Stal dumna w Katalonii

0
1_b__Kopiowanie_.JPG
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

17 lipca z  Hiszpanii wróciły dwie grupy młodzieżowe BTP Stali Brzeg. Rozgrywany w Torderze pod Barceloną międzynarodowy turniej Copa Catalunya trwał od 11 do 15 lipca.

Zgłoszenia do turnieju trzeba było dokonać już w grudniu ubiegłego roku. Jednym z organizatorów wyjazdu był Mariusz Grochowski, przewodniczący Rady Miasta Brzeg, a przejazd autokarem sponsorowała firma LKJ Bud. Podróż w jedną stronę trwała 2 dni.

Młodsza drużyna U-11, prowadzona przez Mariusza Andruchowicza rywalizowała w rozgrywkach 7-osobowych, na 5-metrowych bramkach, 2×15 min. Starsza U-15, pod wodzą Bartosza Kowalskiego grała na pełnowymiarowych boiskach, 2×20 min.

Trampkarze Stali Brzeg osiągnęli największy sukces na arenie międzynarodowej w historii brzeskiego klubu. W jednym z największych w Europie międzynarodowych turniejów piłkarskich, w którym startowało 107 zespołów z 30 krajów Europy oraz USA i Kanady, zwyciężyli w kategorii U-15 pokonując w finale francuski zespół FC Castres po serii rzutów karnych 3-2 (w regulaminowym czasie 2-2).

Po drodze do zwycięstwa w Copa Catalunya brzeżanie rozegrali 4 mecze w grupie B. Otwarcie turnieju było trudne, bo już w pierwszym spotkaniu BTP przegrało z francuskim FC Castres 1:2. Pozostałe 3 mecze były już jednak popisem Stalowców, którzy wygrali: 6:0 ze szwedzkim Furulunds IK; 3:0 z włoskim GS Croce Verde i znów 6:0 z drugim włoskim klubem Grevigiana.

Z dorobkiem 9. pkt brzeżanie zajęli miejsce w grupie i awansowali do półfinału turnieju, w którym spotkali się ze zwycięzcą z grupy A RFC Toulon.

Francuzi byli bardzo szybcy, mieli duże umiejętności techniczne. Jednak nasi dali im radę. Na początku drugiej połowy Grzegorz Doszna wrzucił świetnie podkręconą piłkę na długi róg, którą Adrian Janeczek posłał w stronę Michała Grochowskiego. Ten ostatni wbił ją czubkiem stopy do bramki, wyprzedzając dwóch, próbujących interweniować, obrońców francuskich. Mecz zakończył się wynikiem 1:0. Szczęśliwi po zwycięstwie chłopcy dowiedzieli się, że finał zagrają z drużyną FC Castres, z którą przegrali w pierwszy dzień, w meczu grupowym 1:2. Ten ostatni mecz dostarczył nam jeszcze więcej emocji. Zaczęło się tragicznie. Po nieudanej akcji nasi stracili piłkę, co umiejętnie wykorzystali przeciwnicy strzelając gola. Chwilę później nasi stracili drugą bramkę. Pierwsza połowa toczyła się pod wyraźne dyktando Francuzów.  Po przerwie trener Bartosz Kowalski wprowadził dwie zmiany. Gra Stalowców zaczęła się układać. Zaraz na początku 2. połowy Bartosz Kulczycki zdobył z rzutu wolnego, strzałem w długi róg piękną bramkę. W piłkarzach odżyła wiara na szczęśliwe zakończenie. Niedługo po tym drugiego gola zdobył Patryk Doliński wyrównując wynik na 2:2. Tak zakończyła się druga połowa. Sędzia zadecydował o  rzutach karnych. Udało się! Nasi trafili o 1 raz więcej niż przeciwnik! Zostali mistrzami Copa Catalunya! – relacjonował Mariusz Grochowski, organizator wyjazdu.

Skład U-15: Bodnik, Jabłoński, Kowalski, Culic, Kulczycki, Grochowski, Janeczek, Salak, Rawski, Doszna, Strzelczyk, Adamczyk, Foryś, Szafrański,  Dobrowolski, Świechowski,  Doliński. Trener Bartosz Kowalski.

Młodsza drużyna rozegrała 6 spotkań – z drużynami z Polski, Włoch i Szwajcarii. Bilans 3 zwycięstw, 1 remisu i 2 porażek dał jej 10. pkt. i 4. miejsce w turnieju. Wyniki:

BTP – GS Croce Verde I       3:5;

BTP – KS Wyzwolenie          1:1;

BTP – GS Croce Verde II      3:1;

BTP – UKS Lider Anvis       0:4;

BTP – Celestini Academy/FC Renens 2:1;

BTP – UKS Chorzów            9:2.

Skład U-11: Mateusz Banik, Jakub Barańczuk, Tobiasz Bednarek, Jonasz Szukała, Mariusz Medyk, Mateusz Lubczyk, Jakub Ilazi, Krzysztof Popłoński, Jakub Krawczyk, Michał Długosz, Jakub Kozłowski, Mateusz Wołczański, Kamil Guźniczak, Jakub Szychowski, Mateusz Żdżuj. Trener Mariusz Andruchowicz

Wyjazd na Copa Catalunya przyniósł młodym piłkarzom nie tylko sportowe emocje. W drodze do Tordery brzeżanie zatrzymali się we francuskim Bourg en Bresse, mieście partnerskim miasta Brzeg. Wracając zatrzymali się w niemieckim Kusel – kolejnym zaprzyjaźnionym z naszym powiatem mieście. Ale najwięcej atrakcji doświadczyli w samej Barcelonie. Zwiedzili stadion Camp Nou.  Siedzieli na trybunach i w loży prasowej, widzieli szatnię gości, a także zeszli na poziom murawy i mogli podziwiać boisko z perspektywy zawodników FC Barcelony. W muzeum przy stadionie robili zdjęcia ostatniej zdobyczy mistrzów Champions League – najnowszego pucharu z sezonu 2010/201, czy nagrody Złotego buta, który otrzymał Leo Messi.