Dni Księstwa Brzeskiego czas zacząć! Zobacz program imprezy

2

Największa miejska impreza rozpocznie się już w sobotę 30.04.2016! Tegoroczne Dni Księstwa Brzeskiego potrwają aż cztery dni. W czasie ich trwania wysłuchać będzie można kilkudziesięciu godzin koncertów w amfiteatrze, w brzeskich klubach, na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich i Brzeskim Centrum Kultury. Brzeżanie wybiorą także księcia lub księżną Księstwa Brzeskiego na kadencję 2016/2017. Przedstawiamy szczegółowy program DKB 2016!


 

Dni Księstwa Brzeskiego 2016 rozpocznie się uroczystym Orszakiem Książęcym, który przejdzie w sobotę około godziny 15:00 z Placu Polonii Amerykańskiej na Dziedziniec Zamku Piastów Śląskich. Korowód poprowadzi Orkiestra Dęta, której koncert na dziedzińcu oficjalnie rozpocznie wybory na księcia lub księżną Brzegu na kadencję 2016/2017.

W tym roku na stanowisko Księcia lub Księżnej Księstwa Brzeskiego startuje dwoje kandydatów. Po raz pierwszy do wyborów zgłosić mogły się kobiety. Szansę tę wykorzystała Karolina Dorociak, która chciałaby zostać pierwszą Księżną Brzegu.

Karolina Dorociak jest uczennicą jednej z brzeskich szkół średnich. Do jej zainteresowań należą m.in. kultura, poznawanie nowych miejsc i gotowanie. W wolnym czasie zajmuje się śpiewaniem, a jej ulubioną polską piosenkarką jest Renata Przemyk. Jako Księżna chciałaby promować brzeską młodzież, ale także piękno naszego miasta. Jej ulubionym miejscem w Brzegu jest amfiteatr miejski. Prywatnie uwielbia przebywać i rozmawiać z ludźmi. Jest osobą komunikatywną. Jak sama o sobie napisała: nie wyobraża sobie dnia bez uśmiechu i pozytywnego podejścia do życia.

Rywalem Karoliny Dorociak do książęcego tronu będzie Maciej Szczęsny. Maciej jest młodym Brzeżaninem, uczniem jednej z lokalnych szkół. Interesuje się motoryzacją. Jednym z jego największych hobby jest muzyka. Ulubionym gatunkiem muzycznym z kolei – rap. Maciej nie ma jednego ulubionego miejsca w naszym mieście, bo jak sam stwierdził: kocha cały Brzeg. Uważa także, że potrafi rozmawiać z ludźmi i jest uprzejmym człowiekiem.

Wybory na księcia lub księżną Księstwa Brzeskiego rozpoczną się oficjalnie w sobotę 30.04 o godzinie 16:00 na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich. Każdy kto przyjdzie w ten dzień do brzeskiego Zamku będzie mógł oddać jeden głos wskazując jednego z kandydatów. Zakończenie głosowania zaplanowano na godzinę 18:00, a wyniki poznamy kwadrans później. W międzyczasie na scenie w brzeskim Zamku wysłuchać będzie można kilku koncertów. Zaprezentują się tam bowiem brzeskie sekcje artystyczne w tym: z BCK (grupy taneczne, wokalne, a także grupa „Antytemat Productions”) oraz z 1. Brzeskiego Pułku Saperów w Brzegu. Jako gwiazda wieczoru, z nowym materiałem zaprezentuje się kultowa brzeska kapela – Mania Rysia (ok. godz. 19:00).

W sobotę rozegrana zostanie 3 edycja gry miejskiej, pn. „Książęce Manewry”. Za organizację gry odpowiedzialny jest brzeski MOSIR i Miejska Biblioteka Publiczna. Do gry zgłaszać się mogą czteroosobowe drużyny, które będą musiały pokonać trasę Manewrów, rozwiązują różnorodne zagadki i wykonując ciekawe zadania. Zapisy przyjmowane są do 29.04.2016 do godz. 15:00. Informacje i regulamin znaleźć można na stronach www MOSIRu i Biblioteki.

Drugi dzień Dni Księstwa – niedziela 01.05.2016 to dzień, w którym odbędą się koncerty na scenie głównej DKB2016 – w brzeskim amfiteatrze. To właśnie tam odbędzie się koncert galowy „Brzeskiego Karaoke”, w czasie którego zaprezentują się laureaci comiesięcznych edycji, które odbywały się od września 2015. Po ich prezentacjach na scenie swój koncert zagra grupa o brzeskich korzeniach – zespół Chilli Crew (ok. godz. 17:00). Na godzinę 18:00 zaplanowano występ Kabaretu JURKI (znanego m.in. z kabaretowego serialu „Spadkobiercy”). Tuż po Jurkach swój koncert zagra zespół, który zadowoli nawet najbardziej wymagających melomanów. Dwadzieścia śpiewających osób na scenie, niezwykłe aranżacje i hity grane w największych rozgłośniach… Będzie to zespół Sound’n’Grace. Tuż po nich swój koncert zagra Margaret, której najnowszy singiel „Cool me down” zdobywa światowe listy przebojów. Sama artystka może pochwalić się jedną z największych w polskim i europejskim show biznesie, liczbą fanów w portalach społecznościowych i odsłonięć w serwisach muzycznych takich jak np. youtube. Bilet wstępu do amfiteatru kosztować będzie symboliczne 5PLN (bilety już są dostępne w Punkcie Informacji Turystycznej w Brzegu).

W poniedziałek, tj. 02.05.2016 w Muzeum Piastów Śląskich odbędzie się uroczystość z okazji święta flagi RP. O godzinie 12:00, uroczyście – przy asyście wojskowej – podniesiona zostanie flaga RP. Specjalny program artystyczny zaprezentują grupy z Klubu Wojskowego 1. Pułku Saperów w Brzegu. Dzieci z brzeskich przedszkoli wypuszczą do nieba balony w barwach narodowych. Nie zabraknie też wojskowej grochówki i pokazów wojskowego sprzętu.

Od godziny 12:00 do 17:00 – również w poniedziałek, na Placu Polonii Amerykańskiej rozstawione zostanie specjalne miasteczko rowerowe. Odbędą się także specjalne pokazy rowerowych akrobacji, a każdy chętny zupełnie bezpłatnie będzie mógł sprawdzić swoje umiejętności rowerowe na specjalnym torze przeszkód.

Tego dnia organizatorzy zaplanowali także aż 3 koncerty w ramach „Klubowego Grania”. W brzeskiej „Ambrozji” o godzinie 17:00 w magiczną podróż do świata muzyki zaprosi widzów Duet Apasjonata. W Herbaciarni, o godzinie 20:00 będzie można wysłuchać największych przebojów Edith Piaf w wykonaniu krakowskiej artystki – Yagi. W Semaforze z kolei, swoimi kontrowersyjnymi przebojami spróbuje zaskoczyć publikę, brzeska grupa „Pierwotny Pastuch”, której koncert również wystartuje o godzinie 20:00.

Ostatni dzień Dni Księstwa Brzeskiego, tj. 03.05.2016 rozpocznie się tradycyjnymi uroczystościami związanym z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja. Z tej okazji na Dużej Scenie BCK odbędą się dwa koncerty. Pierwszym z nich będzie program, pt. „Kochać, wierzyć” w wykonaniu sekcji muzycznej BCK (godz. 14:30). Tuż po nim, odbędzie się koncert, pt. „Święta miłości kochanej ojczyzny” w wykonaniu artystów z Agencji Artystycznej Roma.

Na zakończenie czwartego dnia DKB 2016, o godzinie 19:00 w brzeskiej Starej Karczmie odbędzie się koncert zespołu Lipa Blues Band. Tym samym w rytmach bluesa zakończą się całe tegoroczne Dni Księstwa Brzeskiego 2016.

W ramach DKB 2016 zaplanowano także kilka atrakcji dodatkowych. Wśród nich znalazły się tradycyjne spacery po Brzegu z przewodnikiem – Marią Budzik. W czasie spacerów wysłuchać będzie można ciekawych opowieści związanych z naszym miastem, a także poznać historię brzeskich zabytków. Na spacery z przewodnikiem będzie można wyruszyć bezpłatnie – 30.04 oraz 01.05 – punktualnie o 14:00 spod brzeskiego Ratusza.

W Galerii Sztuki Współczesnej dostępna będzie Wystawa Fotografii Otworkowej, a przed Ratuszem ustawione zostanie Kino 7D. Dodatkowo na dziedzińcu Gimnazjum Piastowskiego w Brzegu w czasie Dni Księstwa Brzeskiego działać będzie także Wesołe Miasteczko.

Imprezę honorowym patronatem objął Burmistrz Brzegu – Jerzy Wrębiak. Cały program Dni Księstwa Brzeskiego 2016 dostępny jest na stronie organizatorów – Brzeskiego Centrum Kultury, tj. www.bck-brzeg.pl oraz facebook.com/dniksiestwabrzeskiego oraz Urzędu Miasta Brzeg.