Żółte muszle na szlaku św. Jakuba

0
Logo.jpg
Reklama

Szlak świętego Jakuba zostanie odnowiony. W mieście pojawią się żółte muszle. Żółta muszla to symbol pielgrzymów podążających do Santiago de Compostella w Hiszpanii, gdzie według przekonań pochowany został święty Jakub Apostoł.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Szlak istnieje od ponad tysiąca lat, a przez Polskę i Opolszczyznę przebiega droga Via Regia. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a wędrowcy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków.

– Rocznie ze szlaku korzysta około trzystu osób – mówi Emil Mendyk, prezes stowarzyszenia Przyjaciele Dróg Świętego Jakuba w Polsce. – Całą drogę, aż do Santiago de Compostella, w ubiegłym roku z Polski przeszły dwadzieścia cztery osoby. Z Brzegu jest to około 3500 kilometrów w zależności, czy wybierze się trasę przez Niemcy, czy przez Szwajcarię.

Brzeski odcinek zaczyna się w Mikrolinie, dalej przez Skorogoszcz i Wronów brzegiem Odry prowadzi do Brzegu. Do miasta wchodzi się od strony zakładów tłuszczowych, przechodząc obok kościoła św. Mikołaja i rynek, na placu zamkowym droga dzieli się na dwa szlaki. Jeden przechodząc ulicą Oławską na Brzezinę i zmierza dalej w kierunku Oławy i Wrocławia, drugi przez Park Wolności, Skarbimierz i Małujowice podąża w kierunku Oleśnicy Małej.

– Cały czas trzymamy się dawnego traktu handlowego Via Regia – mówi Mendyk. – Dzięki temu pielgrzymi przechodzący przez Brzeg mogą zobaczyć kościoły, zamek, czy poznać całe drzewo genealogiczne Piastów.

Stowarzyszenie zwróciło się o dotację do władz Brzegu na odnowienie oznakowania szlaku. Dotacja została przyznana i w najbliższych dniach zostanie podpisana umowa.

– Chodzi o odnowienie i uzupełnienie oznakowania szlaku, podobnie jak znakuje się szlaki turystyczne – mówi prezes stowarzyszenia. – Ze środków, jakie otrzymaliśmy od miasta, przygotujemy nowe naklejki z motywem muszli i napisem Droga Świętego Jakuba Via Regia, a w dwóch lub w trzech miejscach pojawią się nowe drogowskazy.

Prace nad odnowieniem oznakowania szlaku powinny ruszyć na przełomie sierpnia i września, ale jak podkreśla Emil Mendyk, wszystko zależy jak szybko uda się wydrukować nowe naklejki. Będą one rozklejane w mieście. Poza miastem oznakowanie szlaku zostanie odmalowane. Na drogowskazach znajdą się oznaczenia odległości dzielącej pielgrzymów od Santiago de Compostella.

Pielgrzymi podążający drogą świętego Jakuba mają od tego roku możliwość zaopatrzenia się w dokument, w którym mogą potwierdzać odwiedzane miejsca. Zostanie też przygotowana elektroniczna wersja szlaku w formacie gogle map, a także wersja, z której będzie można korzystać za pomocą urządzeń GPS. Wszystkie informacje dostępne są na stronie www.camino.net.pl.

 

Rafał Ochociński

Reklama