XI sesja Rady Miejskiej Brzegu – relacja na żywo

0
Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

Koniec wakacji. Radni wracają do sali stropowej brzeskiego ratusza. Dzisiejszą (4.09) sesję zaplanowano na godzinę 10:00. Porządek obrad przewiduje m.in. omówienie stanu bezpieczeństwa w mieście, a informację w tej sprawie przedstawi Policja, Straż Pożarna i Straż Miejska w Brzegu.


„Ocena wyników finansowych spółek miejskich za rok 2014” oraz „Analiza działalności Zarządu Nieruchomości Miejskich w Brzegu w 2014 r.”, to kolejne punkty porządku dzisiejszej sesji. Radni, będą również głosowali nad przyjęciem kilku projektów uchwał.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

Będziemy dla Państwa relacjonować na żywo dzisiejsze posiedzenie Rady Miasta.

17.22

Zamknięcie obrad sesji.


17.20

Burmistrz informuje, że zostanie zwiększona dotacja na funkcjonowanie Urzędu Stanu Cywilnego oraz o uzyskanych środkach na rewitalizację fosy w Parku Centralnym. Informuje również o otrzymanym dofinansowaniu remontu ulicy Topolowej.


17.16

Radna Szczęsna odczytuje pismo pana Ciepielewskiego. Przypominamy, że na początku sesji przewodnicząca Mrowiec nie dopuściła go do głosu. List dotyczy ulicy Kolejowej. Poniżej jego treść:

Szanowne Panie i Panowie Radni
To już druga sesja Rady Miasta, na której Pani Przewodnicząca Barbara Mrowiec nie wyraża zgody na zabranie przeze mnie głosu.
Tym razem prośbę swoją skierowałem drogą meilową i otrzymałem odpowiedź, że nie udzieli mi się głosu ze względu na cyt. „obszerny porządek obrad”.
Czy to jest prawdziwy argument Pani Przewodniczącej Barbary Mrowiec pozostawiam to do Państwa oceny.
Wczoraj wziąłem udział w posiedzeniu komisji podczas to, którego po raz pierwszy poczułem, że jest wśród radnych zrozumienie dla mieszkańców Kolejowej. Prowadząca drugą część posiedzenia komisji Przewodnicząca Komisji Zdrowia Spraw Społecznych i Rodziny Pani Julia Goj-Birecka, Pani Radna Bożena Szczęsna, Pani Aleksandra Wróblewska, Pani Renata Biss dostrzegły sposób rozwiązanie problemu mieszkańców Kolejowej.
Rozwiązanie opierać się ma na porozumieniu wszystkich użytkowników drogi – dla przypomnienia są to PKP, Jednostka Wojskowa i Polski Związek Działkowców i odnalezienie prawnych i organizacyjnych możliwości naprawy drogi na odcinku ok. 170 m. Z takim właśnie pomysłem wyszli już wcześniej mieszkańcy ul. Kolejowej na spotkaniu z Panem Burmistrzem Jerzym Wrębiakiem w marcu tego roku. Nie znaleźliśmy wtedy u Pana Burmistrza zainteresowania tym rozwiązaniem.
Mija kolejny miesiąc a ich sprawy nadal są nierozwiązywane. Urząd Miasta poza ustaleniem stanu prawnego drogi i kilkoma pismami do kolei nie zrobił od marca nic więcej. Teraz już wiemy z pisma z PKP, że ulica Kolejowa nie ma dla kolei żadnego znaczenia. Czy to nie powinno zmienić podejścia do rozwiązania spraw Kolejowej – moim zdaniem tak i to zasadniczo.
Problemów wokół Kolejowej jest sporo. Mieszkańcom Kolejowej nie można przyłączyć centralnego ogrzewania, bo się nie opłaca, nie można umorzyć podatków, bo przepisy nie pozwalają, nie można zmniejszyć opłaty za zimną wodę, bo kolejne przepisy na to nie pozwalają, nie można naprawić drogi, bo jej użytkownikiem wieczystym jest kolej. Takie mamy odpowiedzi z Urzędu Miasta.
Dlaczego Urząd Miasta tak postępuje trudno to nam zrozumieć? Dlaczego Urząd Miasta nie poszukuje rozwiązań i tylko wszędzie widzi sztywny przepis – nie wiemy.
W rozmowach z radnymi naszej rady przejawia się stwierdzenie, że za dużo jest emocji i nerwów w tym i z mojej strony – tak to prawda – przepraszam za to. Z drugiej strony gdyby nie interwencje w Urzędzie Miasta i Radzie Miasta to czy dzisiaj urzędnicy z własnej inicjatywy wyremontowaliby odcinek ul. Fabrycznej prowadzący do Kolejowej, czy sami urzędnicy oznaczyliby dojazd do Kolejowej, to nasza interwencja doprowadziła do uratowania dorodnej brzozy przy domach Kolejowej i na koniec to dzięki interwencji w Jednostce Wojskowej uprzątnięty został teren po wycince drzew. Te osiągnięcia dotyczące ul. Kolejowej to owoc interwencji mieszkańców w ciągu 5 miesięcy tego roku, co tłumaczy nasz skuteczny sposób działania poprzez pisma i skargi.
Ale przecież to może się zmienić i możemy przejść na inny mniej pasywny ze strony Urzędu Miasta sposób działania, w czym upatruję zmniejszenie stanu emocji. Szukajmy rozwiązań mimo niesprzyjających nam uwarunkowaniom i przepisom.
Jako pełnomocnik rodzin mieszkających przy ul. Kolejowej wnoszę o powołanie zespołu Radnych Rady Miasta do spraw ulicy Kolejowej i podjęcia próby rozwiązania ich problemów. Proszę przyłączcie się Panie i Panowie do tej społecznej inicjatywy.
Dziękuję
Leszek Ciepielski


