Koncert charytatywny dla Sandry

0

W środę 9 grudnia 2015 roku w Zespole Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi odbędzie się koncert charytatywny „Gramy dla Sandry”. W czasie koncertu zbierane będą fundusze na leczenie uczennicy ZS nr 2 z OI – Sandry Borcuch.


 

Sandra jest uczennicą klasy III gimnazjum i zmaga się z chorobą właściwie od 7 lat. W 2007 roku zdiagnozowano u niej nowotwór tkanek miękkich i wówczas poddano ją leczeniu chirurgicznemu. Przez 3 lata Sandra była obserwowana przez lekarzy, którzy w 2010 roku stwierdzili nawrót choroby. Wówczas trafiła do Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie została zakwalifikowana do leczenia – na chemioterapię standardową, która okazała się nieskuteczna. Po roku przez nawroty choroby i coraz gorszy stan ogólny do leczenia włączono chemioterapię niestandardową. Przez blisko półtora roku podawano Sandrze lek o nazwie „Glivec”, jednak nowotwór i tak wrócił, najprawdopodobniej przez fakt, że organizm uodpornił się na lek. Lekarze zdecydowali się odstawić lek i przez pół roku monitorowali stan Sandry, wykonywali badania kontrolne, rezonans. W 2013 roku medycy włączyli do leczenia radioterapię – naświetlania, którymi Sandra leczona była do lutego 2014.

Radioterapia zatrzymała rozwój choroby, jednak we wrześniu 2015, po kolejnych badaniach, okazało się, że oprócz guza w stopie pojawiło się nowe ognisko choroby – w kolanie (nowotwór tkanek miękkich w przypadku Sandry, nacieka niestety także na kości). Tradycyjne leczenie nie jest skuteczne, nadzieją może być leczenie niekonwencjonalne, jednak NFZ odrzucił wniosek rodziny z prośbą o refundację. Lekarze podjęli decyzję o podaniu kolejnej chemii – stosowanej w przypadku innych nowotworów, z nadzieją, że pomoże w przypadku dziewczyny.

-Na chwilę obecną Sandra jest w trakcie chemioterapii. Pierwszą dawkę przyjęła 19.11, kolejną otrzyma 10.12.2015. Jest to chemioterapia standardowa stosowana przy innych nowotworach. Narodowy Fundusz Zdrowia odrzucił nasz wniosek o refundację leczenia niestandardowego. Przypadek mojej córki jest bardzo skomplikowany. Nie ma zbyt wielu zdiagnozowanych przypadków podobnych do choroby Sandry. Borykamy się z tym od ośmiu lat. Założyliśmy specjalne konto w jednej z fundacji i przez lata walki z nowotworem uzbieraliśmy na tym koncie środki na pokrycie ewentualnych kosztów leczenia niestandardowego na około pół roku. Koszt miesięcznego leczenia to w zależności od dawki, około 10-20 tys. zł. Wiemy na pewno, że pół roku to za mało i leczenie może potrwać dłużej, a dodatkowo potrzebne są nam pieniądze na późniejszą rehabilitację, leczenie chorób, które występują jako skutki uboczne chemioterapii, dojazdy, itd. Zrobimy wszystko, by Sandra była zdrowa. Być może pewnego dnia odezwie się ktoś z Europy, z Polski, kto powie, że ma lek, który na 100% pomoże mojej córce, że musimy przyjechać i rozpocząć leczenie. Szukamy i sprawdzamy każdą możliwość. Konsultujemy przypadek Sandry z lekarzami z Kanady (za sprawą znajomego), wysłaliśmy zapytania także do niemieckich lekarzy – przekazała pani Agnieszka Borcuch, mama Sandry.

Na chwilę obecną jednak, potrzebne są pieniądze by zagwarantować Sandrze ewentualne leczenie niestandardowe. Część środków rodzinie udało się zebrać, potrzeba jednak zdecydowanie więcej. Z pomocą ruszyła społeczność szkolna Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Brzegu, w którym zorganizowany zostanie koncert charytatywny, w czasie którego zbierane będą fundusze na leczenie Sandry.

Pomysł organizacji koncertu charytatywnego sprawdził się już w zeszłym roku w październiku, kiedy to w szkole zorganizowano tego typu wydarzenie, w ramach którego zebrano środki na pomoc dla jednego ucznia szkoły. W ramach koncertu pn. „Gramy dla Sandry” dyrekcja, rodzice, uczniowie i przyjaciele szkoły mają nadzieję na zebranie jak największych funduszy, które choć w pewnym stopniu będą mogły pomóc Sandrze i jej rodzinie w opłaceniu kosztownego leczenia.

Koncert dla Sandry odbędzie się w środę 9 grudnia 2015 roku w godzinach 16:00-20:00 w ZS nr 2 z OI przy ul. Lompy 1 w Brzegu. Wśród atrakcji jakie przygotowano, każdy kto zechce przybyć i przyłączyć się do pomocy, znajdzie coś dla siebie. Koncert poprowadzi Andrzej Rolski ze Szkoły Tańca i Baletu Coco Dance Center oraz uczniowie szkoły. W programie nie zabraknie warsztatów tanecznych, zaplanowano też kiermasz świąteczny z bożonarodzeniowymi świecami, stroikami, bombkami, kartkami. Zorganizowana zostanie także aukcja oraz loteria fantowa. Swój koncert zagra też zespół North-West Passage, a specjalny pokaz przedstawi też szkolny magik.

Społeczność szkolna, dyrekcja, rodzice, uczniowie i nauczyciele serdecznie zapraszają wszystkich chętnych do udziału i wsparcia szczytnego celu, jakim jest pomoc dla Sandry. Każdy może uczestniczyć w koncercie, liczy się dosłownie każdy grosz.

ps8 gramy dla sandry brzeg24 2