XVI sesja Rady Powiatu Brzeskiego – relacja na żywo

2
fot. archiwum
Reklama

Dziś (17.03) o godzinie 10:00, w Muzeum Piastów Śląskich rozpocznie się posiedzenie Rady Powiatu. Podczas sesji poznamy sprawozdanie z prac Zarządu Powiatu, bieżącej działalności oraz realizacji uchwał Rady Powiatu Brzeskiego. Porządek obrad przewiduje również sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie za 2015 rok wraz z bilansem potrzeb na 2016r.


14.22

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Zakończenie obrad

14. 20

Przewodniczący Stanisław Kowalczyk składa życzenia świąteczne

14.17

Przewodniczący przypomina o złożeniu oświadczeń majątkowych przez radnych. Przekazuje informacje o korespondencji jaka wpłynęła do niego (między innymi o tym, że asystentem społecznym posła Tomasza Kostusia został Krzysztof Puszczewicz).

14.16

Radny Niesłuchowski składa wniosek aby zmienić termin następnej sesji ze względu na „majowy weekend”. Radni odrzucają ten wniosek.


 

14.14

Radny Komarnicki składa wniosek o powołanie komisji do spraw zmian w statucie.


 

14.13

Ostatni punkt obrad: Wnioski, informacje i oświadczenia radnych.


 

14.10

Kolejny punkt obrad – skarga Krzysztofa Puszczewicza na dyrektora BCM-u Krzysztofa Koniaka Skarga TUTAJ.

Radna decyduje skierować skargę do Komisji Zdrowia


 

14.09

Rada przyjmuje uchwałę uznająca skargę za bezzasadną.


14.08

Wniosek radnego Niesłuchowskiego radni odrzucają. 12 przeciw, 4 za , 2 wstrzymujące się)

14.06

Radny Puszczewicz popiera wniosek. Uważa, że komisja rewizyjna powinna procedować wraz z radcą prawnym. Opinia prawna kancelarii związanej z BCM jest stronnicza według radnego Puszczewicza. Radny uważa, że komisja powinna mieć inne opinie prawne. Radny Puszczewicz uważa, że radnym brak profesjonalnego wsparcia prawnego. Puszczewicz uważa, że podejmując tą uchwałę rada zdecyduje „zbyt pochopnie” i nieobiektywnie. Radny uważa, że wiele aspektów tej skargi nie zostały wzięte pod uwagę (np. stanowisko i argumenty pani Suzanowicz)

14.00

Radny Niesłuchowski składa wniosek formalny o wycofanie uchwały z obrad.


 

13.46

Radny Niesłuchowski uważa, że uzasadnienie jest „za krótkie”. Podobnie uważa radny Puszczewicz. Postuluje, aby treść uzasadnienia była uzupełniona. Składa w tej sprawie wniosek formalny, który radni odrzucają.


13.39

Kolejny punkt obrad to rozpatrzenie skarg: na Starostę Brzeskiego. Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej radna Zdebik w imieniu komisji poinformowała, że skarga jest bezzasadna. Uchwała TUTAJ. Skarga dotyczyła zwolnienia z funkcji zastępcy d/s medycznych BCM-u


13.35

Starosta odpowiedzi na interpelacje radnych Puszczewicza i Niesłuchowskiego udzieli w formie pisemnej. W sprawie interpelacji radnej Zdebik dotyczącej remontu drogi przy szkole w Michałowicach poinformowano, że może to być wykonane jako wspólna inwestycja starostwa i gminy.


13.32

Kolejny punkt obrad to odpowiedzi Starosty na wnioski, interpelacje i zapytania radnych.


13.30

Radni przyjmują uchwałę


13.27

Kolejny punkt obrad to projekt dotyczący uchwały wskazujący nienaruszalność granic terytorialnych. Chodzi o kwestię rozszerzenia Opola i zmian granic gmin wchodzących w skład powiatu opolskiego.


