Kurhan i inne ślady „pogańskiej” kultury

0
kurhan1_gm.skarbimierz__1024x768_.JPG
Reklama
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI

Mimo, iż polskość kojarzy się dziś nierozerwalnie z religią chrześcijańską to jednak należy pamiętać o tym, że ziemiom tym patronowały ponad 1000 lat temu liczne wielogłowe bóstwa powiązane z siłami natury.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI

Pogańska przeszłość ze względu na niepiśmienność naszych przodków jest dość słabo udokumentowana, stąd wiedza o niej jest wciąż bardzo uboga. Więcej mówią tu wykopaliska i pozostałości dawnych kultów. Dość efektowną pamiątką tamtych czasów są kurhany, a więc usypane ziemne mogiły w kształcie kopca. Najefektowniejszym przykładem tego typu grobowca jest słynny Kopiec Krakusa w Krakowie o wysokości 16 m. Legenda mówi, że został on usypany przez lud w hołdzie dla władcy Kraka.

 

Zaskakujące ale i w powiecie brzeskim stwierdzono w ostatnim czasie obecność tajemniczego usypiska o wysokości ok. 5 m. Zlokalizowany jest w wąskim pasie Gminy Skarbimierz oddzielającym Gminę Olszanka od Gminy Miasta Brzeg. Analiza materiału, z którego została wykonana ta miniatura krakowskiego egzemplarza pozwala datować ów twór jako historycznie bardzo młody. Użyte substancje budulcowe pochodzą najprawdopodobniej z czasów gdy Polanie zamieszkujący rejony Śląska przeżywali etap wchłaniania w kulturę germańską. Mowa tu o cegle czerwonej wypalanej z gliny. Stwierdzono też występowanie utworów młodszych, betonopodobnych, a więc z dużym prawdopodobieństwem pochodzących z epoki „króla” Gierka. Ponieważ materiały są niejako użyte wtórnie kopiec musi być jeszcze młodszy.  Okazuje się, że wśród lokalnej ludności wciąż żyje wiele osób, które pamiętają czasy, gdy kurhanu nie było! Czyżby zatem mielibyśmy do czynienia z nawrotem pogańskiej tradycji?!

Nie sposób tutaj pominąć jednej bardzo istotnej kwestii. Kopiec został wzniesiony nielegalnie i to w dodatku w miejscu bardzo nieodpowiednim bo bezpośrednio nad wodociągiem biegnącym ze Stacji Uzdatniania Wody w Gierszowicach do Brzegu tuż obok tranzytu, którym płyną ścieki z systemu kanalizacyjnego obsługującego miejscowości w Gminie Olszanka. Dodatkowe obciążenie bynajmniej nie służy infrastrukturze, której wytrzymałość nie była dobierana na taki nacisk z zewnątrz. Ceglano-betonowe usypisko, choć niewątpliwie stanowi urozmaicenie krajobrazu, nie należy też do szczególnie uroczych i na tle okolicznej zieleni prezentuje się co najmniej fatalnie. Z jakiego typu „pogańskim” kultem mamy tu zatem do czynienia? Odpowiedź jest prosta: kultem cwaniactwa, wygodnictwa i unikania ponoszenia koniecznych kosztów, ogólnie kultem pozbawionym szacunku dla przyrody i cudzej własności. Nielegalne wysypisko odpadów budowlanych to poniekąd próba obejścia opłat jakie wiążą się ze składowaniem ich w sposób zgodny z prawem w miejscach do tego wyznaczonych. W tym konkretnym przypadku zastanawiające jest to, że do utworzenia 5 m nasypu nie wystarczała zwykła wywrotka. W sprawie musiała maczać, czy też raczej brudzić, palce jakaś lepiej wyposażona firma budowlana. Wskazanie jej jest w tym momencie wydaje się niemożliwe chyba, że wynajdzie się jakiś świadek. Kopiec musi jednak zniknąć, gdyż stanowi zagrożenie dla dostaw wody dla Brzegu. Kto ma się tym zająć? Wszystko wskazuje, że wobec braku winnego musi się tym zająć, zgodnie z ustawą o utrzymaniu porządku w gminach, samorząd Gminy Skarbimierz.

Zwolennicy „pogańskiego” kultu uaktywnili się także w Gminie Olszanka i tam o dziwo również zagrozili dostawom wody dla Brzegu. Tym razem nie stworzyli jednak spektakularnej góry a dość rozproszone nielegalne wysypisko odpadów bytowych.  Na terenie ochrony pośredniej ujęcia wody dla Stacji Uzdatniania Wody pośród wiosennej trawy zakwitł prawdziwy łan folii, butelek i innych śmieci. Rzecz jasna i tu mamy do czynienia z łamaniem prawa i to podwójnie.  Bo po pierwsze niezorganizowane składowanie same w sobie jest nielegalne po drugie odbywa się ono w miejscu, w którym jest to bezwzględnie zakazane. Do wód gruntowych mogą przenikać różne substancje zawarte w masie odpadów, także te, które poważnie zanieczyszczają i obniżają jakość ujmowanej wody. Wszystko wskazuje, że wysypisko jest wciąż zasilane nowymi porcjami nieczystości. W ludzkiej mentalności wciąż pokutuje myślenie, że jeżeli ktoś wyrzucił śmieci do rowu czy na łąkę to można śmiało i bezkarnie iść w jego ślady. W efekcie małe górki rozrastają się jak niegdyś Kopiec Kraka. Tu także konieczne jest natychmiastowe podjęcie działań. Tym razem obowiązek uporządkowania śmietniska leży po stronie samorządu Gminy Olszanka.

 

inne_slady_gm.olszanka__1024x768_.JPG

fot. na górze: kurhan w Skarbimierzu

fot. na dole: inne ślady w Olszance

Reklama
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość