Groźna Odra

0
DSC02256.JPG

Z powodu odwilży i topniejącego śniegu powróciło widmo powodzi. W całym kraju, także i w naszym powiecie, wszyscy z obawą spoglądają w kierunku rzek, rowów i strumieni.

Zgodnie z prognozą z piątku 7 stycznia z godziny 12:30 podaną przez Biuro Prognoz Hydrologicznych Wrocław, wystąpiło zagrożenie: „Przekroczenie stanu ostrzegawczego. Stopień zagrożenia: 2 (w skali 3-stopniowej).” Ważność prognozy: od godz. 20:00 dnia 07.01.2011 do godz. 20:00 dnia 09.01.2011 na obszarze rejonu hydrologicznego III (dolnośląskie, opolskie, wielkopolskie, lubuskie, śląskie).

W związku ze wzrostem temperatury powietrza, w wyniku topnienia pokrywy śnieżnej w ciągu najbliższych dni prognozowany jest wzrost stanów wody na dopływach Odry oraz górnej Odrze. Stany ostrzegawcze mogą zostać przekroczone w zlewniach dopływów górnej Odry, w zlewni Małej Panwi, Stobrawy, Nysy Kłodzkiej, Oławy, Ślęzy, Widawy, Bystrzycy, Kaczawy, Bobru i Nysy Łużyckiej. Lokalnie mogą zostać osiągnięte stany alarmowe. W zlewni Baryczy prognozowany jest wzrost stanów wody powyżej stanów ostrzegawczych w jej górnej części oraz utrzymywanie się stanów wody powyżej stanów alarmowych z tendencja powolnego wzrostu w dolnej części zlewni. Wystąpi więc niebezpieczeństwo przebywania nad brzegami rzek, podtopienia terenów bezodpływowych i obniżonych.

Tadeusz Woźny z Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Brzegu uspokaja: – Nie ma żadnego zagrożenia. Stany wód są niskie. Odra jest niska. bond

DSC02255.JPG