Konkurs Krasomówczy

0
DSC04365_cmyk__1600x1200_.jpg
Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego

ELIMINACJE WOJEWÓDZKIE KONKURSU KRASOMÓWCZEGO PTTK Zgodnie z już wieloletnią  tradycją, Oddział PTTK Ziemi Brzeskiej jest organizatorem eliminacji wojewódzkich Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci i Młodzieży Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych  (tak brzmi pełna nazwa konkursu). 
Ideą konkursu jest jak najpiękniej opowiedzieć o swej Ojczyźnie, wykorzystując do tego wiedzę krajoznawczą.
W sobotnie, pogodne przedpołudnie, 22 dnia października br., do udziału w konkursie na scenie Wojskowego Klubu Garnizonowego w Brzegu stawiło się czternaścioro uczniów szkół podstawowych m.in. z Suchej k/Strzelec Op., Szybowic k/Prudnika, Świętowa Polskiego, Łubnian, Kadłuba i oczywiście z brzeskich szkół  nr 1 i 3, sześcioro uczniów gimnazjów brzeskich, ale także z Głuchołaz oraz dwóch tylko, niestety, uczniów z brzeskich szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnikom konkursu jak zwykle, towarzyszyli zaabsorbowani nauczyciele, a także, równie podekscytowani, członkowie  rodzin.
Młodzi uczestnicy konkursu, pragnąc udowodnić ,”iż Polacy nie gęsi i swój język mają”, przygotowali teksty o tematyce turystycznej, krajoznawczej, historycznej, a nawet z dziejów członków swoich rodzin. Teksty owe należało pięknie powiedzieć w określonym limicie czasu, co skrupulatnie odnotowywało jury. Stawka występu była niezwykle wysoka, bowiem zwycięzcy konkursu reprezentować będą Opolszczyznę na Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym w Legnicy (szkoły podstawowe i gimnazja) oraz  na zamku w Golubiu- Dobrzyniu (szkoły ponadgimnazjalne).
Ponadto wszyscy biorący udział w konkursie otrzymywali nagrody i upominki zakupione ze środków Urzędu Marszałkowskiego Woj. Opolskiego. Konkurs otworzyła pani prezes ZO PTTK Ziemi Brzeskiej, Wilhelma Barańska w towarzystwie  szczególnych gości , Janusza Wójcika- Dyrektora
Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Opolu oraz  zastępcy Burmistrza Miasta Brzegu – Stanisława Kowalczyka .
Chwilę potem dzwoneczek prowadzącego konkurs Wiesława Chmielewskiego, zadzwonił i ruszyły prezentacje uczniów szkół podstawowych, a jury pod kierownictwem dr Jana Majewskiego zabrało się do pracy.           
W głębokiej ciszy i zadumie, w szumie liści drzew za oknami i dźwiękami miasta dobiegającymi z oddali, przenieśliśmy się w odległe czasy, słuchając niezwykle ciekawych historii z dziejów Brzegu i innych miasteczek oraz wsi Opolszczyzny, odkrywaliśmy jej niezwykłą przyrodę, poznawaliśmy niezwykłe, często już zapomniane wydarzenia w jej dziejach, a także ludzi tutaj dawno temu i obecnie  żyjących.
Kolorytu występom dodawały legendy o duchach, zjawach i straszydłach nawiedzających zamki, dwory bądź góry, często wpływających na losy ludzi.
Niezwykle ciekawy był tekst Anny Tabaki  z PSP w Polskim Świętowie„Jak pod Złotą Kopą złoto wydobywano i co z tego wynikło, czyli co kryje w sobie Żabie Oczko”, także „Legenda o psie księcia Jerzego” Emanuela Pawlika z PSP nr 3 w Brzegu,  Sandry Chojnackiej z PSP Szybowice- „Łamanie kołem Petera Schopsa w Prudniku”, „Jestem rolnikiem, będę sołtysem” w wykonaniu Mikołaja Pusza z PSP Szybowice.
Wielki aplauz wzbudziła, występując w pięknym stroju ludowym, uczennica  z Zespołu Placówek Oświatowych w Kadłubie  – Ewelina Pyzik z tekstem autorstwa  Ryszarda Szewczyka „ Mój Kadłub”, która niezwykle sugestywnie
zaprezentowała historię  swojej miejscowości.
