Brzeg: Przedsiębiorcy nie zgadzają się z pomysłem burmistrza

5
IMAG0387.jpg

Chcąc poprawić bezpieczeństwo w rejonie centrum miasta, przy jednoczesnym rozwiązaniu problemu z nadmiernym ruchem pojazdów w tym miejscu, burmistrz zaproponował zmiany stałej organizacji ruchu w centrum Brzegu.  Z koncepcją nie zgadzają się przedsiębiorcy prowadzący działalność w tej części miasta.


 

Projekt zmiany organizacji ruchu przewiduje m.in. likwidację przystanku autobusowego linii nr 0A, 1, 5, 6, 8 umiejscowionego przy kiosku naprzeciwko budynku przy ul. Rynek 8 i przeniesienie go na ul. Bolesława Chrobrego w miejsce istniejącego przystanku autobusowego linii 2, 2A, 3. Kolejnym pomysłem władz miasta jest przeniesienie postoju taksówek na zachodnią pierzeję rynku. Ta zmiana automatycznie wymusi redukcję miejsc postojowych na parkingu przed ratuszem (obecnie 37 miejsc postojowych w tym 2 dla osób niepełnosprawnych – po wprowadzeniu zmian będzie 17 miejsc postojowych w tym 4 dla osób niepełnosprawnych).

Ale to nie koniec. Pojazdy zaopatrzenia sklepów (do 3,5 T), będą mogły wjechać do strefy według upoważnienia do 15 minut od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 11.00 i od 16.00 do 20.00. Należy zaznaczyć, że projekt zmiany organizacji ruchu w centrum został poddany konsultacjom z mieszkańcami. W tym celu, na stronie internetowej Urzędu Miasta (www.brzeg.pl) jest informacja z planem sytuacyjnym oraz organizacją ruchu drogowego w Strefie Zamieszkania. Opinie w tej sprawie można składać drogą elektroniczną na adres um@brzeg.pl lub osobiście na Biurze Podawczym Urzędu Miasta, budynek A, parter-obok głównego wejścia do gmachu do dnia 31.12.2015 roku.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w centrum miasta nie zgadzają się na proponowane zmiany. Poniżej publikujemy treść listu w tej sprawie, który trafił do Urzędu Miasta w Brzegu:


 

Burmistrz Miasta Brzeg

        W związku z planowanym wprowadzeniem zmiany organizacji  ruchu  w centrum miasta oraz przyległych ulic, my przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą składamy sprzeciw wobec planowanych  rozwiązań.

Uzasadnienie

     Wprowadzenie zakazu wjazdu do centrum  poza wyznaczonymi godzinami  i likwidacja przystanków autobusowych  spowoduje zamieranie ruchu klientów w sklepach i zakładach usługowych znajdujących się w Rynku i przyległych ulicach co znacząco odczuliśmy po zamknięciu ulicy M. Reja i zlikwidowaniu przystanku autobusowego znajdującego się po północnej strony Rynku . Pracując wiele lat w centrum obserwowaliśmy jak Rynek który kiedyś stanowił centrum tętniącego życiem miasta,  zamienia się w pusty plac z  coraz częstszą likwidacją sklepów.  Nie widzimy sensu w przenoszeniu przystanków autobusowych na najbardziej zatłoczoną ulicę  miasta, gdzie przejście przez jezdnię graniczy z cudem.   Rozumiemy że Pana zamierzeniem jest wprowadzenie bezpiecznych deptaków ale zamknięcie Rynku nie wpłynie znacząco na bezpieczeństwo spacerujących i zminimalizowanie ruchu pojazdów zaopatrzenia przez wprowadzenie zakazu wjazdu za wyjątkiem wyznaczonych dni i godzin lepszym rozwiązaniem byłoby zamontowanie progów spowalniających. Chcielibyśmy zauważyć iż nasze sklepy czynne są od poniedziałku do soboty, a zorganizowanie dostaw w wyznaczonych godzinach jest logistycznie nie możliwe ponieważ towary do naszych sklepów napływają do nas z różnych zakątków naszego kraju o różnych godzinach bardzo często dostarczane przez firmy kurierskie. W miastach  takich jak Nysa, Lewin Brzeski, Namysłów  czy Oława  centrum jest otwarte dla ruchu i efektem tego widać rozwój gospodarczy, zamknięcie Rynku spowoduje likwidację sklepów tak jak dzieje się to już na ulicach takich jak Młynarska, Reja, Garbarska i Dzierżonia.  Zwracamy się z prośbą o odpowiedź na nasze pismo w trybie pisemnym  terminie do 14 dni.

verte