17.13

Radny Karlikowski informuje, że otrzymał pisma z NFOŚ dotyczące petycji w sprawie wałów przeciwpowodziowych. Pisma przekazał radnym. Radny informuje, że trzech mieszkańców oprotestowało taką inwestycję.


17.11

Radna Szczęsna uważa, że „należy się pochylić nad tematem Wozowni”. Zaznacza, że już 26 września odbędzie się tam Biesiada Piwna (przy współorganizacji BCK) co dodatkowo będzie kolejną uciążliwą formą aktywności Wozowni dla mieszkańców sąsiednich posesji.


17.10

Radny Jaros wypowiada się w sprawie mieszkańców skarżących się na uciążliwość działalności lokalu Wozownia. Informuje, że w imieniu tych mieszkańców zgłosi kolejną interpelację w okresie międzysesyjnym. Radny dopytuje, czy wbrew woli mieszkańców została rozbudowana Wozownia i czy jest to zgodne z miejscowym planem zagospodarowania.


17.06

Kolejny punkt obrad: Wolne wnioski i informacje.


17.05

Burmistrz informuje, że na wszystkie interpelacje odpowie w formie pisemnej.


17.04

Kolejny punkt obrad: Odpowiedzi na interpelacje i rozpatrzenie wniosków radnych.


17.03

Radni skargę odrzucają. 15 radnych za, jeden radny się wstrzymał.


17.03

Radni głosują kolejną uchwałę dotyczącą skargi  na działalność burmistrza. Skarga również pana Ciepielskiego dotycząca nieprawidłowego jego zdaniem oświadczenia majątkowego burmistrza.

17.02

Radni skargę odrzucają. 16 radnych za.

17.00

Radni głosują kolejną uchwałę dotyczącą skargi  na działalność burmistrza. Skarga pana Ciepielskiego.


16.57

Radni głosują uchwałę dotyczącą skargi  na działalność ZNM i MZMK.


16.58

Radni skargę odrzucają. 15 radnych za.


16.57

Radni głosują uchwałę dotyczącą skargi  na działalność burmistrza.


16.46

Teraz radni będa głosować 6 uchwał dotyczących rozłożenia na raty wierzytelności Gminy Brzeg.


16.45

Radni głosują. 17 jest za.


16.44

Kolejny punkt obrad: uchwała utworzenia odrębnych obwodów głosowania, ustalenia numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych w Brzegu w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 25 października 2015 roku. Uchwała TUTAJ

16.43

Radni głosują. 15 jest za.


16.42

Kolejny punkt obrad: uchwała dotycząca zbycia nieruchomości stanowiącej własność Gminy Brzeg położonej w Jarosławcu gmina Postomino, województwo zachodniopomorskie. Uchwała TUTAJ


16.41

Radni głosują. 16 jest za.


16.40

Kolejny punkt obrad: uchwała intencyjna dotycząca wpisania zadań pn. „Budowa obwodnicy Brzegu z przeprawą mostową przez Odrę” oraz „Budowa obwodnicy Oławy” do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. TUTAJ uchwała


16.39

Radni głosują. 16 jest za.


16.38

Kolejny punkt obrad: uchwała zmieniająca uchwałę Rady Miejskiej Brzegu w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Gmina Brzeg oraz warunków i zasad korzystania z tych obiektów. TUTAJ treść uchwały


16.37

Radni głosują. 15 jest za , a jednen się wstrzymał.


16.36

Kolejny punkt obrad: zmiany uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej TUTAJ

16.35

Tym razem radni głosują. 15 jest za , a jednen się wstrzymał.


16.33

Komisje zaopiniowały pozytywnie projekt uchwały


 

16.28

Kolejny punkt obrad: zmiany w budżecie Gminy Brzeg na 2015r oraz zmiany uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Brzeg na 2015 rok. Zmiany można zobaczyć TUTAJ. Projekt zmian referuje skarbnik Katarzyna Szczepanik.

16.27

Radni przyjmują sprawozdanie przez aklamację.


16.18

Kolejny punkt obrad. Realizacja w 2014 r – „Wieloletniego Programu Gospodarowania Zasobem Mieszkaniowym Gminy Brzeg na lata 2013 – 2018”. Referuje dyrektor ZNM Marek Sidor.  Pełna treść sprawozdania TUTAJ


16.17

Radni nie mają pytań i przyjmują sprawozdanie przez aklamację.


16.15

Na dzień 31-12-2014 zadłużenie użytkowników gminnego zasobu mieszkaniowego wynosi ponad 26 milionów złotych – tak wynika ze sprawozdania złożonego przez ZNM

16.08
Kolejny punkt obrad. Analiza działalności Zarządu Nieruchomości Miejskich w Brzegu w 2014 r. Sprawozdanie referuje dyrektor ZNM – Marek Sidor. Pełna treść sprawozdania TUTAJ


16.06

Radni przyjmują sprawozdanie przez aklamację


16.05

Radna Kużdżał pyta jaki jest powód opuszczania przez wspólnoty firmy MZMK. Prezes Kaczmarek uważa, że powody są różne. Głównie wynikają z uwolnienia rynku zarządzania wspólnotami mieszkaniowymi i konkurencji na tym rynku.

Radna Biss pyta, które wspólnot i na co otrzymały dotację od konserwatora zabytków. Prace archeologiczne na rogu ulic Długiej i Jabłkowej – odpowiada prezes Kaczmarek

Prezes Kaczmarek w trakcie omawiania sprawozdania informuje, że w przyszłym roku firma będzie inwestowała w nowe oprogramowanie i sprzęt komputerowy dotyczące rozliczania wspólnot mieszkaniowych. Może to spowodować w przyszłym roku stratę bilansową spółki.


15.58

Ocena wyników finansowych spółek miejskich za rok 2014 rok – traz czas na Miejski Zarząd Mienia Komunalnego. Informację przedstawia prezes Jacek Kaczmarek. Pełna treść sprawozdania TUTAJ


15.54

Radni przyjmują sprawozdanie przez aklamację


15.50

Prezes Grabiński w sprawozdaniu między innymi zapowiedział, że w przyszłości spółka ma zająć się budową i utrzymaniem tzw. mieszkań chronionych. W założeniu ma to odciążyć budżet gminy.


