Rodzina 500 plus: Wiceminister Stanisław Szwed z wizytą w Brzegu

1
Reklama
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

 

Trwają ostatnie przygotowania do wdrożenia rządowego programu „500 zł na dziecko”. Przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odwiedzają samorządy w całej Polsce, by sprawdzić, jak instytucje radzą sobie z realizacją tego zadania.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

 

– Jesteśmy na ostatnim etapie wdrażania programu „Rodzina 500 plus”. Środki na funkcjonowanie programu zostały przekazane do samorządów. Myślę, że do końca tego tygodnia będą również dostarczone tzw. nakładki programów informatycznych do obsługi tego zadania – mówił na konferencji prasowej w Brzegu wiceminister MRPiPS Stanisław Szwed.

Od 1 kwietnia będzie można składać wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego. Dokument można pobrać na stronach internetowych lub bezpośrednio w siedzibach podmiotów, które zajmują się obsługą rządowego programu (np. urząd miasta i gminy, ośrodek pomocy społecznej, powiatowe centrum pomocy rodzinie). W wyznaczonych dla danego obszaru instytucjach należy złożyć taki wniosek. Można tego dokonać także drogą elektroniczną.

– Wnioski można składać również poprzez system bankowy, ZUS-owski, ePUAP oraz EMP@TIA. To są wszystkie systemy, dzięki którym można wysłać dokumenty w formie elektronicznej. Nie ma również potrzeby składania wniosku 1 kwietnia. Mamy na to 3 miesiące, aby otrzymać świadczenie z wyrównaniem od kwietnia – tłumaczył sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Stanisław Szwed wyraził zadowolenie z dobrego przygotowania do programu przez Gminę Brzeg. Pracownicy Urzędu Miasta brali udział w szkoleniach organizowanych przez resort, a obecnie trwa szkolenie w zakresie nowych systemów informatycznych. Miasto zatrudniło dodatkowo dwie osoby do realizacji programu. Gmina Brzeg otrzymała około 30 tys. złotych w ramach środków ministerialnych na uruchomienie i obsługę „500 plus”.

W związku z pojawiającymi się doniesieniami w mediach o próbach oszustwa, wiceminister Szwed na spotkaniu z dziennikarzami wydał ważny komunikat.

– Pobieranie i składanie wniosków jest bezpłatne. Pojawiające się informacje, że za wniosek trzeba zapłacić, są nieprawdziwe. Osoby zajmujące się obsługą programu „Rodzina 500 plus” nie chodzą po domach i nie zbierają żadnych danych osobowych – apelował Stanisław Szwed.

Reklama
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI