Przyjazny urząd skarbowy

0
Reklama

 Urząd Skarbowy w Brzegu w okresie letnim zorganizował cykl prelekcji pn. „Wakacje z podatkami”. Pracownicy skarbówki przybliżali zainteresowanym w każdy poniedziałek, począwszy od 9 lipca, trudne mechanizmy podatkowe.

Rozmowa – podsumowanie cyklu, z naczelnikiem Urzędu Skarbowego w Brzegu – Panią Iwoną Piechowicz
 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Paweł Pawlita: Skąd w ogóle wziął się pomysł zorganizowania takiego cyklu?
Iwona Piechowicz: Od dłuższego czasu obserwujemy jakie zagadnienia sprawiają naszym podatnikom największe problemy. Zastanawialiśmy się nad formą popularyzacji przepisów podatkowych tak aby ułatwić nasze wzajemne relacje. Zdajemy sobie sprawę, że im więcej przekażemy informacji, tym lepiej będą rozliczane podatki.

Paweł Pawlita: Jaki był cel tych prelekcji?
Iwona Piechowicz: Mam nadzieję, że przybliżyły one chociaż trochę przepisy podatkowe, oraz wskazały w jaki sposób można załatwić sprawy w Urzędzie.

Paweł Pawlita: Czego można się było podczas nich dowiedzieć?
Iwona Piechowicz: W gruncie rzeczy podstawowych spraw. To nie były wykłady mówiące bardzo dokładnie jak należy postępować w danej sytuacji podatkowej, chyba, że ktoś o to zapytał. Na to było za mało czasu. Głównie była mowa o podstawowych przepisach, zmianach do tych przepisów, wszystkich istotnych kwestiach, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę w rozliczeniach z fiskusem, prawach i obowiązkach podatników i Urzędu.

Paweł Pawlita: Jakie było zainteresowanie spotkaniami?
Iwona Piechowicz: Umiarkowane. Wiadomo, mamy okres wakacyjny, czas wypoczynku i urlopów. Tłumów nie było, ale muszę przyznać, że niektóre prelekcje cieszyły się większym (np. te poświęcone podatkowi od spadków i darowizn, podatkowi VAT, podatkowi dochodowemu od osób fizycznych), inne zaś mniejszym (zasady ewidencji i identyfikacji podatków i płatników, kontrola podatkowa) zainteresowaniem.

 Paweł Pawlita: Kto przychodził na spotkania? Były to osoby prywatne czy też raczej wydelegowane przez zakład pracy?
Iwona Piechowicz: Różnie. Jak zdążyłam się zorientować były to zarówno osoby skierowane przez zakłady pracy, biura rachunkowe, jak i klienci indywidualni, nie prowadzący żadnej działalności gospodarczej. Prelekcje dotyczące spraw życiowych, takich jak podatki od czynności cywilno-prawnych czy też podatek od spadków i darowizn, przyciągnęły sporą uwagę osób indywidualnych. Kontrola podatkowa i egzekucja administracyjna natomiast zainteresowała szczególnie pracowników urzędów i biur rachunkowych.

Paweł Pawlita: Cykl „Wakacje z podatkami” skierowany był, wydaje mi się, raczej do mieszkańców Brzegu. Czy osoby z pozostałych miejscowości powiatu również mogą liczyć na podobne spotkania?
Iwona Piechowicz: Powiem tak – współpracujemy już od dłuższego czasu z Burmistrzem Grodkowa  w okresie składania zeznań podatkowych. Mamy możliwość przyjmowania PIT-ów w tamtejszym Urzędzie Miasta, a także wydawania, odbierania pozostałych druków podatkowych oraz udzielania informacji i pomocy mieszkańcom gminy. Nie jest wykluczone, że kiedyś rozszerzymy cykl naszych prelekcji o to miasto. Pozostałe gminy (Skarbimierz, Olszanka, Lewin Brzeski i Lubsza) mają natomiast lepszą możliwość kontaktu z naszym urzędem. Gdyby jednak zaistniała taka potrzeba i te gminy również zgłosiłyby zapotrzebowanie na takie prelekcje, to postaralibyśmy się dla nich coś takiego zorganizować.

Paweł Pawlita: Czy pracownicy urzędu otrzymują jakieś dodatkowe pieniądze za prowadzenie spotkań z podatnikami?
Iwona Piechowicz: Nie, robimy to w ramach naszej pracy. Urząd powołany został nie tylko do egzekwowania podatków, ale również po to, by informacje na temat tych podatków szerzyć. To się opłaci obu stronom – i tym, którzy rozliczają się z podatku, i fiskusowi. Im więcej osoby, które załatwiają sprawy w urzędzie wiedzą, tym łatwiej jest nam się z nimi porozumieć.

Paweł Pawlita: Ludzie jednak z reguły unikają skarbówki, każda wizyta w Urzędzie wydaje się być dla nich koszmarem.
Iwona Piechowicz: Zdaję sobie z tego doskonale sprawę i dlatego też chcemy przybliżać ludziom funkcjonowanie urzędu. Temu służy m.in. „Dzień otwartych drzwi” organizowany w marcu bądź kwietniu, w czasie którego można poznać urząd skarbowy „od kuchni”, znaleźć pomoc w wypełnieniu PIT-a. Organizujemy wówczas ponadto wykłady, konkursy dla młodzieży, łączące przyjemne z pożytecznym, np. polegające na tym, kto szybciej wypełni poprawnie  druk NIP.

Paweł Pawlita: Czy przewiduje pani w najbliższym czasie przeprowadzenie kolejnych akcji, mających na celu „oswajanie” podatników z urzędem skarbowym?
Iwona Piechowicz: Rozmawiałam ostatnio z dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Brzegu, który organizuje prelekcje dla osób poszukujących pracę czy też rozpoczynających własną działalność gospodarczą. Zaproponował mi, na co chętnie przystałam, użyczenie dużej sali, w której wspólnymi siłami moglibyśmy zorganizować szkolenia dla osób chcących założyć własną firmę, przybliżyć im podstawowe kwestie rejestracyjne, możliwości wyboru formy opodatkowania. Chciałabym w przyszłym roku powtórzyć również cykl „Wakacji z podatkami” Nie powinno zabraknąć w naszej ofercie także „Dnia otwartych drzwi”.

Paweł Pawlita: Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć udanych relacji na linii podatnik – urząd skarbowy. Dziękuję za rozmowę.

Reklama