15.38

Ocena wyników finansowych spółek miejskich za rok 2014 rok – traz czas na Brzeskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Informację przedstawia prezes Czesław Grabiński. Pełna treść sprawozdania TUTAJ


15.37

Czy radni wyrażają zgodę na przyjęcia sprawozdania przez aklamację? Nie widzę. Stwierdzam, że rada przyjęła sprawozdanie przez aklamację – recytuje swoją formułkę przewodnicząca Mrowiec.


15.27

Ocena wyników finansowych spółek miejskich za rok 2014 rok – traz czas na Przedsiębiorstwo Higieny Komunalnej. Informację przedstawia prezes Tomasz Skibiński. Pełna treść sprawozdania TUTAJ


15.26

Radni przyjmują sprawozdanie, co nie jest chyba zaskoczeniem, przez aklamację


15.23
Radna Kużdżał pyta ile jest „miejsc w Brzegu nieposiadających kanalizacji”

Prezes odpowiada, że w gminie wskaźnik kanalizacji to prawie 100 %. Przykładem takiego miejsca, gdzie nie ma kanalizacji jest ulica Kolejowa. Prezes przedstawia argumenty, które powodują, że budowa sieci kanalizacyjnej na tej ulicy nie ma sensu ekonomicznego. Koszt budowy takiej instalacji to kilkaset tysięcy a ewentualny przychód w postaci zużycia wody i odprowadzanych ścieków w wielkości około 3000 złotych.


15.22

Radna Kużdżał pyta ile jest „miejsc w Brzegu nieposiadających kanalizacji”


15.20

Radna Kużdżał pyta ile osób zatrudnia PwiK. Uzyskuje odpowiedź, że 147 osób

Prezes Stecuła wskazuje, że głównym kierunkiem rozwoju przedsiębiorstwa jest ekspansja na inne gminy. Moce produkcyjne PWiK są takie, że możemy zasilać w wodę trzy takie ośrodki jak Brzeg – dodaje Stecuła. Podkreśla też, że od dłuższego czasu ceny za wodę i ścieki nie wzrastają. Duży wpływ na taki stan rzeczy ma wzrost ilości odbieranych ścieków od przedsiębiorstw ze strefy ekonomicznej wokół Skarbimierza.


15,06

Radny Surdyka pyta jakie nagrody otrzymał zarząd spółki. Prezes odpowiada, że jednokrotność wynagrodzenia miesięcznego.


15.03

Radny Surdyka pyta jak został podzielony ponad 4 milionowy zysk. Prezes Stecuła odpowiada, że 1,5 mln złotych otrzymało miasto w formie dywidendy, 120000 pln przeznaczone zostało na nagrody dla załogi (bez zarządu) reszta zysku zasiliła kapitał zapasowy.


14.52

Ocena wyników finansowych spółek miejskich za rok 2014 rok – traz kolej na Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Informację przedstawia prezes Artur Stecuła. Pełna treść sprawozdania TUTAJ


14.51

Radni przez aklamacje przyjmuja informację BEPEC-u


14.50

Radna Biss pyta o nagrody roczne w BEPEC-u. Pyta czy „wszyscy dostali je sprawiedliwie”. Prezes odpowiada, że sprawiedliwie.


14.41

Na dzisiejszej sesji bezpośrednio do radnych mieszkańcy okolic Wozowni wystosowali pismo, które tak się rozpoczyna:

Pomocy Pomocy Pomocy Pomocy Pomocy Pomocy

Radny, ratunku!!!

Sprawę zna zastępca burmistrza Bartłomiej Kostrzewa, który — jeśli o to poprosicie – na pewno poinformuje Państwa o wynikach spotkania właściciela Wozowni z przedstawicielami mieszkańców, policji i straży miejskiej.

Pełna treść listu TUTAJ


 

14.34

Obrady wznowione. Kolejny punkt obrad – Ocena wyników finansowych spółek miejskich za rok 2014 rok. Na początek Brzeskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Bilans przedstawia prezes BEPEC-u Witold Nowicki. Sprawozdanie dostępne TUTAJ.