13.26

Radni przyjmują uchwałę


 

13.25

Kolejny punkt obrad to uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie uchwały budżetowej Powiatu Brzeskiego na rok 2016. Uchwała tutaj


 

13.24

Radni przyjmują uchwałę.


 

13. 23

Następny punkt obrad to uchwała dotycząca wieloletniej prognozy finansowej. Uchwała TUTAJ.


13.22

Radni przyjmują uchwałę.


 

13.21

Kolejny punkt obrad to uchwała o przystąpieniu Powiatu Brzeskiego — Powiatowego Urzędu Pracy w Brzegu do realizacji projektu pn. „ Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych, w tym zwłaszcza znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy w powiecie brzeskim (II )” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014 -2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Uchwała TUTAJ.


 

13.20

Radny Mazurkiewicz uważa, że poprzedni dyrektor Byczkowski nie miał pomysłu na zagospodarowanie tego terenu. Radni przyjmuję uchwałę – 19 za, 1 przeciw


 

13.17

Radny Mazurkiewicz uważa, ze sprzedaż tego terenu na budownictwo mieszkaniowe jest błędem. W przyszłości może przecież powstać tam na przykład sala gimnastyczna. Starosta uważa, że nadal będzie tam miejsce na budowę sali gimnastycznej.


 

13.13

Następny punkt obrad to uchwała dotycząca zbycia nieruchomości stanowiącej własność Powiatu Brzeskiego Uchwała TUTAJ.

Uchwała dotyczy nieruchomości (niezabudowane działki) przy ulicy 1-go Maja niedaleko „nowego ogólniaka”.


13.12

Radny Niesłuchowski pyta po co nam w projekcie wykropkowane puste miejsce (dotyczy przedstawiciela izby). W imieniu starostwa odpowiada naczelnik Niesłuchowska tłumacząc, że „kropki oznaczają brak przedstawiciela”. Radni przyjmuja uchwałą. 16 za, przeciw 3, jeden radny nie głosował


13.08

Radna Zdebik jako przewodnicząca Komisji Rewizyjnej uważa, że Przewodniczący Izby Lekarskiej cały czas podnosi ten sam argument o nieprawidłowym zwolnieniu i według niej nie ma już o czym dyskutować.


13.03

Od przedstawiciela kancelarii obsługującej starostwo otrzymuje odpowiedź, że przewodniczący Izby Lekarskiej stawia się w roli sądu. Według szefa izby poprzedni zastępca ds. medycznych został odwołany nieprawidłowo i nie zgłasza swojego reprezentanta do komisji.


12.56

Radny Puszczewicz wyraził opinię, że powstaje konflikt między starostwem a Okręgowa Izbą Lekarska, której przedstawiciela nie ma w składzie komisji konkursowej.


12.54

Kolejny punkt obrad uchwała dotycząca ogłoszenia konkursu na stanowisko Zastępcy Dyrektora ds. Medycznych Brzeskiego Centrum Medycznego w Brzegu. Uchwała wraz ze składem komisji TUTAJ

12.51

Radni jednogłośnie przyjmują uchwałę


12.50

Następny punkt obrad to uchwała o wyrażeniu zgody na zawarcie umów pomiędzy Powiatem Brzeskim a gminami powiatu brzeskiego. Dotyczy dofinansowania remontu i wyposażenia obiektu przeznaczonego na tzw. mieszkanie chronione. Uchwała TUTAJ


12.49

Radni jednogłośnie przyjmują uchwałę


12.40

Radni przyjmują informację.

Kolejny punkt obrad to uchwalenie Powiatowego Programu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Powiecie Brzeskim na lata 2016 -2021. Druk TUTAJ


12.38

Starosta Stefański podsumowując dyskusję podkreślił, że tereny inwestycyjne na terenie powiatu przyciągają coraz więcej inwestorów. – Najbardziej widocznym efektem jest spadek bezrobocia. Teraz wynosi ono 14 %. Jeszcze nie tak dawno temu to było ponad 25% – podsumowuje starosta.


