„Słowiańska” w pełnej krasie ZSZ nr1 dołącza do grona kompleksowo wyremontowanych szkół powiatu brzeskiego

0
slowianska.JPG

Zakończyły się prace nad termomodernizacją budynku Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu. We wtorek (10 września) rozpoczęły się odbiory końcowe. Całkowity koszt realizacji inwestycji zamknął się w kwocie 3 mln 270 tys. złotych.

W jej ramach wykonana została termomodernizacja budynku szkoły – wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenie ścian i strychu, modernizacja instalacji centralnego ogrzewania oraz elektrycznej, wykonanie sieci hydrantowej wewnętrznej i zewnętrznej. Udało się również przeprowadzić remont historycznych masztów wieńczących dach budynku, a także pełne oczyszczenie cokołu wykonanego z piaskowca, dzięki czemu odzyskał on pierwotny wygląd. Prawidłowy przebieg inwestycji oraz bardzo dobry efekt końcowy zapewnili inspektorzy nadzoru oraz Referat Inwestycji i Remontów Starostwa Powiatowego w Brzegu, kierowany przez mgr. inż. Tadeusza Dudka.
Zadanie realizowane przez powiat brzeski napotkało na wiele problemów. Największym z nich była możliwość utraty 800 tys. złotych dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wyniku opóźnienia wykonania części prac. Niedawno podpisany został jednak aneks z NFOŚiGW, zgodnie z którym termin realizacji inwestycji został przedłużony do 30 września 2013 roku. Dzięki temu powiatowi udało się odzyskać środki utracone w czerwcu.
„Dla mnie, i dla całego Zarządu, te problemy były dużym zaskoczeniem, bo w latach poprzednich, podobne remonty wykonywaliśmy również w czasie roku szkolnego i przebiegały bez zakłóceń; tak było było między innymi w przypadku I i II LO w Brzegu – mówi etatowy członek Zarządu Powiatu Brzeskiego Janusz Gil. Tak duży zakres prac może zostać zrealizowany w minimum 12 miesięcy, przy założeniu, że pracuje się również w godzinach funkcjonowania szkoły. Natomiast w okresie wiosennym, po anonimowym zgłoszeniu, sanepid zabronił nam prowadzenia prac w godzinach od 8 do 16. Następstwem tych utrudnień było przesunięcie terminu i zwrócenie dotacji, którą ostatecznie udało się jednak odzyskać. Osobiście nie rozumiem dlaczego komuś może zależeć na utrudnianiu przeprowadzenia remontu obiektu użytku publicznego, a rozmaitych przeszkód, niekiedy bardzo dziwnych, napotkaliśmy wiele”.
Warto przypomnieć, że w roku 2009 przy Zespole Szkół Zawodowych powstał kompleks boisk „Orlik” (koszt inwestycji wyniósł 1 mln 325 tys. złotych, z czego powiat brzeski zapłacił 659 tys. złotych). W chwili obecnej popularna „Słowiańska” dołączyła do pozostałych szkół ponadgimnazjalnych, w których powiat brzeski przeprowadził kompleksowe remonty i stała się, bez wątpienia, jednym z najbardziej reprezentatywnych gmachów w naszym regionie.