VIII Festiwal Gier Planszowych w Brzegu [galeria zdjęć]

1
Reklama

Ponad 800 tytułów gier planszowych, przeróżne turnieje, zawodnicy z kraju i zagranicy oraz dwa dni świetnej zabawy. To wszystko podczas VIII Festiwalu Gier Planszowych, który cyklicznie odbywa się brzeskim ratuszu.


W sobotę (30.01), głównym wydarzeniem były Otwarte Mistrzostwa Polski w Carrom, czyli indyjskiego bilardu. Do rywalizacji przystąpiło osiemnastu zawodników z Polski, Czech i Szwecji. Carrom to … bilard, ale zamiast kijów używa się własnych palców, wbijając do łuzy drewniane krążki zamiast bil.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

– Jest to pomniejszona wersja bilardu prowadzona do takiej domowej, a nawet ulicznej wersji, dlatego że gra w Indiach jest widoczna również na ulicach, gdzie znajdują się kluby carrom. W carrom gra się na planszy około 1m x 1m z czterema łuzami w narożnikach. Całość wykonana jest z drewna, a do gry używamy również drewnianych krążków o odpowiedniej wielkości – wyjaśnia Paulina Nowakowska, w-ce prezes Polskiego Stowarzyszenia Carrom.

Paulina Nowakowska

Indyjski bilard w naszym kraju pojawił się 8 lat temu. Mistrzostwa Polski odbywają się w formule otwartej, co pozwala na udział zawodników z innych krajów. W sali stropowej brzeskiego ratusza rozegrano VII zawody, a do finału dostał się Sylwester Pogorzelski oraz Hassan Mehedi. Tym razem Polak musiał uznać wyższość reprezentanta Szwecji, ale przyszło mu rywalizować z aktualnym mistrzem Europy. Na najniższym stopniu podium staną Jakub Nowakowski – prezes Polskiego Stowarzyszenia Carrom.

Festiwal Gier Planszowych, to nie tylko rywalizacja. To przede wszystkim świetna zabawa i możliwość wspólnego spędzenia czasu dla całych rodzin. Rodzice z dziećmi i dziadkowie z wnukami, to najczęściej spotykani gracze, a do ich dyspozycji  organizatorzy przygotowali ponad 800 tytułów gier planszowych.

– W pierwszym dniu Festiwalu pojawiło się około  400 osób. Nie ukrywam, że sobotnie turnieje przyciągnęły większą ilość zawodników i kibiców, ale w niedzielę odwiedziło nas więcej rodzin. Festiwal Gier Planszowych jest cyklicznym wydarzeniem w naszym mieście, a uczestnicy przyjeżdżają z kraju i zagranicy. To świetna zabawa i przy okazji promocja naszego miasta.  – mówi Beata Olszewka, która wspólnie z mężem Krzysztofem są organizatorami wydarzenia współfinansowanego przez Gminę Brzeg.

Bardzo dobrą organizację brzeskiej imprezy chwalą również wydawcy gier i podkreślą, że bardzo chętnie tutaj wracają. Wciąż największa popularnością cieszą się planszówki dla dzieci.

– Przyjechaliśmy z naszymi nowościami i po raz drugi przed tak dużą publicznością prezentujemy grę, którą wydaliśmy z Dream Works, czyli „Pingwiny z Madagaskaru”. To gra, która trafia zarówno do najmłodszych graczy, ponieważ jest wariant dla dzieci, jak też do dorosłych graczy i młodzieży – opowiada Dominika Gorgosz z wydawnictwa PHALANX.

Dominika Gorgosz

– Utworzyliśmy linię gier „Dwa pionki”, które desygnowane są przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. To gry o charakterze edukacyjnym i rozrywkowym. Dzieci świetnie się bawią przy bajko-grach, które zostały stworzone na podstawie różnego rodzaju baśni i opowiadań, które znamy z młodości – dodaje Marcin Ropka, przedstawiciel wydawnictwa Portal Games.

Marcin Ropka

Reklama