąpielisku. Określenie typu Salmonelli może pozwolić na określenie źródła zanieczyszczenia wody. W ostatnim roku w wodzie na kąpieliskach nadzorowanych na terenie powiatu brzeskiego nie stwierdzono obecności Salmonelli.

Rafał Ochociński: – Korzystając z kąpieliska otwartego, na co powinniśmy zwrócić największą uwagę?


Agnieszka Sobór:
– Przede wszystkim, czy to kąpielisko jest dopuszczone do kąpieli. Na naszej stronie internetowej oraz na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu są zamieszczone komunikaty, które kąpieliska nadają się do kąpieli na terenie powiatu brzeskiego i województwa opolskiego. Jeżeli woda w kąpielisku jest przydatna do kąpieli, nie ma żadnych zagrożeń dla ludzi. Nie powinniśmy się kąpać w kąpieliskach, w których jakość wody nie jest przydatna do kąpieli. Jeśli wykąpiemy się tam, gdzie stwierdzono zanieczyszczenie mikrobiologiczne, może to wywołać stany chorobowe przewodu pokarmowego w przypadku napicia się wody z takiego zanieczyszczonego kąpieliska, w szczególności u osób o obniżonej odporności. Dodatkowo kąpiel w takim kąpielisku może powodować różnorodne infekcje skóry i błon śluzowych np.: oka, ucha, nosa. Bezpiecznie można się kąpać na kąpieliskach nadzorowanych przez Inspekcję Sanitarną, na których nie występuje zakaz kąpieli.

Rafał Ochociński: – A jeżeli znajdziemy się nad wodą, co do której nie mamy pewności, czy została przebadana, czy można na podstawie wyglądu wody określić, czy jest bezpieczna do kąpieli?

Agnieszka Sobór: – Niestety bakterii gołym okiem nie widać, więc tylko na podstawie badania jakości wody można stwierdzić, czy woda nadaje się do kąpieli. Wizualnie możemy stwierdzić, czy na danym kąpielisku wystąpił zakwit sinic, wtedy woda jest koloru zielonego i nie nadaje się do kąpieli. Sinice wytwarzają toksyny i wykąpanie się w takiej wodzie lub napicie się jej powoduje takie same zagrożenia dla zdrowia, jak wykąpanie się lub napicie się wody zanieczyszczonej mikrobiologicznie, czyli zaburzenia ze strony układu pokarmowego, alergie skórne, w przypadku wystąpienia objawów należy skontaktować się z lekarzem.

 
Rafał Ochociński: – Czy są określone przepisy dotyczące wymogów sanitarnych wokół kąpielisk?


Agnieszka Sobór:
– Teren kąpieliska kontrolowany jest pod względem bieżącego stanu sanitarnego, ponadto sprawdzany jest stan sanitarno – techniczny zaplecza sanitarnego, np. toalet niezależnie od tego czy kąpielisko jest zorganizowane czy prowizoryczne. Nie ma wymogów dotyczących pobierania z plaży próbek piasku do badań laboratoryjnych. Jeżeli jest taka konieczność przed rozpoczęciem sezonu kąpieliskowego nawożony jest świeży piasek przez właścicieli lub zarządców kąpielisk.

– Dziękuję za rozmowę.

Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA