XV Europejskie Targi Chłopskie Krzyżowice 2015 [fotorelacja]

2

XV Europejskie Targi Chłopskie to impreza, która co roku cieszy się ogromną popularnością wśród wystawców i mieszkańców zarówno Gminy Olszanka, Powiatu Brzeskiego jak i gości przybyłych z całej Polski i z zagranicy. Tegoroczne targi odbyły się w niedzielę 04.10.2015, tradycyjnie w Krzyżowicach. 


 

W ramach XV – jubileuszowej edycji targów organizatorzy przygotowali specjalne atrakcje. Do takich zaliczyć trzeba, m.in. bogaty program artystyczny, w ramach którego na scenie zaprezentowali się tacy artyści jak: Zespół Leśne Echo z Lubszy, zespół Życzenie i duet Bożenki. Swoje wokalne umiejętności zaprezentowała także Aleksandra Szyszka – uzdolniona, młoda wokalistka, która z rąk posła Partyka Jakiego odebrała specjalną nagrodę za wyjątkowe walory artystyczne swojego występu. Gwoździem programu był koncert duetu: Małgorzata Kulińska i Janusz Tekiela.

Nieodłącznym elementem imprezy – jeśli nie najważniejszym są prezentacje i stoiska rękodzielników, rolników, lokalnych stowarzyszeń, przedsiębiorców i twórców ludowych. W tym roku ich oferta była niezwykle bogata. W pięknie przyozdobionych kramach zakupić można było wiele wartościowych produktów regionalnych, wyrobów rękodzielniczych i specjałów takich jak: domowe ciasta, swojskie jadło, miody, wyroby z lawendy i wiele wiele innych. Po raz kolejny w Krzyżowicach można było spróbować także przysmaków czeskich, przygotowanych przez partnerską gminę Olszanki – Česká Ves z Republiki Czeskiej.

Nie mogło obyć się także bez konkursów dla wystawców, które co roku cieszą się ogromną popularnością. W konkursie na najładniejsze stoisko targów, w którym uczestniczyło 13 wystawców, jury w składzie Alena Kaczmarowa – wicestarosta Gminy Česká Ves, Robert Janocha – szef Stowarzyszenia „Wilijki” ze Żłobizny oraz Alicja Dziuba inspektor Urzędu Gminy Olszanka przyznało miejsca od pierwszego do piątego oraz wyróżnienia. Miejsce 5 wywalczyło w tym roku sołectwo Kantorowice, miejsce 4 – Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Sołectwa Olszanka, miejsce 3 – Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Sołectwa Czeska Wieś, miejsce 2 – Stowarzyszenie „Janko” Jankowice Wielkie, natomiast miejsce 1 – Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Sołectwa Janów.

Specjalnie z okazji XV – jubileuszowej edycji targów odbył się także Konkurs tortów – tortów urodzinowych. Miejsce 5 zdobyło w nim Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Sołectwa Janów,  miejsce 4 – Rada Rodziców Przedszkola z Krzyżowic, miejsce 3 – Teresa Guszpit z Towarzystwa Kobiet Wiejskich w Pogorzeli, miejsce 2 – Agnieszka Spławińska z Lipek, natomiast miejsce 1 – Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Czeska Wieś.

Nagrody w obu konkursach wręczali: wojewoda opolski – Ryszard Wilczyński oraz poseł Patryk Jaki, wójt Gminy Olszanka – Aneta Rabczewska, która po rozdaniu nagród ze sceny gratulowała zwycięzcom konkursów:

Chciałabym pogratulować, ale przede wszystkim bardzo podziękować uczestnikom naszych konkursów. Jedna z uczestniczek kilkanaście razy mi powtarzała jak bardzo się cieszy z wygranej, jak zwycięstwo i sam fakt, że ktoś docenił i nagrodził ich pracę,  jest budujące. Mnie osobiście również to cieszy – tak samo jak Państwa. Myślę, że przy takiej formule targów będziemy się trzymać w przyszłych latach. Życzę Państwu wspaniałej zabawy i jeszcze raz gratuluję wszystkim wygranym – powiedziała Rabczewska.

Dodatkowo w ramach targów przygotowano także konkursy dla dzieci, warsztaty rękodzieła, warsztaty garncarskie, pokazy strażackie, animacje dla dzieci i wiele innych.

Organizatorem XV Europejskich Targów Chłopskich w Krzyżowicach była Gmina Olszanka przy współpracy Towarzystwa Przyjaciół Krzyżowic, Rady Sołeckiej w Krzyżowicach oraz Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Olszance. Organizatorom należy pogratulować perfekcyjnie zorganizowanej imprezy, wspaniałej frekwencji i wprost wymarzonej – jak na październik – pogody.

[fotorelacja]

Dzieci z Publicznego Przedszkola w Krzyżowicach podczas XV EUROPEJSKICH TARGÓW CHŁOPSKICH KRZYŻOWICE 2015