12.31

Radny Puszczewicz omawia prezentację naczelnika Mieczysława Niedźwiedzia. Według niego materiał jest dobry, ale brakuje mu zestawienia potrzeb jakie mają ewentualni inwestorzy


12.28

Druga lokalizacja w Brzegu to (działka 200/2) położona we wschodniej części miasta przy drodze krajowej nr 94 (obwodnica Brzegu). Obszar obejmuje powierzchnię 4,3616 ha (numer działki 200/2 obręb ewidencyjny 1103 Południe

brzeg2

12.26

Gmina Brzeg

28 lipca 2014 r. w dolnośląskim oddziale Agencji Mienia Wojskowego Gmina Brzeg podpisała akt notarialny na podstawie którego nabyła tereny tzw. Zielonki o powierzchni 54,5 ha

Kolejnym krokiem była zmiana w 2015 roku planu zagospodarowania przestrzennego, z terenu specjalnego (jakim była jednostka wojskowa), właśnie na grunty inwestycyjne.

Zarząd Województwa Opolskiego, zgodnie z dotychczasowymi zapowiedziani, planuje przeznaczenie 15 mln. Euro w tym m.in. na inwestycje związane z uzbrojeniem terenów i poprawą infrastruktury z myślą o biznesie w Subregionie Brzeskim, w tym właśnie na „Zielonkę”.

brzeg

 

12.25

Gmina Olszanka oferuje potencjalnym inwestorom tereny inwestycyjne – o pow. ok. 276 hektarów – usytuowane w rejonie Węzła Autostradowego Brzeg


12.23

Gmina Lubsza

Na obszarze gminy tereny inwestycyjne stanowią łącznie obszar o powierzchni ponad 617 ha. Tereny te należą zarówno do osób prywatnych, Agencji Nieruchomości Rolnych oraz gminy.
Na potencjalnych inwestorów czekają min. atrakcyjne w pełni uzbrojone ( energia elektryczna, woda, kanalizacja ) tereny inwestycyjne o charakterze produkcyjno – usługowym w obrębie Mąkoszyc.


12.22

W granicach terenów inwestycyjnych w Lewinie Brzeskim zlokalizowana jest Podstrefa Lewin Brzeski Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Łączna powierzchnia terenów inwestycyjnych wynosi ok. 100 ha, w tym 31,0391 ha obejmuje Podstrefa Lewin Brzeski Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

lewin

 

12.18

Po kilku latach starań uwzględniono w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej tereny przygotowane przez Gminę Grodków. Zarząd Województwa Opolskiego wydał opinię w sprawie zmiany granic WSSE, która umożliwiła złożenie wniosku do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

27 maja 2014 roku weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie wałbrzyskiej specjalnej strefy ekonomicznej (Dz. U z 30 maja 2014r. poz. 729) ustanawiające Podstrefę Grodków. Obecnie gmina jest w stałym kontakcie z przedstawicielem Wałbrzyskiej Strefy oraz z przedstawicielem z Centrum Obsługi Inwestora w Opolu.

W skład WSSE na terenie Gminy Grodków wchodzą 3 działki: 29, 45 i 106. Jest to obszar 9,4200 ha.

 

grodkow

12.16

Pomimo dynamicznego rozwoju terenów inwestycyjnych w Skarbimierzu w ostatnich latach, w dalszym ciągu ponad połowa (powyżej 200ha) terenów przeznaczonych pod inwestycje jest nadal niezagospodarowana. Główną przyczyną jest brak lub niewystarczające uzbrojenie tych terenów. Z ponad 100 ha terenów inwestycyjnych pozostających własnością Gminy Skarbimierz, tylko około 15 ha jest w pełni uzbrojona.


 

12.14

Na terenie powiatu brzeskiego funkcjonuje największa w Polsce pod względem powierzchni Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna WSSE INVEST –PARK obejmująca podstrefę Skarbimierz, Grodków i Lewin Brzeski


 

12.13

Specjalne strefy ekonomiczne to wyodrębnione administracyjnie obszary kraju, gdzie inwestorzy mogą prowadzić działalność gospodarczą uzyskując pomoc regionalną w postaci zwolnienia z podatku dochodowego (CIT lub PIT) od dochodu uzyskanego z działalności określonej w uzyskanym zezwoleniu. Celem funkcjonowania SSE jest przyspieszenie rozwoju regionów poprzez m.in. przyciąganie nowych inwestycji, rozwój eksportu i tworzenie nowych miejsc pracy.


12.10

Radni przyjmują sprawozdania. Kolejny punkt obrad to Perspektywy rozwoju stref ekonomicznych w Powiecie Brzeskim – sprawozdanie omawia Mieczysław Niedźwiedź


 

12.08

Dyrektor Podgórny przedstawił radnym również sprawozdanie organizatora pieczy zastępczej – Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Brzegu z efektów pracy za 2015 r. Sprawozdanie TUTAJ

11.54

Ze sprawozdania wynika, że wszystkie gminy z terenu naszego powiatu są w czołówce rankingu ubóstwa w województwie opolskim. Sprawozdanie dostępne TUTAJ


 

11.47

W trakcie omawiania sprawozdania dyrektor Podgórny informuje, że najprawdopodobniej już w czerwcu (dwa miesiące wcześniej niż planowano) zostanie uruchomione tzw. mieszkanie chronione dla ofiar przemocy w rodzinach przy ulicy Wyszyńskiego.


 

11.40

Wznowienie obrad

Sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie za rok 2015 wraz z bilansem potrzeb na rok 2016 – referuje dyrektor Aleksandr Podgórny.

Sprawozdanie dostępne TUTAJ


 

11.23

Koniec interpelacji i zapytań radnych. Przerwa w obradach.


 

11.20

Radna Zdebik składa wniosek o remont drogi przy szkole w Michałowicach


 

11.18

Radny Niesłuchowski pyta kto odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie biuletynu informacji publicznej w starostwie.


 

11.16

Radny Puszczewicz po dłuższym wstępie uzasadniającym według niego złe zarządzanie szpitalem przez obecną dyrekcję pyta kiedy „starosta z tego wyciągnie konsekwencje”


 

11.12

Radny Puszczewicz nawiązuje do zawiadomienia prokuratury dotyczącą popełnienia przestępstwa (chodzi o komentarze w internecie pana Leszka Tomczuka) pyta czy starostwo skierowało następne zawiadomienia.


 

11.09

Radny Puszczewicz prosi o udostępnienie dokumentów związanych z ubiegłoroczną kontrolą NIK w szpitalu.


 

11.07

Rada przyjmuje sprawozdanie. Kolejny punkt interpelacje i zapytania.


 

11.03

Starosta wyjaśnia, ze niektóre elementy związane z informatyzacją będą wykonywane z własnych środków (np. apteka szpitalna). Naczelnik Niedźwiedź wyjaśnia, że w zakresie rzeczowym też mogą nastąpić zmiany.


 

10.59

Radny Zeman pyta o zakres rzeczowy informatyzacji szpitala jest już do końca określony.


 

10.58
– Sytuacji braku lekarzy w naszym kraju Krzysztof Konik nie naprawi – tak dyrektor szpitala podsumowuje dyskusję na temat braku specjalistów na oddziale ginekologicznym. Oddział ten generował stratę ponad miliona złotych nawet wtedy kiedy w naszym szpitalu odebrano ponad 500 porodów – wyjaśnia Krzysztof Konik


 

10.54

Starosta Stefański podsumowuje, że jeśli ortopedia i chirurgia będzie w całości wykonywała kontrakt to „uda się zasypać dziurę po oddziale ginekologicznym”. – Nie ma i nie będzie zgody na likwidację oddziału ginekologicznego – podsumowuje starosta.


