I Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku

0
Donald_Tusk_i_Ewa_Bruzi_cmyk__1600x1200_.jpg
Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

 

W dniach od 19 do 20 marca odbył się w Warszawie I Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku, który został zorganizowany przez Federację Stowarzyszeń UTW, Ogólnopolskie Porozumienie UTW i Fundację dla UTW Uniwersytetu Jagielońskiego. W obradach Kongresu uczestniczyła pani Ewa Bruzi przewodnicząca samorządu UTW, działającego przy WSHE w Brzegu.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

W Europejskim Roku Aktywności Osób Starszych i Międzypokoleniowej Solidarności znaczącym wydarzeniem był właśnie ten Kongres, który zainaugurował te obchody w Polsce, ustanowione przez Senat RP. Patronem honorowym Kongresu została żona Prezydenta RP pani Anna Komorowska, a patronem merytorycznym prof. dr hab. P. Błędowski – Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego. 
W Kongresie uczestniczyło około 3 tysięcy seniorów z kraju i zza wschodniej granicy. Byli to liderzy z różnych regionów, którzy reprezentowali interesy wszystkich seniorów. Głównie ci, którzy przyjęli na siebie cały ciężar obowiązków związanych z prowadzeniem UTW, który jest kojarzony tylko z edukacją. A tymczasem jest to placówka, gdzie zawiera się przyjaźnie, propaguje się zdrowy styl życia. Działalność UTW nie sprowadza się tylko do nauki, ale aktywizuje i inspiruje seniorów do aktywności społecznej, politycznej poprzez udział w konferencjach, wolontariacie, współpracę z dziećmi w szkołach, przedszkolach, czy Domach Opieki dla seniorów, Domach Dziecka. To jest przykład integracji międzypokoleniowej. To nowy obraz polskiego seniora. Pierwszy dzień Kongresu składał się z dwóch części. Część oficjalna, którą otworzyła pani Anna Komorowska, odbyła się w Sali Kongresowej Płacu Kultury i Nauki, w programie tej części znalazło się także wystąpienie Premiera Donalda Tuska i kilku zaproszonych gości. Następnie odbyły się dwa panele eksperckie jeden pod hasłem “Misje i wyzwania dla UTW” w Sali Kongresowej, drugi panel pod hasłem “Innowacyjne projekty dla UTW” następnego dnia w Muzeum Galerii Porczyńskich. Brali w nich udział znani specjaliści świata nauki, polityki itp. Jedyna uczestniczka Kongresu z Brzegu pan Ewa Bruzi uważa, że najbardziej interesujące były wystąpienia -“ Rekomendacje i zadania dla UTW, wynikające z projektu Polsenior” prof.dr hab. P. Błędowskiego – prezesa Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego oraz “Opieka nad osobami niesamodzielnymi i ich rodzinami-potrzeba zmian systemowych?” – senatora RP Mieczysława Augustyna Przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, a także wystąpienie najmłodszego ministra w obecnym rządzie Władysława Kosiniak-Kamysza -“Polityka MPiPS wobec seniorów w świetle wyzwań demograficznych i ekonomicznych”. 
W swym wystąpieniu mówił on o systemowych rozwiązaniach wobec starzejącego się społeczeństwa, o utworzeniu w ministerstwie nowego wydziału ds. trzeciego wieku, który będzie współpracował z kilkoma departamentami np. pożytku publicznego czy polityki rodzinnej. Pani Bruzi zwraca uwagę na to, iż wiele mówiono o stworzeniu podwalin partnerstwa między UTW a najwyższymi organami RP, o wsparciu ze strony Państwa, o zacieśnianiu współpracy z organami samorządu terytorialnego, o kontaktach zagranicznych, o potrzebie budowania pozytywnego wizerunku seniorów jako obywateli pełnoprawnych, aktywnych, chcących mieć wpływ na sprawy społeczne, polityczne, kulturalne naszego kraju czy występowanie w obronie interesów środowiska seniorów wobec urzędów administracji publicznej czy chociażby służby zdrowia.
Nasza delegatka z Brzegu wróciła jednak z Warszawy z mieszanymi uczuciami. Dużo było słów, obietnic, wspaniała idea, ale czy znajdzie to przełożenie na konkretne rozwiązania ? Na bankiecie dla liderów, który odbył się w Pałacu Prymasowskim pani Ewa Bruzi miała okazję rozmawiać z kilkoma wpływowymi osobami np.z panem Jackiem Michałowskim Szefem Kancelarii Prezydenta RP, który był pełen podziwu dla nas seniorów, za to, że jesteśmy tak silni i zintegrowani. Powiedział, że Kongres to wielki projekt, ale trzeba rozpocząć działania, które będą wspierać UTW na większą skalę. Na Kongresie zawiązała się Grupa Inicjatywna, która natychmiast wysłała do szystkich polskich UTW apel, w którym jest mowa o podjęciu szeroko zakrojonych prac nad rozszerzeniem misji i strategii dla UTW, w związku z procesami demograficznymi i perspektywą starzejącego się społeczeństwa. Grupa Inicjatywna rekomenduje w nim przyjęcie nowej, szeroko rozumianej misji: UTW partnerem w kreowaniu polityki senioralnej państwa i deklaruje podjęcie aktywnych działań dla jej realizacji.Grupa ta powstała z inicjatywy silnych, wpływowych i konkretnych osób: Krystyny Lewkowicz – rekomendowanej przez Ogólnopolskie Porozumienie UTW SGH Warszawa, Wiesławy Borczyk – z Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW Nowy Sącz oraz Marek Szpunar i Aldona Gibalska – z Fundacji dla Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie. Pani Bruzi z brzeskiego UTW działającego przy Wyższej szkole Humanistyczno-Ekonomicznej ma nadzieję, że uda się osiągnąć i zrealizować te zamierzenia. 
Jacek_Michalowski_i_Ewa_Bruzi__1600x1200_.jpg
Jacek Michałowski i Ewa Bruzi
 
Na bankiecie, o którym wspomina nasza delegatka była możliwość odświeżyć stare i nawiązać nowe znajomości. Były miłe chwile i okazja zrobienia zdjęć z osobami z pierwszych stron gazet z panami Grasiem, Michałowskim czy Szpunarem. Pani Ewie Bruzi udało się, mimo szczelnej ochrony BOR, zrobić zdjęcie z samym Premierem RP Donaldem Tuskiem, który był trochę zaskoczony samą sytuacją, ale odpowiedział roześmiany a dlaczego nie, zrobię to dla pani z przyjemnością. W ten sposób przedstawicielka naszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i naszego miasta zdobyła historyczne zdjęcie, które zostanie podobnie jak pozostałe umieszczone w kronice brzeskiego UTW. rn
Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA