Dożynki Gminno-Powiatowe w Grodkowie [fotorelacja]

0

W niedzielę 13.09.2015 w Grodkowie odbywały się Dożynki Gminno-Powiatowe.  W programie nie zabrakło konkursu na najpiękniejszą koronę dożynkową, uroczystego przemarszu korowodu dożynkowego, występów artystycznych i wspólnej zabawy. 


 

Dożynkowa Msza Święta odbyła się w kościele św. Michała Archanioła w Grodkowie już o godzinie 11:30. Tuż po niej przedstawiciele gmin powiatu brzeskiego, przedstawiciele sołectw, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Grodkowa  przeszli barwnym korowodem ulicami miasta do Parku Domu Kultury.

Wszyscy zgromadzeni wprost nie mogli oderwać oczu od tegorocznych wieńców i koron dożynkowych. A zachwycać się było czym, bowiem do konkursu na najpiękniejszą koronę zgłosiło się aż 19 sołectw. Techniki wykonania, kształty, dekoracje były w większości przypadków zgodne z tradycją, ale nie oznacza to jednak, że twórcy nie wykazali się inwencją twórczą – wręcz przeciwnie. W konkursie powiatowym – na najpiękniejszą koronę żniwną zwyciężyło sołectwo Bąków. W konkursie gminnym na najpiękniejszą i najciekawszą oprawę korowodu dożynkowego zwyciężyło sołectwo Wierzbnik. Sołectwo Wojsław z kolei zwyciężyło w konkursie na najciekawsze i najpiękniejsze stoisko dożynkowe.

Na Dożynkach Gminno-Powiatowych obecni byli także przedstawiciele władz gmin powiatu brzeskiego oraz starostwa powiatowego w Brzegu, a w tym m.in. Burmistrz Brzegu – Jerzy Wrębiak, Zastępca Wójta Gminy Skarbimierz – Jacek Monkiewicz, Wójt Gminy Olszanka – Aneta Rabczewska, Burmistrz Lewina Brzeskiego – Artur Kotara, Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, których ze sceny witał Burmistrz Grodkowa Marek Antoniewicz.

Po powitaniu gości, ceremoniale dożynkowym i tradycyjnym przekazaniu chleba przyszła pora na część artystyczną. Program imprezy był niezwykle bogaty i właściwie każdy mógł znaleźć propozycję muzyczną dla siebie. Na scenie kolejno prezentowały się takie zespoły i grupy jak: Orkiestra Dęta z Żelaznej, zespół dziecięcy Grodkowiacy, zespół folklorystyczny Kopiczanki, zespół foklorystyczny Kokorycz, zespół VOX, kapela Lewiniacy oraz zespół Trojak, który poprowadził biesiadę polsko-kresowo-śląską.

Jeśli chodzi o zespół VOX, znany szerszej publiczności z takich hitów jak np. „Bananowy song”, wydaje się że czas dla członków zespołu, tj. Witolda Paszta, Jerzego Słoty i Dariusz Tokarzewskiego, się zatrzymał. Zespół zaprezentował wszystkie swoje największe przeboje, które – wnioskując po ogromnej frekwencji publiczności – wciąż są popularne, a grono fanów raczej nie maleje.

[fotorelacja]

Zdjęcia: Panorama (bez podpisu) i OKiR Grodków