Pracowita wiosna

0

Studenci, skupieni w samorządzie brzeskiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej, postanowili wspólnie z przedszkolakami z Przedszkola Publicznego nr 6 przy ulicy Wysokiej przywitać wiosnę. Wcześniej przygotowano specjalny program, zaakceptowany przez wykładowców WSHE.
Studenci przygotowali też Marzannę, którą wykonali wyłącznie z ekologicznych materiałów, gałązki do Zielonego Gaiku oraz „wiosenne ulotki”. Tak wyposażeni udali się 21 marca, pierwszego dnia wiosny do Przedszkola nr 6.
Na początku prowadzili z dziećmi ożywioną rozmowę  o nowej porze roku i o „darach” jakie ze sobą niesie. Opowiedzieli też  dzieciom o tradycjach witania wiosny – o zwyczaju topienia Marzanny, zakorzenionym w pogańskich obrzędach ofiarnych, który miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku i Zielonym Gaiku, który symbolizował nadejście wiosny. Przy okazji omawiania tradycji topienia Marzanny studenci zwrócili uwagę na problemy ekologii i zakazie wrzucania kukieł do rzek. Podkreślili, iż palić można tylko taką kukłę, która wykonana jest z ekologicznych materiałów.
Potem dzieci samodzielnie przyozdobiły przyniesione przez studentów gałązki, nawiązując w ten sposób do tradycji zielonego gaiku. Przygotowane przez przedszkolaków gałązki ozdobiły przedszkolne podwórko. Następnie dzieci razem ze studentami i opiekunami wybrali się na spacer po Brzegu w poszukiwaniu oznak wiosny. Po drodze rozdawali przechodniom wykonane przez studentów tulipany oraz ulotki z następującym przesłaniem Nikolaus’a Lenau: Najpiękniejszą wiosną jest dobroć serca. Zaskoczeni przechodnie nie ukrywali swego zaskoczenia i wielkiego zadowolenia. Po powrocie ze spaceru przedszkolaki i studenci dokonali na podwórku ostatecznej rozprawy z zimą paląc „ekologiczną” Marzannę i odśpiewali wspólnie piosenkę „Wkrótce wiosna”.
Wspólne powitanie wiosny przez studentów WSHE i dzieci z Przedszkola nr 6 zapoczątkowało stałą współpracę pomiędzy tymi instytucjami.