Wakacyjna Szkółka Piłki Nożnej

0

Firma EPA Wind wraz z Fundacją „Szczecińskiej Akademii Piłkarskiej” prowadziły na terenie trzech województw: opolskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego, akcję Wakacyjnych Szkółek Piłki Nożnej. W całym projekcie wzięło udział 205 dzieci,
oraz 7 lokalnych klubów sportowych. Zwieńczeniem całej akcji był rozegrany
26 sierpnia na stadionie CWZS Zawisza  Bydgoszcz Turniej z udziałem najlepszych adeptów szkółki.

W ramach akcji Wakacyjne Szkółki Piłki Nożnej w każdej z miejscowości zostały przeprowadzone tygodniowe zajęcia piłkarskie, prowadzone pod okiem wykwalifikowanych trenerów. Wśród nich byli: Adam Śpiewak, Robert Cackowski, Tomasz Bielecki. Ambasadorem całego przedsięwzięcia był pan Andrzej Strejlau – znakomity szkoleniowiec i działacz sportowy. Na koniec wszystkich zajęć każdy z lokalnych klubów, m. in.: LZS Orzeł Olszanka, LZS Polonia Przylesie, LZS  Przylesie Dolne, a także LZS Kolnica otrzymał profesjonalny sprzęt sportowy o wartości 5000 zł.

– Prowadzona przez nas akcja miała trzy główne cele: aktywizację młodzieży z terenów wiejskich i uatrakcyjnienie im wakacji, popularyzację sportu i pomoc lokalnym klubom w dalszej działalności. Cieszy nas fakt, że akcja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem społecznym – powiedziała Anna Pasławska-Misztal, Wiceprezes EPA Wind.

Na zakończenie prowadzonej akcji został zorganizowany Turniej, w którym wzięli udział najlepsi adepci Wakacyjnych Szkółek, wytypowani przez trenerów. 26 sierpnia na stadionie głównym CWZS Zawisza w Bydgoszczy rozegrano mecze, w których zmierzyło się 16 zespołów – 8 drużyn juniorów i 8 drużyn trampkarzy. Młodzi piłkarze walczyli o puchar EPA Wind 2011.

Ważny element Turnieju stanowił panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli władz samorządowych z miejscowości, gdzie prowadzone były Wakacyjne Szkółki. Tematem rozmów była kondycja lokalnych klubów, główne bariery rozwoju i popularyzacji sportu oraz sposoby ich przezwyciężenia. Uczestnicy zgodnie przyznali, że Wakacyjne Szkółki, wraz z wieńczącym je turniejem, były ważnym punktem w kalendarzu wydarzeń gmin i powinny być kontynuowane. Głos w dyskusji zabrał także Andrzej Strejlau, dając kilka cennych rad oraz deklarując wsparcie przy dalszym rozwoju idei.

W kategorii trampkarzy Puchar Turnieju Piłki Nożnej EPA Wind 2011 zdobyła drużyna UKS IRAS Czaplinek, drugie miejsce zajął zespół z Przylesia Dolnego, na trzecim miejscu podium znalazła się Kolnica Śląsk.

W kategorii juniorów puchar zdobył zespół Kolnicy Śląsk, II Miejsce Ruch Przylesie Dolne, a na trzecim miejscu uplasował się LKS Lech Czaplinek. Królem Strzelców został Michael Łabuz, (Kolnica Śląsk), zawodnikiem fair play Jakub Marecik (Polonia Przylesie), a najlepszym piłkarzem turnieju został Grzegorz Górajec z Fenixa II Pielgrzymka.