Dzień Sapera w brzeskim pułku

0

Dziś (15.04) w 1 Brzeskim Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki uroczyście obchodzono Dzień Sapera. Święto zostało ustanowione w 1946 roku – w pierwszą rocznicę forsowania przez 1 Armię Wojska Polskiego linii Odry i Nysy Łużyckiej. Dzień Sapera, to także Święto Wojsk Inżynieryjnych.


 

Stałym punktem uroczystości jest przemarsz jednostek. To w jego trakcie widzowie mogą podziwiać w pełnej krasie poszczególne oddziały żołnierzy, idących defiladowym krokiem. Po wprowadzeniu sztandaru i dokonaniu przeglądu wojsk, dowódca jednostki, płk Marek Golan, w uznaniu rzetelnej pracy i ofiarnej służby uhonorował, nagrodził i odznaczył żołnierzy oraz cywilnych pracowników wojska.

Ten wyjątkowy dzień jest niewątpliwą okazją do zwiedzania brzeskiego garnizonu. Widzowie mogli obejrzeć i dotknąć sprzęt wojskowy służb inżynieryjnych, wozy opancerzone i quady. W Brzegu więź społeczeństwa z wojskiem była zawsze na wysokim poziomie.

Oficjalną część uroczystości zakończył apel  pamięci poległych saperów przed pomnikiem na terenie jednostki. Dzień Otwartych Koszar, w którym uczestniczyło około 800 dzieci i młodzieży, trwał do godz. 13:00.

dzień sapera