14.04

Radni przyjmują sprawozdanie, jak zwykle, przez aklamację (poprzednią także w ten sposób). Przewodnicząca Mrowiec ogłasza 25 minut przerwy.


14.00

Kolejny punkt obrad Stan bezpieczeństwa w mieście – Informacja Straży Miejskiej w Brzegu.Sprawozdanie referuje Krzysztof Szary. Sprawozdanie dostępne tutaj.


13.58

Radny Surdyka dziękuje strażakom za służbę. Pyta czy gmina w jakikolwiek sposób może pomóc. Zastępca komendanta informuje, ze są prowadzone rozmowy z burmistrzem dotyczące pomocy dla straży.


13.47

Kolejny punkt obrad Stan bezpieczeństwa w mieście – Informacja Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu. Sprawozdanie referuje zastępca komendanta PSP w Brzegu Krzysztof Łukiewicz

Sprawozdanie dostępne tutaj


13.46

Radni przyjmuja informację przez aklamację.


12.09

Kolejny punkt obrad Stan bezpieczeństwa w mieście – Informacja Powiatowej Policji w Brzegu – Podsumowanie roku 2014. Sprawozdanie referuje komisarz Michał Roman


11.45

Przewodnicząca Mrowiec ogłasza 10 minut przerwy


11.44

Radny Karlikowski wnioskuje aby w sali gimnastycznej przy Gimnazjum Piastowskim umożliwić młodzieży ze szkoły nr 5 odbywanie zajęć wychowania fizycznego


11.42

Radny Andruchowicz składa interpelację dotyczącą remontu chodnika przy ulicy Żeromskiego


11.38

Radny Jaros odczytuje pismo mieszkańców dotyczące cofnięcia zezwolenia sprzedaży napojów alkoholowych właścicielowi Wozowni ze względu na wymóg prawny odległości ponad 50 metrów od budynku zarządzanego przez MON. W pobliżu Wozowni, według autorów tego pisma w odległości mniejszej niż 50 m, znajduje się Klub Garnizonowy.


11.30

Radna Bożena Szczęsna jak zwykle składa wiele interpelacji (tym razem 9) poniżej ich treść (radna składa je na piśmie):

1. Mieszkańcy okolic ulicy Krótkiej zwracali się z pytaniami dotyczącymi fatalnego stanu okiennic i drzwi w obiekcie, który zajmuje przy tej ulicy Filia nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Czy została już wykonana wstępna kalkulacja kosztów wykonania drzwi i okiennic? Jeśli nie, to kiedy jest planowane jej wykonanie?

2. W okresie wakacyjnym w całym kraju wiele placówek oświatowych i kulturalnych organizuje dla młodzieży tzw. półkolonie lub inne, regularne, formy spędzania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży. Czy w okresie wakacyjnym jakakolwiek z placówek podległych burmistrzowi realizowała takie zajęcia? Jeśli były zorganizowane to proszę o listę wyszczególniającą placówki oświatowe, które organizowały tzw. półkolonie, program takich zajęć oraz zestawienie ilości dzieci i młodzieży korzystających z tej oferty.

3. Czy burmistrz Wrębiak w związku z nieterminowym wykonaniem obiektu (hotel i galeria) przy ulicy Wrocławskiej zamierza sądownie dochodzić 5-cio milionowej kary należnej miastu? Jeśli tak, proszę o informację, na jakim etapie jest dochodzenie tych roszczeń? Jeśli nie, to proszę o informacje, z jakich powodów odstępuje od próby jej egzekwowania?