Nie byli gorsi od swoich kolegów uczniowie gimnazjów. „O historii lamp naftowych” pięknie opowiedziała Katarzyna Zatoń z PG nr 1 w Brzegu, „Moja babcia- mała bohaterka”  to prezentacja Agaty Chrobak z PG nr 2 w Głuchołazach, z kolei Judyta Ćwiek z Głuchołaz opowiedziała o swoim bracie Jakubie Ćwieku, którego charakteryzują liczne talenty. Na koniec Bartosz Jurek z PG nr 3 w Brzegu tekstem  „Co straszy w zamku w Świeciu” zaciekawił  słuchaczy opowieścią o psotnym wodniku Sweteczku. W przerwach  uczestników konkursu zabawiał zespół wokalno-muzyczny oraz niezwykle dojrzały aktorsko występ małej Natalii Sobór z Klubu „Biedronki” pt.”Igraszki Klementyny”. Podczas gdy młodzi aktorzy z opiekunami spożywali posiłek w restauracji „U Antonia”, jury intensywnie pracowało nad ustaleniem wyników konkursu. Ostateczne wyniki konkursu podała wiceprezes ZOPTTK Elżbieta Kużdżał.
XXVII Konkurs Krasomówczy w kategorii szkół podstawowych :                               
I   miejsce – Anna Tabaka –     PSP Świętów  Polski (opiekun Maria Paterak),
II  miejsce – Emanuel Pawlik- PSP nr 3 Brzeg (opiekun Danuta Hasiak) ,
III miejsce – Natalia  Sobór   – PSP nr 1 Brzeg (tekst ”Moje spotkanie z księciem”- opiekun Beata Rudyk ) ,
XII konkurs Krasomówczy w kategorii szkół gimnazjalnych :
I   miejsce  – Bartosz Jurek   – PG nr 3 Brzeg  (opiekun Anna Nakonieczna),
II  miejsce – Paulina  Furtak- PG nr 3 Brzeg (tekst „ św. Jadwigaksiężniczka śląska” -opiekun Marzena Kuleba),
III miejsce  – Agata Chrobak- PG nr 2 Głuchołazy (opiekun Patrycja Prochot-
Sojka ),
Dwoje uczniów z każdej kategorii szkół reprezentować będzie Opolszczyznę na Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym w Legnicy.
XL konkurs Krasomówczy w kategorii szkół ponadgimnazjalnych :
Nie przyznano I miejsca, ale na uwagę zasługiwał występ Patryka Kabały (opiekun Marzena Kuleba), który zaciekawił słuchaczy opowieścią o zamku Czocha. Obydwaj występujący uczniowie będą reprezentować nasze województwo w ogólnopolskim konkursie w Golubiu-Dobrzyniu. Laureaci , a także pozostali uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie otrzymali cenne nagrody książkowe  i dyplomy, a także brzeskie upominki , których fundatorem był Oddział PTTK w Brzegu. W podsumowaniu konkursu wiceprezes E. Kużdżał podkreśliła  wysoki, wyrównany poziom występów, szczególnie w kategorii szkół podstawowych, niezwykle trafny wybór tekstów o wielkich walorach krajoznawczych.                                                                                   
Stwierdziła z troską również, że wiele talentów zaprezentowanych na scenie klubu – „ginie po drodze”, trzeba uwagi nauczycieli i rodziców, zwróconej na   rozwój dzieci w toku ich dalszej edukacji. Podkreśliła twórczy wysiłek nauczycieli, szczególnie z małych miejscowości Opolszczyzny. Prezes W. Barańska podziękowała na zakończenie uczestnikom konkursu, opiekunom, członkom Zarządu Oddziału PTTK, komisji konkursowej, a także  pani Janie Koronkiewicz  – gospodyni Wojskowego Klubu Garnizonowego, która sprawnie i z talentem organizacyjnym gości Konkurs Krasomówczy  już od wielu lat. Pani prezes zwróciła również uwagę na to, że Konkurs jest jednym z wielu projektów realizowanych w ramach programu „Opolskie kwitnące” i jest wysoko oceniany przez marszałka województwa opolskiego, który nie skąpi na ten cel środków finansowych.
Do zobaczenie za rok, na kolejnym konkursie krasomówczym.
Marek  Ściślak

Reklama
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA