Geocaching – poszukiwania schowanych „skarbów”

0
logo_opencaching.jpg
Reklama

Od dawna wraz ze znajomymi co jakiś czas robimy sobie wycieczki do różnych miejsc na Opolszczyźnie, gdzie trenujemy swoją wytrzymałość i orientację w terenie poprzez dojście do wyznaczonych współrzędnych od punktu A do punktu B. Jakiś czas temu kolejny raz wybraliśmy się do lasu niedaleko Popielowa.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Tam okazało się, że znajomy zrobił nam niespodziankę – trafił na stronę www.opencaching.pl i według niej byliśmy dokładnie w miejscu gdzie powinna znajdować się jakaś skrzynka – zwana keszem. Udało nam się ja odnaleźć. Od tej pory wszyscy zaraziliśmy się tą genialną grą terenową, w związku z tym chciałabym wam ją choć trochę przybliżyć, bo jak się okazuje, mało osób o niej wie, a jest to świetny sposób na rozrywkę i spędzenie aktywnie wolnego czasu.
Zabawa rozpoczyna się od wejścia na stronę www.opencaching.pl i zarejestrowania się na niej. Tam wyznaczamy współrzędne naszego miejsca zamieszkania i promień w jakim maksymalnie chcemy szukać skrzynek (np. do 20 km od miejsca zamieszkania). Ważne jest też posiadanie GPS’a gdzie będziemy wpisywać współrzędne skrzynek, bez niego będzie wam bardzo trudno je odnaleźć. Po wpisaniu wszystkich danych wyskakują nam skrzynki jakie znajdują się w naszej najbliższej okolicy wraz z współrzędnymi, opisami, zdjęciami i wskazówkami dotyczącymi miejsca schowania kesza, a często też z jego historią. Miejsca schowania nigdy nie są przypadkowe, ponieważ są to np. pomniki czy zabytki.
Kierując się tymi wszystkimi danymi wyruszamy w poszukiwanie kesza. Często skrzynki schowane są na terenach leśnych, co jest świetnym pretekstem do wyjścia na spacer, a przy okazji pobawienia się w Sherlocka Holmes’a 😉 Przy każdym opisie konkretnej skrzynki znajdują się wskazówki, ale często są one rebusem, który musimy rozwiązać. Bardzo cenną informacją dla was, jeżeli zdecydujecie się pobawić, jest to, że współrzędne najczęściej doprowadzą was w okolicę, gdzie znajduje się skrzynka, a nie dokładnie do celu, także trzeba się wysilić i trochę poszukać . Warto też przeczytać regulamin, bo tam znajdują się informacje gdzie kesz na pewno nie może się znajdować.
A co kiedy już znajdziemy skrzynkę? Kesze są przeróżne, od najmniejszych do naprawdę dużych, od fiolki, tuby, skrzynki do opakowań po kremach itp. W środku w każdym keszu znajduje się notes do którego wpisuje się każdy kto go znajdzie – wpisujemy datę odnalezienia oraz swój nick, który ustaliliśmy rejestrując się na stronie. W tych większych znajdują się także przeróżne gadżety, chodzi o to aby te gadżety się wymieniały – czyli po znalezieniu kesza wybieramy ze środka jakiś gadżet, ale w zamian dajemy też coś od siebie. Następnie chowamy „skarb” dokładnie w to samo miejsce, z którego go wyciągnęliśmy. Bardzo ważne jest abyśmy nie zdradzili miejsca schowania kesza osobom postronnym, bo ktoś mógłby go wtedy wyciągnąć i zniszczyć.
Później wystarczy, że wejdziemy ponownie na stronę naszego odnalezionego skarbu i zaznaczymy, że go odnaleźliśmy. Administratorzy strony co jakiś czas sprawdzają wpisy w notesach znajdujących się w środku skrzynek ze stroną internetową i wpisami na niej o odnalezieniu. Weryfikują w ten sposób czy rzeczywiście użytkownik o danym nicku, który zaznaczył, że odnalazł kesza, wpisał się do notesu. Po odnalezieniu 10 keszów możemy już zakładać swoje i je chować. Naprawdę warto rozpocząć swoją odkrywczą przygodę, bo przynosi ona mnóstwo radości i satysfakcji – zbierajcie grupki znajomych, rodzinę i włączcie się do gry!
Więcej informacji znajdziecie na stronie www.opencaching.pl .

Reklama