4. Na jednej z lokalnych stron internetowych ukazał się wywiad z burmistrzem Wrębiakiem pt. „Nie mam nic do ukrycia”. Burmistrz na jedno z pytań odpowiedział tu cytuję: „… W radzie mamy jedną osobę, w ostatnim okresie szczególnie uaktywnioną – to p. Bożena Szczęsna, która wykazuje bardzo negatywny stosunek do mnie, nie wiem dlaczego, co tłumaczę emocjami, jakie towarzyszyły ostatnim zdarzeniom z udziałem radnej…”. Nawiązując do tytułu wywiadu, chciałam więc zapytać, o jakie emocje i zdarzenia chodziło panu burmistrzowi? Chciałam przy tej okazji oświadczyć, że absolutnie nie mam, jak to określił burmistrz „bardzo negatywnego stosunku” do jego osoby. Mój stosunek do pana burmistrza Wrębiaka niczym nie różni się od jego relacji z innymi radnymi. Burmistrz jest lokalną władzą wykonawczą, a my radni lokalną władzą kontrolną i uchwałodawczą. Burmistrz realizuje uchwały rady, a rada go z tego rozlicza i kontroluje. Mam nadzieję, że burmistrzowi Wrębiakowi nie chodzi w tym wypadku o moje zapytania i interpelacje wszak sam powiedział, że „nie ma nic do ukrycia”.

5. Na tej samej stronie internetowej Pani Przewodnicząca Mrowiec również udzieliła wywiadu pt. „Działamy w zgodzie”. Przewodnicząca na jedno z pytań odpowiedziała (powołując się na moją osobę) – tu cytuję: „ … kwestionuje organizację pracy rajców i składa przeróżne interpelacje w drobiazgowych sprawach…”. Proszę panią przewodniczącą o pisemne wyszczególnienie jakichkolwiek moich publicznych wystąpień na forum Rady Miasta, w których zakwestionowałabym organizację pracy Rady. Proszę również o pisemne wskazanie moich interpelacji, które pani przewodnicząca Mrowiec uważa za „drobiazgowe”. Jeśli pani przewodnicząca nie jest w stanie i nie przedłoży mi takich pisemnych informacji, będę zmuszona wydać oświadczenie medialne, że Pani przewodnicząca po prostu kłamie i powinna mnie przeprosić za swoje nierzetelne wypowiedzi!

6. Na poprzedniej sesji dyskutowaliśmy o planowanej wycince drzew przy ulicy Wolności. Wielu mieszkańców naszego miasta jest zbulwersowanych taką decyzją burmistrza. Wskazywałam możliwość alternatywnego umieszczenia ścieżek rowerowych – po drugiej stronie ulicy – dzięki której nie byłoby konieczności dokonywania wycinki zdrowych i pięknych drzew znajdujących się przy ulicy Wolności. Pan burmistrz zadeklarował przeanalizowanie mojej propozycji. W imieniu zatem zainteresowanych mieszkańców, proszę o przedstawienie wyników tej analizy.
7. Pani przewodnicząca Mrowiec przekazała nie tak dawno wniosek do służb wojewody dotyczący pozbawienia mnie mandatu radnego w związku z rzekomym naruszeniem przeze mnie ustawy samorządowej. Z różnych mediów lokalnych i regionalnych mogliśmy się dowiedzieć, że wojewoda ten wniosek oddalił. Ponieważ do dziś nie mam żadnej oficjalnej informacji dotyczącej tego wniosku, proszę Panią Przewodniczącą o przekazanie mi kopii całości korespondencji pomiędzy Radą Miejską, reprezentowaną i kierowaną przez Panią Przewodniczącą a Urzędem Wojewódzkim. Proszę również Panią Przewodniczącą Mrowiec (lub służby prawne burmistrza) o pisemne wydanie opinii, związanej z pojawiającym się od dłuższego czasu problemem radnych, którzy pobierają dietę, będąc jednocześnie na nauczycielskim rocznym urlopie dla poratowania zdrowia. Wnioskuję również, aby pani Mrowiec z równym zaangażowaniem wykazanym w mojej sprawie zajęła się takimi przypadkami w naszej radzie.

