Słodki Festiwal w Brzegu

0

Już w najbliższą sobotę 19 marca zapraszamy na I Międzynarodowy Festiwal Tortów, Ciast i Ciasteczek. Po raz pierwszy w historii naszego powiatu będzie można zobaczyć tak wyjątkowy festiwal.


 

Lokalna Grupa Działania Stobrawski Zielony Szlak, Starostwo Powiatowe w Brzegu we współpracy z Muzeum Piastów Śląskich przygotowali wyjątkową imprezę. Zobaczymy torty, które będą przedstawiały najpiękniejsze zamki, pałace i dworki naszego województwa w tym m.in. Zamek Piastów Śląskich, zamek w Mosznej, Dąbrowie, pałace w Sulisławiu, Jędrzejowie, Izbicku, Karłowicach, Naroku, Polskiej Cerkwi, Maciejowie, Rogowie Opolskim. Niektóre z prezentowanych zamków – tortów będą miały ponad metr wysokości. Obok każdego tortu będzie zdjęcie obiektu z informacją o zabytku i wystawcy. Udział w festiwalu potwierdziło 15 uczestników w tym z zagranicy.

Konkurs ma charakter otwarty i każdy mógł się do niego zgłosić. W tym roku mamy 15 uczestników, głównie z Opolszczyzny, ale również m.in. z województwa małopolskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, a nawet dwie cukiernie z Czech. Po rozmowach z przedstawicielami Starostwa Powiatu Brzeskiego zdecydowaliśmy, że tegoroczna – pierwsza edycja odbędzie w Muzeum Piastów Śląskich, który naszym zdaniem – biorąc pod uwagę tematykę Festiwalu – jest najlepszym i najbardziej reprezentatywnym miejscem. Inwencja twórcza uczestników nie zna granic i jesteśmy przekonani, że zaprezentowane torty będą wyjątkowe. Festiwal będzie znakomitą okazją by poznać uroki Opolszczyzny, dlatego już teraz zapraszamy wszystkich do odwiedzenia brzeskiego Muzeum i uczestnictwa w Festiwalu 19 marca – przekazała Jadwiga Kulczycka, organizator Festiwalu, prezes LGD Stobrawski Zielony Park.

Ciekawostką będzie tort mięsny, który zaproponowała jedna z uczestniczek z naszego powiatu. Oprócz tego w trakcie festiwalu odbywać się będą pokazy zdobienia ciasteczek, które będą przedstawiały walory kulturowe, historyczne i przyrodnicze województwa opolskiego, w tym Stobrawskiego Zielonego Szlaku.

Festiwal ten będzie znakomitą okazją do promocji „na słodko” zarówno Powiatu Brzeskiego jak i Opolszczyzny. Zgłoszone do konkursu torty będą przedstawiały zamki, pałace i dworki naszego województwa. Każdy z odwiedzających będzie miał okazję porównać tort do rzeczywistego wyglądu danego obiektu, bo przy każdym stanowisku umieszczone będzie zdjęcie z opisem zabytku. Ważny jest też dla nas wymiar edukacyjny. Zdajemy sobie sprawę z tego, że niektórzy z uczestników Festiwalu – zarówno mieszkańcy naszego miasta jak i przyjezdni będą mieli okazję zobaczyć niektóre perły architektury po raz pierwszy i od razu w dwóch formach – słodkiej i na fotografii. Chcielibyśmy także, aby festiwal był imprezą cykliczną. Kolejne edycje organizowane będą w innych miejscowościach. Mamy nadzieję, że idea festiwalu przypadnie do gustu publiczności – przekazał Mieczysław Niedźwiedź, organizator Festiwalu, Naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji, Starostwa Powiatowego w Brzegu.

Organizatorzy przewidzieli nagrody w dwóch kategoriach za torty o szerokości do 25 cm (pierwsza kategoria) i powyżej 25 cm (druga kategoria). Dzięki sponsorom wszyscy uczestnicy wyjadą z nagrodami.

Impreza rozpocznie się o godzinie 10:00, 19 marca 2016. Wręczenie nagród przewidziano na godz. 16, a w jego trakcie będziemy mogli wysłuchać piosenek w wykonaniu p. Małgorzaty Kalińskiej.

Na zakończenie festiwalu zaprosimy wszystkich uczestników i publiczność na degustację specjalnie na tą okazję przygotowanych tortów. Natomiast o godzinie 18 rozpocznie się koncert fortepianowy Anastasii Shanskovej, laureatki wielu konkursów pianistycznych, która zaprezentuje utwory Chopina, Mozarta, Liszta i Schumanna. Będzie to piękne zwieńczenie tego wyjątkowego dnia. Serdecznie zapraszamy wszystkich w sobotę do naszego Zamku Piastowskiego. Będzie słodko! – dodał Mieczysław Niedźwiedź.