Barok po brzesku

0
DSC09042.JPG
Reklama

 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

W sobotę wystawą na Placu Polonii Amerykańskiej zakończył się III Międzynarodowy Plener Malarski, którego tematem w tym roku był „Barok”.

 

Plener zorganizowany został w ramach Festiwalu Kultur 2010. Wzięło w nim udział osiemnastu artystów z Brzegu, Beroun, Wrocławia, Częstochowy, Lewina Brzeskiego i Gorzowa Wielkopolskiego. Wystawę w otoczeniu muzyki barokowej w wykonaniu kwartetu smyczkowego Con Amore z Opola otworzył Tomasz Fronckiewicz, kierownik Galerii Brzeskiego Centrum Kultury.
– Nie chodziło nam o to, żeby autorzy prac odwzorowywali architekturę barokową, czy malarstwo, ale żeby na tej podstawie stworzyli coś własnego – mówi Tomasz Fronckiewicz.
Na wystawie pojawiły się nawiązania do rubensowskich kształtów, prawa grawitacji Newtona, czy motywy rokaju, tak zwanej muszli, z fresków z kościoła św. Krzyża. Plener został poprzedzony wykładami brzeskich historyków wprowadzającymi w temat baroku w Brzegu. Końcowym efektem pleneru będzie katalog z pracami, które powstały w Brzegu.
– Jest to forma prezentacji i promocji naszego miasta – mówi Fronckiewicz. – Osoby, do których on dociera, twierdzą, że mamy świetny poziom, jeśli chodzi o podejście do sztuki i wypowiedzi artystycznej.
Plener organizowany jest w cyklu dwuletnim. W poprzednich latach jego tematami było średniowiecze i renesans. Planowane są kolejne. Następnym tematem będzie klasycyzm.
– Początkowo założyliśmy organizowanie pleneru co rok, ale względy finansowe podyktowały takie, a nie inne rozwiązanie – mówi Adam Bubiłek, dyrektor Brzeskiego Centrum Kultury.
Prace z poprzednich plenerów, jak i tegoroczne, można oglądać na ścianach Brzeskiego Centrum Kultury, Urzędu Miejskiego, czy miejskich spółek.
Festiwal Kultur finansowany jest ze środków europejskich Citizenship – Fundusz Obywatelski oraz Kultura i Edukacja Obywatelska.

Rafał Ochociński
 

Reklama