8. Wszyscy w naszym mieście dostrzegamy problem związany ze sprzątaniem przez właścicieli psów i kotów odchodów tych zwierząt. Duża część właścicieli tych zwierząt nie przestrzega po prostu obowiązujących przepisów. Akcje edukacyjne i informacyjne, jak wiemy, nie przynoszą spodziewanych efektów. Wydaje się, że jedynym sposobem jest skuteczne egzekwowania obowiązującego prawa. W związku z tym proszę o szczegółowa informację, ile i w jakiej wysokości Straż Miejska wystawiła w obecnym roku mandatów dla mieszkańców, którzy są właścicielami zwierząt domowych i nie przestrzegają przepisów dotyczących utrzymania czystości.

9. Cytując jeszcze jeden z brzeskich portali internetowej, przytoczę komentarze, które się tam pojawiły, traktując je jako swoiste interpelacje do Pani Przewodniczącej Rady:

Pani Mrowiec twierdzi, że Rada przyjęła uchwałę o włączeniu zielonki do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST PARK” Pani Przewodnicząca. Czy Pani nie wie, że Rada nie podjęła takiej Uchwały, co więcej, że Rada nie ma takich kompetencji? Do Strefy Ekonomicznej przyjmuje się dany teren na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów a nie uchwały rady!!!! pl.wikipedia.org/…/… Rada Miejska Brzegu wyraziła tylko zgodę (intencję) na przystąpienie. Można byłoby szukać usprawiedliwien ia, że radna się tylko przejęzyczyła. Jednak dalej Pani Mrowiec stwierdza, że być może łatwiej będzie pozyskać inwestorów… I tu ręce opadają. Ta uchwała nie ma żadnych skutków dla tego terenu, aż do momentu kiedy Rada Ministrów nie przyłączy go do Specjalnej Strefy, co przewiduje się za kilka lat. Co więcej tam nie można ściągać inwestorów, bo nie został zmieniony plan!!! Czy Pani Mrowiec o tym jako przewodnicząca nie wie???
Panie Puszczewicz, Niesłuchowski i pani Mrowiec co z obwodnicą Brzegu? !!!!!! „W programie znalazło się sześć obwodnic w województwie opolskim. Oprócz realizowanej już obwodnicy Nysy będą to obwodnice: Niemodlina, Myśliny, Praszki, Kędzierzyna-Koźla oraz Bąkowa i Olesna. Cały tekst: na www.opole.gazeta.pl

Pani Przewodnicząca, proszę potraktować to jako interpelacje mieszkańców naszego miasta! Jest Pani w końcu wieloletnią radną i zagorzałym członkiem Platformy Obywatelskiej. Proszę zatem odnieść się do tych interpelacji poważnie i merytorycznie.


 

11.25

Radny Samul składa wniosek o odmalowanie słupów oświetleniowych przy ulicy Starobrzeskiej oraz o naprawienie ubytków w chodniku przy tej ulicy (blisko przystanku autobusowego). Wnioskuje także o wyznaczenie przejścia dla pieszych przy ulicy Starobrzeskiej 67.


11.24

Radna Kużdżał wnioskuje o remont chodnika przy ulicy Łokietka.


11.23

Radny Korycki składa wniosek o zamontowanie „spowalniaczy” przy ulicy Westerplatte oraz o oznakowanie poziome (pasy) wyznaczające miejsca do parkowania.


11.22

Radna Goj-Birecka zgłasza wniosek (poparty przez komisję) o przejęcie drogi prowadzącej do ul;icy Kolejowej przez miasto.


11.21

Radny Szpulak pyta o możliwości zamontowania tzw. spowalniaczy przy szkołach.


11.21

Kolejny punkt obrad:Interpelacje i wnioski radnych.


11.20

Radni, jak zwykle przez aklamację (propozycja przewodniczącej Mrowiec), przyjmują sprawozdanie


11.17

Radny Surdyka pyta o spotkanie z panem Szukałą. Burmistrz wyjaśnia, że spotkał się w celu omówienia problemów przy ulicy Planty gdzie pan Szukała prowadzi inwestycję (budowa nowej kamienicy).


