Święto Ratownika WOPR w Brzegu

0

W sobotę 27 czerwca na brzeskiej stanicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego odbyły się obchody Dnia Ratownika. Uroczystość była okazją do spotkania się licznej grupy brzeskich ratowników z władzami samorządowymi oraz osobami sympatyzującymi i wspierającymi ideę ratownictwa wodnego.


 

Wszystkich obecnych na uroczystości serdecznie powitał Janusz Głowik – prezes brzeskiego WOPR, który podziękował przede wszystkim władzom samorządowym reprezentowanym przez Starostę Powiatu Macieja Stefańskiego i Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka za ustawiczną pomoc i wsparcie, a szczególnie za przekazany tego dnia sprzęt i akcesoria ratownicze. Starosta wraz z Burmistrzem oprócz niezbędnego wyposażenia przekazali brzeskim ratownikom wyrazy uznania, nieskończonej wdzięczności oraz serdeczne życzenia, a także zapewnili ich o swoim wsparciu.

Święto WOPR-owców zostało ustanowione przez Polską Komisję Ratownictwa już w 1927 roku i od tego czasu w ostatnich dniach czerwca w całej Polsce odbywają się jego obchody. Termin związany jest z przypadającym na 29 czerwca Dniem Świętego Piotra – patrona m. in. ratownictwa w Kościele Katolickim. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe funkcjonuje w Powiecie Brzeskim od kilkunastu lat. W formacji służy około 60 ratowników, którzy nie tylko dbają o bezpieczeństwo na wodzie, ale także prowadzą szeroką działalność edukacyjną w postaci szkoleń i kursów na sterników motorowodnych, stermotorzystów, czy ratowników wodnych.

Warto podkreślić, że ich praca ma charakter społeczny. Brzeska jednostka WOPR posiada wysokiej klasy skuter wodny z platformą ratowniczą oraz 4 profesjonalne łodzie motorowe, co czyni ją jedną z najlepiej wyposażonych i wykwalifikowanych jednostek. Więcej na temat działalności brzeskiego WOPR-u można przeczytać na stornie internetowej pod adresem woprbrzeg.pl.

Wojciech Komarzyński