 

10.49

Radny Niesłuchowski uważa, że tzw. „nadwykonania” są dla szpitala niekorzystne finansowo. Dyrektor Konik wyjaśnia, że „nadwykonania” za ubiegły rok zostały zapłacone praktycznie w całości. Dyrektor Konik wyjaśnia, że strata szpitala wynika głównie z deficytu na oddziale ginekologicznym, który generuje stratę. Skoro rada nie wyraża zgody na jej likwidację to musimy utrzymywać ten oddział – dodaje Konik.


 

10.44

Radny Niesłuchowski również pyta o wynik finansowy szpitala – chodzi mu o przybliżoną kwotę. Oraz o stratę w styczniu. Dyrektor Konik wyjaśnia, że w styczniu wystąpiły duże tzw. „nadwykonania”, za które ponosi się koszty, a zapłatę za nie szpital uzyska po zakończeniu kwartału


 

.10.40

Naczelnik Mieczysław Niedźwiedź wyjaśnia, że we wszystkich województwach są wstrzymane konkursy na środki związane z informatyzacją szpitali


 

10.37

Radny Niesłuchowski pyta o informatyzację szpitala. Sekretarz powiatu odpowiada, że Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego od dłuższego czasu przekłada termin konkursu. Starostwo nadal czeka na uszczegółowienia dotyczące konkursu.


 

10.33

Radny Niesłuchowski również postuluje o szerszą informację dotyczącą konwentów. Radny pyta o działki przy Brzeskim Centrum Medycznym, na których zbycie zarząd wyraził zgodę. Starosta wyjaśnia, że taka zgodę formalnie wyrazi rada powiatu. Zarząd tylko przygotowuje uchwałę w tej sprawie.


 

10.29

Radny Jończyk prosi o szersze informacje o konwentach starostów w sprawozdaniach z prac zarządu. Starosta deklaruje, że będzie przygotowywał osobne i dokładniejsze informacje dotyczące przyszłych konwentów.


 

10.23

Radny Puszczewicz pyta o wynik finansowy Brzeskiego Centrum Medycznego oraz o kary jakie płaci szpital za sprawy sądowe. Starosta odpowiada, że w tak dużej instytucji zawsze będą pojawiać się spory sądowe wygrane bądź przegrane przez szpital. Wyniku finansowego za cały ubiegły rok jeszcze nie ma.


 

10.16

Radny Puszczewicz pyta o nieodpłatne wynajęcie pomieszczeń w schronisku. Pyta czy starostów nie stać na hotel i dopytuje dlaczego w sprawozdaniu nie ma ani słowa o konwencie. Starosta odpowiada, że w schronisku przebywali kierowcy starostów, a starostowie spali w hotelu. W sprawozdaniu nie ma podsumowania konwentu bowiem dotyczy ono prac zarządu. Starosta odpowiada, że najważniejszym punktem konwentu było stanowisko dotyczące zmian terytorialnych w starostwie opolskim (sprawa dotyczy ewentualnego przyłączenia gmin do Opola – starostowie wyrazili negatywną opinię do takich zmian).


 

10.12

Radny Puszczewicz pyta o nowy blok operacyjny BCM. Starosta odpowiada, że budowa będzie „etapowana”. Potrwa około 4 lata.


 

10.08

Kolejny punkt obrad sprawozdanie z działalności zarządu. Dostępne TUTAJ.
Radni zadają pytania


 

10.06

Zarząd Główny Sybiraków nadaje panu Czesławowi Teledze Złotą Odznakę Zasłużonego dla Związku Sybiraków. Odznakę wręcza starosta Maciej Stefański.


 

10.03

Przewodniczący Stanisław Kowalczyk rozpoczyna obrady sesji. Do porządku obrad radni wprowadzają punkt dotyczący odznaczenia Stanisława Telegi .

Zapoznamy się także z perspektywami rozwoju stref ekonomicznych w powiecie brzeskim. W kolejnych punktach porządku obrad, radni będą procedować nad kilkoma projektami uchwał. Przebieg sesji, będziemy relacjonować na żywo.

Reklama