11.12

Burmistrz referuje spotkanie z przedstawicielami społeczności romskiej. Istnieje możliwość dofinansowania ze środków Urzędu Wojewódzkiego na budowę świetlicy dla społeczności romskiej. Na spotkaniu poruszano również problemy zachowań niektórych osób (członków społeczności romskiej) między innymi dotyczące ostatnich wydarzeń w rynku (bójka młodych romów).


11.08

Radny Juchniewicz pyta o współpracę z powiatem. Burmistrz wyjaśnia, że na ostatnim spotkaniu ze starostą rozmawiali między innymi o wspólnej inwestycji przy ulicy Wyszyńskiego. Radny Juchniewicz prosi aby przy okazji remontu Reja wymóc na starostwie remont chodników przy ulicy Dzierżona. Burmistrz deklaruje, że będzie w tej sprawie rozmawiał ze starostą.


11.04

Radny Samul pyta o odbudowę zbiornika „kwadratówka”. Pyta czy ten projekt zakłada też umożliwienie kąpieli dla mieszkańców. Burmistrz wyjaśnia, że projekt zakłada uporządkowanie całego terenu wokół i oczyszczenie zbiornika ale nie w takim stopniu, aby nadawał się do kąpieli


11.02

Radny Andruchowicz wyraża negatywną opinię na temat czystości miasta. Burmistrz potwierdza, że „zauważa to samo”.


11.02

Radny Andruchowicz wyraża negatywną opinię na temat czystości miasta. Burmistrz potwierdza, że „zauważa to samo”.


11.00

Radna Szczęsna pyta czy burmistrz miasta ma zamiar zmienić kancelarię prawną obsługująca miasto. Burmistrz wyjaśnia, że nie ma takiego zamiaru.


10.59

Radna Szczęsna pyta o spotkanie z panią Tymków w sprawie prywatnego żłobka. Burmistrz wyjaśnia, że na spotkaniu dyskutował na temat dofinansowania w kwocie 200 złotych.


10.57

Radny Korycki pyta o spotkanie z szefem PZU gdzie „zalegało” przez dłuższy czas złamane drzewo. Radny pyta dlaczego tak długo trwało jego usuwanie. Burmistrz wyjaśnia, że spotkanie dotyczyło właśnie tej sprawy. Skwer jest własnością PZU i burmistrz ponaglał właścicieli do uporządkowania skweru.


10.51

Radny Jędrzejko uważa, że pomysł dodatkowego sprzątania miasta w sobotę i niedzielę rano jest bardzo dobry. Pyta o spotkanie burmistrza z przedstawicielem Szkoły Nauki Pływania. Burmistrz wyjaśnia, że wprowadzenie takiego punktu do programu nauczania jest bardzo dobrym pomysłem, ale niestety baza którą posiadamy (basen kryty) jest za mała aby prowadzić takie zajęcia.


10.26

Kolejny punkt obrad: Sprawozdanie Burmistrza z bieżącej działalności. Dostępne TUTAJ


10.23

Radni przyjmują protokoły z poprzednich obrad


10.13

Z małym opóźnieniem przewodnicząca Mrowiec rozpoczyna XI sesję. Obecnych jest 17-stu radnych

Wnioski do porządku obrad.

Skarga na działalność burmistrza złożona przez pana Dudzika. Skarga pani Monika Pabianna działalność MZMK. Wnioski składa radny Szpulak.

Dwie skargi na działalność burmistrza pana Ciepielskiego – składa radna Goj-Birecka.

Wniosek o umożliwienie zabrania głosu na sesji przez pana Ciepielskiego – wniosek składa radna Szczęsna. Przewodnicząca stwierdza, że nie udzieliła głosu panu Ciepielskiemu i skierowała go do radnego z odpowiedniego okręgu wyborczego. Stwierdza, że wniosek złożony przez radną Szczęsną nie będzie głosowany i panu Ciepielskiemu nie będzie udzielony głos na sesji. Podobnie głosu nie zajmie na sesji pan Rosół (sprawa Wozowni)

Radni przegłosowują wnioski radnego Szpulaka i radnej Goj-Bireckiej.

Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA